کد خبر : ۱۹,۲۰۳
۱۰ دی ۱۳۹۹ ۱۰:۱۰
خارگ نیوز: خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که امارات متحده عربی محل فعالیت چند شرکتی که به ونزوئلا در دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا کمک کرده‌اند، بوده است.
به گزارش خارگ نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، ماه ژوئن آمریکا تحریم‌هایی را علیه شش کشتی نفت کش تحت مدیریت شرکتهای کشتی رانی رسمی اعمال کرد. در عرض چند هفته یک شرکت کمتر شناخته شده مستقر در امارات متحده عربی مدیریت چند کشتی نفت کشی که نفت ونزوئلا را منتقل می‌کردند را به دست گرفت. این کشتی‌ها اسامی جدید پیدا کردند و سپس انتقال نفت خام ونزوئلا را از سر گرفتند.
 
این شرکت به نام شرکت Muhit Maritime FZE یکی از سه شرکت مستقر در امارات است که رویترز آنها را به عنوان شرکتهایی که در نیمه دوم سال جاری میلادی به انتقال نفت خام و سوخت ونزوئلا پرداخته‌اند، شناسایی کرده است.
 
نفش آنها به دنبال بررسی اسناد حمل و نقل داخلی از شرکت نفت دولتی ونزوئلا و همینطور داده‌های طرفهای ثالث مرتبط با ردگیری کشتی و حمل و نقل مشخص شده است.
 
کشتی‌های نفت کش مدیریت شده توسط این شرکت‌ها بر اساس اسناد داخلی و یک پایگاه داخلی حمل و نقل در دسترس برای عموم، از ماه ژوئن میلیونها بشکه نفت تولیدی شرکت نفت دولتی PDVSA ونزوئلا را منتقل کرده‌اند.
 
این فعالیتها نشان می‌دهند که چطور امارات متحده عربی، یکی از نزدیکترین همپیمانان واشنگتن در خاورمیانه، یک کانون فعالیت شرکتهایی است که به ونزوئلا در دور زدن تحریم‌های آمریکا کمک می‌کنند.
 
به نوشته رویترز این سه شرکت اماراتی شامل شرکت Muhit Maritime، شرکت Issa Shipping FZE و شرکت Asia Charm Ltd به نامه‌های ارسال شده به آدرسهای فهرست شده آنها یا ایمیلهای فرستاده شده به آدرسهای ایمیل ثبت شده آنها پاسخ ندادند. رویترز نتوانست مالکان نهایی این سه شرکت را تعیین کند. اطلاعات مربوط به مالکیت و مدیریت آنها در دفتر ثبت شرکتی امارات که در دسترس برای عموم است فهرست نشده‌اند.
 
رویترز ماه نوامبر گزارش کرد یک سری شرکتهای تا کنون ناشناس به عنوان خریداران عمده نفت خام ونزوئلا مشخص شده‌اند. اکثر این خریداران در سال جاری میلادی توسط یک شرکت تجاری مستقر در مسکو ثبت شده‌اند. روسیه یکی از نزدیکترین همپیمانان ونزوئلا است.
 
حالا الگوی مشابهی نیز نزد شرکتهای دخیل در انتقال نفت بروز پیدا کرده است. طبق داده‌های Refinitiv Eikon درخصوص ردیابی کشتی‌ها و همینطور پایگاه داده حوزه حمل و نقل Equasis، سه شرکت اماراتی شناسایی شده توسط رویترز ناوگان خود را از اوایل ۲۰۱۹ با کشتی‌هایی که از آن زمان سفرهای عمدتا مرتبط با ونزوئلا داشته‌اند ایجاد کرده‌اند.
 
نقل و انتقالات نفت خام و سوخت ونزوئلا از سوی این سه شرکت نمایانگر حدود ۳.۹ درصد از مجموع صادرات نفت این کشور حوزه آمریکای جنوبی در سال ۲۰۲۰  و تا ۱۸ دسامبر این سال است. این نفت حدود ۲۰۸.۵ میلیون دلار به قیمت بازار ارزش داشته است.
 
یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشها درباره شرکتهای ثبت شده در امارات گفت: ما از نزدیک در حال رصد این نوع تلاشهای خلاق ازسوی شرکتها برای دور زدن تحریمها هستیم. عاقلانه نیست که عوامل پشت این شرکتها خودشان را محافظت شده در برابر تحریمها بدانند.
 
این سخنگوی از اظهار نظر درباره تحریمهای احتمالی در آینده خودداری کرد اما گفت: دوستان و دشمنان آمریکا باید بدانند که شرکتهای آنها و نفت کش‌های آنها در صورت همدستی در فعالیتهایی که به تسهیل صادرات شرکت PDVSA به خارج و تلاشهای حکومت مادورو برای دور زدن تحریمها بپردازد نسبت به تحریمها آسیب پذیر خواهند بود.
 
دولت امارات در بیانیه‌ای گفت: تحقیقاتی جامع و فراگیر به طور کاملا درباره شرکتهای Muhit Maritime، Issa Shipping و Asia Charm در دست انجام است. این شامل استفاده از یک سری تغییرات قانونی اخیری که برای ارتقاء شفافیت شرکتها به موجب چارچوبی برای گزارش و ثبت مالکیت سودمند طراحی شده‌اند، می‌شود.
 
این دولت بیان داشت: امارات نقشش در محافظت از تمامیت سیستم مالی جهانی را شدیدا جدی می‌گیرد. این به معنی مدیریت و اجرای فعال تحریمهای تجاری و اقتصادی است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید