کد خبر : ۲۵,۲۱۱
۱۵ آذر ۱۳۹۲ ۱۶:۱۴
خارگ نیوز: رئیس حفاظت محیط زیست خارگ، انباشت پسماندهای جامد و موانع خروج و دفن آن در خارج از جزیره را یکی از مشکلات زیست‌محیطی خارگ اعلام کرد.
علیرضا مصلحیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خارگ اظهار کرد: مدیریت پسماند جزیره خارگ، یکی از بهترین مدیریت‌های پسماند در استان است و این یکی از گام‌های مثبتی بوده ‌که شرکت نفت در راستای تحقق اهداف زیست‌محیطی در خارگ برداشته است.
 
وی تصریح کرد: این یک عامل موثر در کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی در سطح جزیره بوده است و این امر باید با یک برنامه‌ریزی مدون، در جامعه فرهنگ‌سازی شود و همانند کشورهای اروپایی که پسماندهای خود را تفکیک می‌کنند، ما نیز این فرهنگ را از درون خانه‌های خود آغاز و به رشد و توسعه آن کمک کنیم.
 
رئیس حفاظت محیط زیست خارگ خاطرنشان کرد: در صورت تحقق تفکیک پسماندها در منازل، به خصوص برای مکان کوچکی همچون جزیره خارگ، مدیریت پسماندها به نحو مطلوب‌تری صورت خواهد گرفت.
 
وی اضافه کرد: ما هم اکنون در سایت مدیریت پسماند خارگ عمل تفکیک پسماندها را انجام می‌دهیم و آن‌هایی که قابل بازیافت هستند، برای بازیافت به خارج از جزیره انتقال داده می‌شوند و بقیه پسماندها نیز به‌صورت کود ورمی کمپوست تهیه و برای استفاده در فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
مصلحیان عنوان داشت: مقداری از پسماندها، به صورت جامد باقی می‌مانند که نه قابل بازیافت هستند و نه می‌توان از آن‌‎ها برای تهیه کود استفاده کرد و با توجه به اینکه بر اساس قانون، دفن زباله در تمامی جزیره‌های خلیج فارس ممنوع است، این مواد پسماندهای جامد روی هم انباشت شده‌اند و این وضعیت مطلوبی برای جزیره خارگ نیست.
 
وی با اشاره به مشکلات موجود در دفن پسماندهای جامد گفت: با توجه به مشکلات موجود در امر انتقال و دفن پسماندهای جامد در خارگ از جزیره، ما رایزنی‌هایی را با شهرداری و فرمانداری بوشهر و شهرداری گناوه انجام داده‌ایم و جلسات متعددی را برگزار کردیم تا امکان انتقال و دفن این پسماندها به شهرهای همجوار فراهم شود، که متاسفانه این امر تاکنون محقق نشده است و امیدواریم با همکاری‌هایی که در این زمینه شکل خواهد گرفت، این مشکل برطرف شود.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید