کد خبر : ۲۸,۲۷۳
۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۵:۲۴
تولید گندم در استان بوشهر بیش از ۶۰ درصد کاهش می‌یابد
خارگ نیوز: معاون جهاد کشاورزی استان بوشهر خسارت به محصول اراضی گندم‌زار استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: سال گذشته ۱۴۳ هزار تن گندم در استان بوشهر تولید شد که امسال با کاهش ۶۰ درصدی به کمتر از ۶۰ هزار تن می‌رسد.
به گزارش خارگ نیوز، تولید گندم در استان بوشهر در 2 سال دارای وضعیت مطلوبی بود که در سال قبل تولید این محصول 143 هزار تن ثبت شد.
 
با توجه به وضعیت مطلوب بارش باران در پاییز گذشته و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی مبنی بر بارش‌های مطلوب در فصل زمستان کشاورزان اقدام به کشت گندم کردند و بیش از 92 هزار هکتار به صورت دیم و 15 هزار و 400 هکتار به روش آبی تحت کشت گندم قرار گرفت.
 
‌کاهش بارش باران خسارات فراوانی به محصول اراضی گندم زد به گونه‌ای که از 92 هزار هکتار محصول 22 هزار هکتار آن از بین رفت و تولید محصول گندم مابقی اراضی دیم به حداقل رسید.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه سطح زیر کشت گندم در استان نسبت به سال‌های قبل تغییر چندانی نکرد اظهار داشت: کاهش بارندگی خسارت‌های زیادی به  محصول اراضی گندم کشاورزان وارد کرد.
 
خسرو عمرانی میزان کاهش بارش باران در فصل زراعی جاری را با کاهش 42 درصدی نسبت به سال قبل آن دانست و بیان کرد: از 92 هزار هکتار مزارع دیم گندم در استان بوشهر 22 هزار هکتار به صورت 100 درصد و 70 هزار هکتار دیگر بین 50 تا 60 درصد خسارت دید.
 
وی از خسارت به محصول اراضی گندم آبی بین 10 تا 15 درصد خبر داد و تصریح کرد: 15 هزار و 400 هکتار از مزارع گندم آبی استان بوشهر بیش از 10 درصد کاهش عملکرد تولید دارند.
 
معاون جهاد کشاورزی استان بوشهر پیش‌بینی تولید گندم در استان را 60 هزار تن دانست و خاطرنشان کرد: تاکنون با برداشت 90 درصد اراضی دیم و 20 درصد اراضی آبی 43 هزار تن گندم برداشت شده است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت میزان گندم تولیدی به 60 هزار تن برسد.
 
عمرانی میزان تولید گندم در سال جاری نسبت به سال قبل با کاهش 60 درصدی دانست و بیان کرد: سال قبل 143 هزار تن گندم تولید و تحویل مراکز خرید استان شد.
 
وی نیاز استان بوشهر به گندم را سالانه 120 هزار تن دانست و خاطرنشان کرد: تاکنون 8 هزار و 500 تن بذر گندم و 38 هزار تن گندم نان از کشاورزان خریداری و تحویل انبارها شده است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید