کد خبر : ۲۵,۰۸۵
۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ۲۰:۱۷
«دریا پاک ۱» شناوری مجهز برای پاکسازی آلودگی‌های نفتی از خلیج فارس
خارگ نیوز: شناور دریاپاک ۱ امروز در بندر بوشهر به آب انداخته شد تا توان مقابله با آلودگی‌های نفتی در آب‌های این استان و پاکسازی آن‌ها افزایش یابد.
به گزارش خارگ نیوز، یکی از رویدادهایی که امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی در بوشهر رخ داد به آب اندازی شناور «دریاپاک ۱» ویژه پاکسازی آلودگی‎های نفتی در خلیج فارس بود.
 
سیاوش ارجمندزاده مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر مشخصات این شناور را این طور بیان می‌کند: طول ۵۵.۵ متر، آبخور ۴ متر، عرض ۱۳ متر و مجهز به سامانه رانش دیزل الکترونیک، که می‌تواند با سرعت ۱۶ گره دریایی برای عملیات‌های ساحلی و فراساحلی در زمینه پاکسازی و مقابله با آلودگی نفتی در دریا فعالیت کند.
 
به گفته او، این شناور دارای سامانه جمع آوری، جداسازی، ذخیره وحمل مواد نفتی ریخته شده در دریا است و از نظر فناوری به کار رفته در سامانه رانش و تجهیزات ویژه مقابله با آلودگی نفتی و جمع آوری در منطقه بی‌نظیر است.
 
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: شناور یاد شده مجهز به ۳۵۰متربوم دریایی برای هدایت و محاصره لکه‌های نفتی، سامانه  پاشیدن مواد از بین برنده آلودگی نفتی، بازو‌های هدایت لکه‌های نفتی به اسکیمر‌های کارگذاشته در شناور، انواع اسکیم‌ها، پمپ انتقال مواد نفتی و مخزن ۵۵۰ متر مکعبی ذخیره است.
 
ارجمندزاده به سرمایه گذاری ۲۱ میلیون یورویی سازمان بنادر و دریانوردی برای ساخت این شناور اشاره می‌کند و آن را نشانه توجه ویژه سازمان بنادر و دریانوردی به حفاظت از محیط زیست دریایی می‌داند.
 
او معتقد است: توان بالای این شناور و قابلیت ویژه تجهیزات آن، کمک شایانی برای حضور به موقع در دریا، برای پاکسازی آلودگی‌های نفتی در حوزه خلیج فارس خواهد کرد.
 
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به اینکه این استان بیشترین میدان‏‌های نفتی را در بین سواحل کشور دارد، بیان کرد: در شرایط طبیعی روزانه بیش از ۶۰۰ هزار بشکه نفت در میدان‌‏های واقع در آب‏‌های استان بوشهر تولید می‌شود و به طور متناوب نیز آلودگی‏‌هایی در محدوده دریایی این استان ایجاد می‏‌شود.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید