کد خبر : ۲۵,۱۴۴
۱۳ آبان ۱۳۹۲ ۱۴:۴۰
خارگ نیوز: نبود موج‌شکن در اسکله خارگ، به یک مشکل بزرگ برای صیادان این جزیره تبدیل شده است.
به گزارش خارگ نیوز، عدم موج‌شکن در اسکله خارگ و ورود موج‌های سهمگین به آن، موجب بروز خسارات فراوان به ویژه برای شناورهای سبک شده است.
 
متاسفانه با وجود اینکه صیادی در خارگ پیشینه‌ای 200 ساله دارد و همیشه جزو مشاغل اصلی مردم این منطقه به شمار می‌رفته، اما مسئولان تاکنون برای رفع مشکلات آن، به ویژه ساخت موج شکن، اقدامی اساسی انجام نداده‌اند.
 
این در حالی است که در روزهای اخیر، و با شروع بادهای موسمی، و به دنبال آن نفوذ موج به درون اسکله، بسیاری از قایق‌ها به زیر آب رفته و دیگر شناورها، بر اثر تکان‌های شدید و برخورد با یکدیگر، آسیب دیده‌اند.
 
این مسئله سبب شده است تا هر ساله صیادان در این فصل، برای جلوگیری از به زیر آب رفتن قایق‌های خود و جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، شب‌ها را در کنار اسکله به صبح بگذرانند.
 
با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی استان و تجربه صیادان قدیمی خارگ، بادهای موسمی شدیدتری نیز در پیش خواهد بود که امکان وارد کردن خسارات بیشتری به خواهد داشت.
 
البته با توجه به سیل و طوفان‌های سال گذشته و خسارات فراوانی که صیادان متحمل شدند، انتظار می‌رفت این مسئله امسال برطرف شود و مسئولان را وادار به ساخت موج شکن اسکله صیادی کند که متاسفانه این مسئله تاکنون محقق نشده است.
 
هرچند مسئولان محلی تاکنون برای رفع این مسئله تلاش‌های بسیاری کرده‌اند و در مواقع بروز مشکل، دوشادوش صیادان تلاش نموده‌اند، اما با توجه به پتانسیل‌های اقتصادی جزیره خارگ و موقعیت استراتژیک آن، می‌طلبد مسئولان استانی نگاه ویژه‌تری به این موضوع داشته باشند.
 
گرچه تاکنون وعده‌های فراوانی در این زمینه داده شده است و اداره بنادر و دریانوردی استان نیز ساخت آن را نخستین اولویت خود در خارگ عنوان کرده است، اما باید به این نکته توجه داشت که تسریع در ساخت آن و ترک تشریفات، موجب جلوگیری از بروز خطرات احتمالی و جلوگیری از کوچ صیادان به مشاغل دیگر خواهد شد.
کلیدواژه ها: موج‌شکن اسکله خارگ 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید