کد خبر : ۲۷,۵۶۳
۳۰ فروردین ۱۴۰۰ ۱۶:۴۹
آفت زنجرک خرما در بخش ارم در حال کنترل است
خارگ نیوز: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: آفت زنجرک خرما در نخیلات منطقه ارم شهرستان دشتستان مشاهده شد و در حال کنترل است.
به گزارش خارگ نیوز، احمد سبحانی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان کرد: زنجرک خرما از دیرباز یکی از آفات مهم نخیلات در برخی از مناطق استان بوده که در بعضی سال‌ها حالت طغیانی پیدا می‌کند و به طور معمول آلودگی شدید در باغ‌های نزدیک رودخانه و باغ‌های متراکم و فشرده که جریان هوا در آن‌ها کمتر است یا باغ‌هایی با کشت مخلوط و نزدیک کوه ایجاد می‌شود.
 
او عنوان کرد: این آفت دارای دو فصل فعالیت در سال است. نسل اول (نسل زمستانه) در ماه‌های فروردین و اردیبهشت و نسل دوم (نسل تابستانه) در شهریور و مهر خسارت ایجاد می‌کند.
 
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: خسارت آفت زنجرک خرما به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌شود. خسارت مستفیم آفت شامل مکیدن شیره گیاهی، زردی و خشکیدگی برگ‌ها و ضعف درخت و ترشح عسلک، فعالیت قارچ‌های ساپروفیت و کاهش بازارپسندی محصول، کوچک و چروکیده شدن و ریزش میوه، دشوار شدن عملیات باغبانی مانند گرده افشانی، هرس و آرایش خوشه‌ها به دلیل خاصیت چسبندگی از جمله خسارت غیر مستقیم زنجرک است.
 
سبحانی ادامه داد: بهترین روش‌های مقابله با این آفت، رعایت فاصله کشت، بهداشت باغ از جمله حذف علف‌های هرز و پاجوش‌های زیاد اطراف درخت، تغذیه مناسب به ویژه تغدیه با کود پتاس، نصب کارت و یا نوار زردرنگ برای بررسی جمعیت و سمپاشی با سمومی از قبیل استامی پراید، مالاتیون و ایمیداکلوپراید است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید