کد خبر : ۲۵,۷۱۵
۲۰ مرداد ۱۳۹۳ ۱۶:۱۶
رئیس شورای اسلامی شهر خارگ گفت: سهم خارگ از حق آلایندگی این جزیره درصدی ناچیز است و باید درصد بیشتری به این جزیره اختصاص یابد.
حسین داربوی چهاشنبه شب در دیدار با نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری، اظهار کرد: مردم قبل از حضور نفت، در این جزیره ساکن بودند و در ابتدای حضور نفت، برخی زمین‌ها برای استخراج نفت در اختیار آنها قرار گرفت که تعدادی از این زمین‌ها، زمین‌های کشاورزی مردم بود.
 
وی افزود: مردم این جزیره در جنگ ثابت کردند که از جان و مال خود برای حفظ این نظام مایه خواهند گذاشت و از تاسیسات نفتی نیز نگهداری کردند و حال باید توجه داشت که چندین قشر کامندان، صنعتگران، نظامیان و مردم بومی در این جزیره ساکن هستند که حضور مردم برای بالا بردن سطح روحیه این کارکنان نیز مفید است و باید به آنها توجه شود.
 
رئیس شورای اسلامی شهر خارگ اذعان کرد: در حال حاضر مردم در یک‌هشتادوچهارم مساحت این جزیره ساکن هستند و بقیه املاک در اختیار ادارت، نیروهای نظامی و شرکت‌هاست و شورای عالی امنیت ملی کشور مصوبه‌ای را در خصوص اراضی این جزیره امضا کرده که به استناد آن، مالک جزیره دولت و بهره‌بردار شرکت نفت قید شده است و در بند دوم آن نیز قید کرده که تمامی خدمات به مردم این جزیره باید توسط شرکت نفت صورت گیرد.
 
وی خاطرنشان کرد: در اجرای بند دوم، کمی محدودیت تا کنون بوده و حرف ما این است که نمایندگانی که در زمان تایید آن مصوبه حضور داشته‌اند ، نباید آن را می‌پذیرفتند اما حال باید بند دوم آن را نیز بپذیرند و سند مالکیت یک‌هشتادوچهارم این جزیره که در اختیار مردم است مشخص شود؛ چراکه مردم نمی‌توانند از تسهیلات و دیگر امکانات استفاده کنند.
 
داربوی تصریح کرد: برخی مطالبات ما نیز استانی است و حالا که مردم باید در این جزیره حضور داشته باشند، دولت موظف است که به آنها نیز خدمات بدهد، چراکه گاهی شرکت نفت، مشکلات و محدودیت‌های خاص خود را دارد و ما بین این دوراهی بلاتکلیف مانده‌ایم.
 
وی با اذعان به اینکه از زمان حضور فرماندار جدید، وی توجه ویژه‌ای به این جزیره و حل مشکلات آن داشته است، بیان کرد: با وجود توجهی که از زمان آقای ابراهیمی شده است، دولت باید همچون شهرهای دیگر به خارگ نیز توجه کند و البته ناگفته نماند که شرکت نفت نیز تا کنون خدمات خوبی ارائه کرده است و جناب موسوی نیز تلاش‌های زیادی برای مردم انجام داده‌اند.
 
رئیس شورای شهر خارگ با بیان برخی از مشکلات مالی جزیره خارگ افزود: عوارض قانونی و حق آلایندگی‌هایی که ما پیگیر آن بودیم و به خاطر مشکلات ناشی از آن بسیاری از مردم بیمار شده‌اند، در استان و بین شهرهای دیگر تقسیم می‌شود و تنها درصد ناچیزی به خارگ می‌رسد و ارزش افزوده نیز همین‌طور و خواهش ما این است که به این مسئله توجه شود.
 
وی بیان داشت: عدم ایجاد شغل برای جوانان بومی، با توجه به تعدد شرکت‌های نفتی در این جزیره، یکی دیگر از مشکلات مردم این جزیره است که امیدوارم به برکت حضور نماینده محترم مردم بوشهر در مجلس خبرگان و حضور سایر مسئولین، این مشکلات برطرف شود.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید