کد خبر : ۲۷,۱۱۳
۲۰ فروردین ۱۴۰۰ ۱۸:۱۵
شرایط بوشهر از نظر وضعیت ذخایر خون سبز شد
خارگ نیوز:‌نقشه جدید سازمان انتقال خون نشان می‌دهد که شرایط استان بوشهر از نظر وضعیت موجودی خون سبز شده است.
به گزارش خارگ نیوز، در حالی که یازدهم فروردین شرایط استان بوشهر از نظر موجودی ذخایر خون قرمز بود، نقشه جدید سازمان انتقال خون نشان می‌دهد که این وضعیت بهبود یافته و سبز شده است.
 
به گفته دکتر نرگس عبیدی مدیرکل انتقال خون استان بوشهر، در تعطیلات نوروزی با توجه افزایش ۱۸درصدی اهدای خون نسبت به مدت مشابه پارسال اما با توجه به افزایش مصرف مراکز درمانی با کاهش ذخایر خون مواجه شدیم و به همین علت، با برقراری نوبت کاری در روزهای تعطیل و اطلاع رسانی از مردم دعوت کردیم به یاری بیماران، بشتابند.
 
نقشه اعلام وضعیت موجودی خون با هدف آگاهی داوطلب‌های اهدای خون از اهمیت و میزان ضرورت حضور در مراکز اهدای خون بر روی درگاه سازمان انتقال خون ایران قرار می‌گیرد.
 
این نقشه با هدف اطلاع رسانی به مردم طراحی شده و حامل سه پیام مختلف بر اساس رنگ بندی قرمز، زرد و سبز است.
 
رنگ بندی‌های هر استان در این نقشه بر اساس میزان ذخایر خون موجود در مراکز انتقال خون تعریف شده است.
 
رنگ قرمز در این نقشه حامل پیام «اقدام فوری برای اهدای خون» است و بدین معنا است که ذخایر خون استان کاهش یافته و ضروری است داوطلبان اهدای خون با هدف جبران این ذخایر و افزایش میزان موجودی در اولین فرصت به نزدیک‌ترین مرکز اهدای خون استان مراجعه و خون اهدا کنند.
 
استان‌هایی که در شرایط مناسبت تری از ذخایر خون قرار داشته باشند در این نقشه به رنگ زرد به تصویر کشیده می‌شوند و این رنگ حامل پیام «اقدام به اهدای خون حداکثر تا ۱۴ روز آینده» است.
 
اگرچه رنگ زرد بر «اهدای فوری خون» تاکید ندارد، اما از داوطلب‌های اهدای خون درخواست می‌شود که در نهایت در بازه زمانی ۱۴ روزه جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون استان خود مراجعه کنند و با هدف کمک به بیماران خون اهدا کنند.
 
رنگ زرد وضعیت شکننده‌ای از ذخایر خون را به تصویر می‌کشد که در صورت حضور اهداکنندگان خون پایدار و سبز می‌شود.
 
در نقشه وضعیت ذخایر خون، رنگ سبز حامل پیام «اهدای مستمر خون» است. سقف اهدای مستمر خون برای آقایان ۴ بار و برای خانم‌ها ۳ بار در سال است.
 
تامین پایدار ذخایر خون در مراکز انتقال خون تنها با اهدای مستمر خون ممکن است و سازمان انتقال خون همواره مردم را به اهدای مستمر توصیه می‌کند.
کلیدواژه ها: سازمان انتقال خون 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید