کد خبر : ۲۷,۶۲۲
۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ۱۸:۵۳
2100 خودرو در گمرک مانده‌اند
خارگ نیوز: در حال حاضر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، از وجود حدود ۲۱۰۰ دستگاه خودرو وارداتی در گمرک‌ها خبر داده که احتمالا دیگر امکان ترخیص هم برایشان وجود ندارد.
 به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، باتوجه به اینکه چهار سال از دپوی ۲۱۰۰ دستگاه خودرو در گمرک های داخلی به دلیل مشکلات قضایی یا عدم ثبت سفارش می گذرد و چهار نوبت هم برای ترخیص ارائه شده، اما همچنان در گمرک ها باقی مانده اند، به نظر می رسد دیگر امیدی به ترخیص وجود ندارد؛ این در حالی است که صحبت از واگذاری ۱۵۰۰ دستگاه از این خودرو های متروکه به مناطق آزاد نیز در میان است.
 
به گزارش خارگ نیوز، از تیرماه سال ۱۳۹۶ امکان ثبت سفارش برای تعداد زیادی از واردکنندگان خودرو بابت صدور و ابلاغ دستورالعمل جدید و اختلال در سامانه بسته شد.
 
در نهایت نیز مردادماه سال ۱۳۹۷ واردات خودرو به کشور به طور کلی ممنوع و به صورت رسمی، پرونده واردات خودرو بسته شد. ضمن اینکه به صورت همزمان از ترخیص خودرو های وارد شده تا پیش از مرداد ۱۳۹۷ نیز جلوگیری به عمل آمد.
 
در حال حاضر دبیر انجمن واردکنندگان خورو، از وجود حدود ۲۱۰۰ دستگاه خودرو وارداتی در گمرک ها خبر داده که احتمالا دیگر امکان ترخیص هم برایشان وجود ندارد.
 
به نوشته ایسنا، مهدی دادفر ضمن اشاره به اینکه این ۲۱۰۰ دستگاه خودرو ترخیص نشده، همان ثبت سفارش شده های پیش از مرداد ۱۳۹۷ هستند، اظهار کرد: بخشی از آن ها به سبب بسته شدن یک شبه سامانه برای ثبت سفارش، نتوانستند ثبت سفارش بگیرند و به کلی ثبت سفارش ندارند و بخشی دیگر هم خودرو های ثبت سفارش شده دارای اشکال و پرونده قضایی هستند که توسط مراجع قضایی توقیف شده و همچنان بلاتکلیف در گمرک های داخلی باقی مانده اند.
 
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو تصریح کرد: تصمیم گیری های یک شبه که بدون برنامه و بدون اطلاع فعالان حوزه کسب و کار اتخاذ شد، سبب توقیف سه تا چهار سال اموال مردم در گمرک شده است و متضرر اصلی این تصمیمات، مردمی بودند که از شرکت های واردکننده، خودرو پیش خرید کرده بوده اند.
 
وی افزود: براین اساس پس از گذشت قریب به چهار سال، به نظر می رسد پرونده ترخیص این ۲۱۰۰ دستگاه خودرو بسته شده و احتمالا دیگر امکان ترخیص آن ها وجود نداشته باشد.
 
این در حالی است که ۲۰۴۰ میلیارد تومان تعیین شده در لایحه بودجه سال جاری به گفته مسئولان و کارشناسان، صرفا درآمد دولت از بابت ترخیص احتمالی خودرو ها از گمرک ها خواهد بود، لذا با توجه به رقم در نظر گرفته شده از این جهت و باتوجه به اینکه خودرو هایی دپو شده اموال مردم هستند، باید منتظر ماند تا دید دولت بعدی چه موضع و تصمیمی در رابطه با این خودرو ها خواهد داشت.
 
لازم به ذکر است که در جریان تعیین تکلیف اموال موجود در انبار های سازمان اموال تملیکی، شامل کالا ها و اموالی است که متروکه یا قاچاق اعلام شده است و در میان آن ها ۱۵۰۰ خودرو از خودرو های مذکور ترخیص نشده نیز وجود دارد؛ لذا در جریان تعیین تکلیف این اموال، پیشنهادات و مکاتباتی به جهت واگذاری ۱۵۰۰ خودروی بلاتکلیف در این سازمان به مناطق آزاد مطرح شده، اما هنوز نتیجه نهایی آن مشخص نیست.
 
خودرو هایی که در بهمن سال گذشته طی بازدید مسئولان قضایی از گمرک شهید رجایی در رابطه با بررسی نحوه ترخیص کالا های اساسی دپو شده در گمرک ها، حواشی بسیاری داشت و بحث غیر استاندارد بودن بنز، بی ام دبلیو و پورشه های موجود در بین آن ها هم مطرح شد، از جمله این ۱۵۰۰ خودرویی است که شاید به مناطق آزاد واگذار شود.
 
همچنین باتوجه به اینکه در بین این خودروها، خودرو های با شرایط خاص (ممنوعیت ورود خودرو های آمریکایی و همچنین بالای ۲۵۰۰ سی سی) یا در مواردی مغایر با ضوابط استاندارد نیز وجود دارد، ضروری اعلام شده است که برای واگذاری، بایستی این موانع برطرف شوند.
کلیدواژه ها: خودرو گمرک واردات 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید