کد خبر : ۲۸,۰۰۲
۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۶:۲۷
خلیج فارس یکی از ۲ سر انتهایی در مبادلات اقتصادی جهان است
خارگ نیوز: استاندار بوشهر گفت: خلیج فارس نه تنها یک بزرگراه تجاری میان شرق و غرب، بلکه یکی از ۲ سر انتهایی در مبادلات اقتصادی جهان به شمار می‌آید.
به گزارش خارگ نیوز، عبدالکریم گراوند، استاندار بوشهر روز جمعه در پیامی به مناسبت ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس بیان کرد: در زمان حاضر دنیا برای تامین ۶۵ درصد نیاز‌های نفتی خود به خلیج فارس متکی است و علاوه بر آن این منطقه نزدیک به ۳۰ درصد ذخائر گاز جهان را نیز در خود جای داده است و همین ذخایر ارزشمند باعث طمع‌ورزی قدرت‌های بزرگ به این آبراهه مهم و استراتژیک شده است.
 
او تاکید کرد: نام خلیج فارس بیانگر هویت، تاریخ رشادت و سربلندی مردم این دیار و آئینه تمام نمای مقاومت، سلحشوری و مبارزه ساحل نشینان در تمام طول تاریخ، شکست مکرر دشمنان و طمع ورزان است.
 
استاندار بوشهر با بیان اینکه خلیج فارس از جنبه‌های گوناگون دارای ویژگی‌های متمایزی در مقایسه با دیگر مناطق آبی و خشکی‌های جهان است، گفت: خلیج فارس از هنگام گسترش رقابت‌های سیاسی استراتژیک قدرت‌های اروپایی، به عنوان یک شاهراه بازرگانی مهم و پر اهمیت در زنجیره استراتژی آنها، مورد توجه قرار گرفت.
 
گراوند بیان کرد: بدون تردید خلیج فارس با منابع طبیعی و معدنی فراوان خود، دیگر نه تنها به خاطر ایفای نقش ارتباط دهندگی یک بزرگراه تجاری میان شرق و غرب جهان، بلکه به عنوان یکی از ۲ سر انتهایی در مبادلات اقتصادی جهان به شمار می‌آید و این نشان دهنده جایگاه و اهمیت این آبراه مهم است.
 
او گفت: همچنان که اسناد تاریخی نشان می‌دهد و در منابع تاریخی هم موجود است، این منطقه از همان ابتدا و از گذشته با عنوان خلیج فارس مطرح بوده در حالی که امروز برخی از کشور‌های غربی و منطقه‌ای که حتی سابقه تاسیس آن‌ها به ۶۰ سال هم نمی‌رسد، تلاش می‌کنند تا یک نام جعلی که بدون مستندات تاریخی و استدلال‌های منطقی است را برای خلیج فارس در محافل و مجالس بین‌المللی به کار گیرند و تثبیت کنند، اما هیچگاه موفق نبوده‌اند.
 
گراوند افزود: همواره سازمان ملل، دیگر سازمان‌ها و نهاد‌ها و قرارداد‌های بین‌المللی از جمله حقوق دریا‌ها اعلام کرده اند که غیر از عنوان خلیج فارس نام دیگری را نمی‌شناسد.
 
استاندار بوشهر عنوان کرد: تاریخ پرشکوه مقاومت و ایثارگری مردم استان بوشهر همواره زبانزد است و امید می‌رود روز به روز شاهد موفقیت بیشتر مردم استان بوشهر و مردم سراسر ایران عزیز باشیم.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید