کد خبر : ۲۷,۷۸۱
۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۲۰:۱۰
افزایش قیمت خرید گندم؛ دست واسطه‌ها را کوتاه کرد
خارگ نیوز: معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهرگفت: افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از سوی دولت اقدامی به موقع و موثر برای کوتاه کردن دست واسطه‌ها و ایجاد رغبت در کشاورزان برای تحویل محصول به مراکز دولتی است.
به گزارش خارگ نیوز، برای جبران بخشی از خسارت های واردشده به کشاورزان به دلیل عوامل متعدد همچون خشکسالی، تورم، جولان دلالان، افزایش قیمت جهانی گندم و بالا رفتن نرخ کالاهای اساسی در کشور و در نهایت حمایت بیشتر از گندم کاران، با پیگیری‌های کمیسیون کشاورزی مجلس و موافقت رئیس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه، مبلغ هزار تومان به قیمت تضمینی هر کیلوگرم گندم به عنوان جایزه تحویل، اضافه شد.
 
خسرو عمرانی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: باتوجه به افزایش قیمت جهانی گندم و هزینه بالای این محصول استراتژیک قیمت تعیین شده چهار هزار تومان متناسب به هزینه‌های انجام شده برای کاشت گندم نبود به همین دلیل با چانه زنی وزارت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی و همت دولت این افزایش قیمت با هدف کاهش رنج کشاورزان و کمک به تولید و رسیدن به خودکفایی انجام شد.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: افزایش ۲۵ درصدی قیمت گندم از چهار به پنج هزار تومان بابت هر کیلوگرم موجب کاهش بخشی از دغدغه و نگرانی گندم کاران در زمینه جبران هزینه تولید و گامی مهم در راستای تامین امنیت غذایی کشور به شمار می‌رود.
 
وی اظهارداشت: این اقدام دولت نشان داد که در این شرایط حساس تحریم و اپیدمی کرونا، دولت در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در پشتیبانی از تولید و عملیاتی کردن شعار سال کمک و همراهی می‌کند.
 
عمرانی گفت: افزایش نرخ خرید تضمینی گندم اقدام مدبرانه ای از سوی دولت برای کاهش خروج محصول استراتژیک گندم از شبکه دولتی و گامی مهم در کوتاه کردن دست دلالان است.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: با این اقدام دولت قیمت خرید تضمینی گندم واقعی شده و انتظار می‌رود میزان خرید تضمینی این محصول مهم و ارزشمند افزایش یابد.
 
عمرانی اضافه کرد: خرید تضمینی گندم با قیمت مناسب و پرداخت بهای آن در کمتر از ۲۴ ساعت فرصت مناسبی برای ایجاد انگیزه در تولید و مشوقی برای اشتغال است.
 
عمرانی با اشاره به خسارت ۴۰ درصدی مزرعه‌های گندم استان بوشهر گفت: در سال زراعی جاری ۹۲ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی این استان به کشت گندم دیم اختصاص پیدا کرد که با توجه به کاهش بارندگی و خشکسالی ممتدی که ایجاد شد تنها ۷۰ هزار هکتار از این مزارع قابلیت برداشت یافتند و همچنین ۱۵هزار و ۴۵۰ هکتارمزرعه‌های گندم آبی نیز با توجه به شرایط جوی با کاهش عملکرد روبرو شدند. 
 
به گفته عمرانی به این ترتیب پیش بینی تولید ۱۱۴ هزار تنی محصول گندم در استان به ۸۰ هزار تن کاهش یافت و در این شرایط افزایش قیمت خرید تضمینی از سوی دولت راهکاری موثر برای حمایت از تولید این محصول مهم به شمار می‌رود که انتظار می‌رود از این به بعد میزان تحویل گندم به مراکز دولتی افزایش یابد.
 
وی یادآورشد: از ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ تاکنون ۳۲هزار و ۴۷۰ هکتار از مزرعه‌های گندم دیم و ۲هزار و ۲۵۰ هکتار از گندم‌زارهای آبی استان برداشت و تاکنون ۲۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان بوشهر خریداری و تحویل مراکز ۱۳ گانه پیش بینی شده از سوی شرکت غله و خدمات بازرگانی و تعاون روستایی شده است.
 
عمرانی گفت: انتظار می‌رود از این به بعد روند تحویل گندم به مراکز دولتی پیش بینی شده در استان بهتر از قبل شود.
 
وی همچنین به گندم کاران اعلام کرد: مبلغ مابه تفاوت گندم تحویلی آنها به مراکز خرید پرداخت می‌شود و کشاورزان در این خصوص نگرانی نداشته باشند. 
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید