کد خبر : ۱۸,۹۸۰
۸ دی ۱۳۹۹ ۱۹:۴۸
فعالان سیاسی بوشهر از الزامات مشارکت مردم در انتخابات ۱۴۰۰ می‌گویند
خارگ نیوز: فعالان سیاسی استان بوشهر در کمتر از ۶ ماه مانده به برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، حضور همه سلایق سیاسی، امیدوار کردن مردم به آینده کشور و تبیین جایگاه ایران در عرصه‌های بین المللی را از الزامات مشارکت بالای مردم در این آزمون برشمردند.
به گزارش خارگ نیوز، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا به همراه دو انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود که در این میان انتخابات ریاست جمهوری همچون ۱۲ دوره قبلی از اهمیت بالایی در عرصه ملی و بین‌المللی برخوردار است.
 
مشارکت مردم در این انتخابات همچون ادوار گذشته، یکی از محورها و مولفه های اصلی خواهد بود که بنا بر تحلیل کارشناسان و ناظران سیاسی می‌تواند عیاری برای نمایش پشتیبانی مردم از نظام جمهوری اسلامی باشد.
 
ایران به عنوان کشوری با فرصت‌ها و نعمت‌های بی‌شمار، در دهه های اخیر با وجود عداوت دشمنان خارجی و رقبای منطقه‌ای توانسته با انسجام داخلی و مشارکت ملی همواره اثرگذار و مقتدر در تحولات منطقه‌ای و بین المللی ظاهر شود که بخش اعظمی از این موفقیت بی گمان دستاورد حضور گسترده مردم در عرصه‌های مختلف و حمایت آنان از کشور و نظام اسلامی خود بوده است.
 
یکی از عرصه‌های مهم که نیازمند مشارکت مسئولانه شهروندان بوده و نقش موثری در حفظ تمامیت ارضی و پیشرفت کشور دارد، مشارکت در انتخابات است؛ انتخابات به طور کلی و انتخابات ریاست جمهوری به طور خاص فرصت مناسبی است تا آحاد ملت با تکیه بر عقلانیت جمعی و پرهیز از شتاب زدگی سرنوشت کشور را رقم بزنند.
 
در زمان برگزاری انتخابات است که دیدگاه‌ها و جریان‌های مختلف سیاسی و اقتصادی، برنامه ها، راهبردها و مشی خود را برای اداره کشور در معرض آزمون افکار عمومی می‌گذارند و این مردم هستند که تصمیم می‌گیرند آینده خود را در اختیار کدام نهله فکری قرار دهند.
 
تجربه بیش از چهار دهه استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران و برگزاری انتخابات‌های مختلف نشان داده که هرگاه میزان مشارکت مردم در انتخابات چشمگیر بوده، تلاش دشمنان برای دلسرد کردن مردم و افزودن بر دسیسه‌های خود علیه ایران اسلامی به شکست انجامیده است؛ بر این اساس در شرایطی که کشورمان با جنگ اقتصادی و تحریم های ظالمانه آمریکا روبروست، مشارکت بالای مردم می تواند آخرین زنجیرهای تحریم را بشکند.
 
پرهیز از سلیقه‌ورزی برای مشارکت گسترده مردم
 
انتخابات نماد و نشانه تمام نما و شاخص دموکراسی، حاکمیت مردم و اراده ملی است و در همه حکومت‌های دموکراتیک انسجام ملی و اقتدار بین‌المللی در گرو مشارکت هر چه بیشتر مردم در انتخابات‌ها است و از این منظر میزان پایبندی حکومت‌ها به اصول دموکراسی از دریچه مشارکت عمومی در انتخابات‌ها قابل ارزیابی است.
 
با این اوصاف در دهه پنجم عمر انقلاب اسلامی ایران، مشارکت هر چه بیشتر مردم در انتخابات پیش رو شاخص خوبی برای سنجش تحقق آرمان‌های انقلاب و محک مناسبی برای اجرای مردم‌سالاری دینی است.
 
در این راستا، یکی از فعالان سیاسی اصلاح طلب بوشهر در گفت و گو با ایرنا بر این باور است که تنها راه مشارکت مردم تلاش دستگاه‌های مرتبط با انتخابات بویژه شورای نگهبان برای گشودن مسیر حضور همه گرایش‌ها و سلیقه‌های سیاسی پذیرفته شده در چارچوب قانون، در عرصه انتخابات است.
 
علی احمدی با یادآوری اینکه شورای نگهبان طبق قانون اساسی وظیفه صیانت از سلامت انتخابات را به عهده دارد، تاکید کرد: شائبه سلیقه ورزی از سوی مجریان و ناظران انتخابات برای پیروزی یک جریان یا گروه، مانعی مهم برای مشارکت گسترده مردم به شمار می‌رود.
 
وی انتخابات آتی در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ را برای کشور سرنوشت ساز خواند و گفت: باتوجه به اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشورمان، نیازمند حضور گسترده مردم در انتخابات هستیم زیرا حضور مردم و اقتدار نظامی در کنار یکدیگر برای تضمین منافع و امنیت کشور ضروری هستند.
 
این فعال سیاسی استان بوشهر گفت: امروز قدرتمندترین کشورهای جهان هم اگر توان انسجام ملی و بسیج عمومی برای مشارکت در انتخابات را نداشته باشند، خود را بازنده بازی قدرت می‌دانند و به همین منظور تمام سعی خود را بر این امر معطوف داشته‌اند.
 
مشکلات اقتصادی تاثیری بر حضور مردم در انتخابات ندارد
 
در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی، برخی ناظران بر این باورند که وضعیت معیشتی مردم می تواند به عنوان یک مولفه بر انتخابات آتی اثرگذار باشد؛ با این حال یک فعال سیاسی استان بوشهر و عضو هیات موسس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در این زمینه می‌گوید: در زمان حاضر دغدغه‌هایی وجود دارد که مردم به دلیل مشکلات اقتصادی ممکن است مشارکت پایینی در انتخابات آتی داشته باشند اما باید گفت مردم ایران آنقدر فهیم هستند که می‌توان گفت این مشکلات تاثیری بر رفتار سیاسی آنها نخواهد داشت و برای حفظ و تقویت هرچه بیشتر نظام در صحنه حاضر می شوند.
 
نصر الله شفیعی به ایرنا اظهارداشت: مردم باید بدانند حضور پرشور آنها در پای صندوق‌های رای باعث افزایش قدرت چانه زنی، تقویت حوزه نفوذ و زمینه تعالی نظام است و حضور کمرنگ آنها در هر شرایطی به نفع کشور نخواهد بود.
 
وی با یادآوری اینکه به گفته دولتمردان آمریکایی هدف آنان از اعمال فشارهای اقتصادی، ایجاد فاصله بین مردم و نظام بوده است، اظهارداشت: در این شرایط حضور کمرنگ مردم در عرصه انتخابات باعث افزایش فشار دشمن می‌شود و اگر آنان احساس موفقیت کنند بر ادامه تحریم‌ها پافشاری می‌کنند.
 
شفیعی یادآورشد: حضور با شکوه مردم در انتخابات و در صحنه‌هایی که بیانگر حمایت از نظام است از جمله راهپیمایی ۲۲ بهمن، زمینه ساز و تجلی بخش قدرت ایران اسلامی بوده و انتظار می‌رود این اصل همواره مورد توجه مردم باشد.
 
وی ادامه داد: همواره میزان مشارکت مردم ایران در عرصه انتخابات از شاخص جهانی بالاتر بوده ‌است و همین مساله امروز به عنوان یکی از ابزار قدرت در زمینه رویارویی با استکبار جهانی به شمار می‌رود. 
 
باید مردم را برای مشارکت امیدوار کرد
 
انتخابات آینده ریاست جمهوری باتوجه به تجربیات شیرین و تلخ چهار دهه اخیر و تحولات منطقه‌ای و جهانی و مسائل مهم داخلی کشور، انتخاباتی حساس و مهم ارزیابی می‌شود؛ از این رو یکی از فعالان سیاسی استان بوشهر در این زمینه گفت: باتوجه به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، برخی از افراد بر طبل دلسرد و مایوس کردن مردم می‌کوبند اما در مقابل دلسوزان به آینده مردم و جمهوری اسلامی ایران بر برگزاری انتخاباتی با شکوه آن هم با حضور نامزدهای همه سلیقه‌ها و گرایش‌های فکری و سیاسی جامعه و دلسوز جمهوری اسلامی ایران اصرار دارند.
 
بهرام نکیسا معتقد است: مشارکت بالای مردم موجب می‌شود اقلیت جامعه براکثریت جامعه حاکم نشود چون تجربه ثابت کرده‌است که حاکمیت اقلیت عواقب ناگوار و هزینه‌های سنگینی برای کشور و مردم بوجود می‌آورد.
 
وی ادامه داد: وجود افراد مختلف با گرایش‌های سیاسی متنوع به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ضمن اینکه موجب نشاط سیاسی در جامعه می‌شود، فرصت انتخاب را نیز برای مردم فراهم و بالا می‌برد همچنین دیدگاه‌های متفاوت نامزدهای ریاست جمهوری که برای اداره جامعه بر اساس سند توسعه کشور بیان و مطرح می‌شود بسیار برای مشارکت بالای مردم در این دوره از انتخابات مفید و موثر است.
 
نکیسا بر این باور است با وجود برخی کمبودها و مشکلات در کشور اما در چهار دهه گذشته تحولات بزرگ و سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در کشور انجام شده و با حضور مردم و وجود نامزدهایی از جریان‌ها و سلیقه‌های مختلف سیاسی می شود با اقتدار بیشتر مسیر پیشرفت و تعالی کشور را ادامه داد.
 
وی معتقد است: مردمی در دنیا موفق هستند که نسبت به تجربیات گذشته خود غافل نباشند بر این اساس قطار توسعه و پیشرفت ایران در منطقه و جهان با هوشمندی اولیای نظام و ایثار بی نظیر مردمی به راه افتاده و نباید متوقف شود.
 
این فعال سیاسی گفت: در این شرایط باید بیشتر فکر کرد و به پیشرفت جامعه و مردم پرداخت و تلاش کرد تا فرهنگ گفت و گو به جای فرهنگ حذف در کشور حاکم شود چون هرگاه در سال‌های اخیر و چه بسا در طول تاریخ تحولی برای اعتلا و استقلال کشور درحال شکل گیری بوده، از خارج و داخل شاهد رفتارهایی بوده‌ایم که موجب یاس و ناامیدی شده و کشور و مردم را از رسیدن به هدف اصلی پیشرفت بازداشته است.
 
این فعال سیاسی با تاکید بر استقرار فرهنگ گفت و گو در بین نخبگان و روحیه کارگروهی در جامعه با وجود سلایق مختلف اظهار داشت: دلسرد کردن مردم مطلوب رقبا و دشمنان ایران است در حالی که برای موفقیت ایران و بهبود امور جاری مردم باید دست‌های یکدیگر را گرفت و میهن خویش را آباد کرد.
 
مردم ایران پشت نظام جمهوری اسلامی را خالی نمی‌کنند 
 
ملت ایران همواره حامی نظام هستند و در طول تاریخ نشان داده اند در بزنگاه‌های حساس از نظام حمایت کرده و در زمان ضرورت در صحنه هستند و به طور یقین رهنمودهای رهبر معظم انقلاب این مسیر را هموار می‌کند.
 
دبیر حزب موتلفه استان بوشهربا بیان این مطلب به ایرنا گفت: مردم ایران هوشیار هستند و وقتی احساس کنند حضور آنها برای اقتدار نظام لازم و ضروری است در صحنه حاضر می‌شوند و حضور پرشور آنها در صحنه‌های مختلف گواهی براین مدعاست.
 
عبدالله فاتحی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی همواره در مقابل ابرقدرت‌ها ایستاده و از اسلام ناب محمدی (ص) دفاع کرده‌است؛ ممکن است جناح‌های سیاسی باهم اختلاف‌هایی داشته باشند اما این اختلاف‌ها هیچ وقت بر مردم تاثیری نداشته و مردم ایران هوشیارتر از این هستند که به دلیل برخی از این اختلاف‌های سیاسی پشت نظام را خالی کنند.
 
وی ادامه داد: مردم ایران هیچ وقت به دلیل وجود برخی اختلاف‌های سیاسی نظام جمهوری اسلامی که ثمره خون هزاران شهید است را کنار نمی گذارند و با اقتداری بیش از گذشته وارد صحنه می شوند و کاندیداهای مطابق با سلیقه خود را انتخاب خواهند کرد
 
باید برای تقویت اعتماد عمومی تلاش کرد
 
مشارکت مردم در انتخابات موجب همبستگی، وحدت ملی و ضامن امنیت ملی است و مشروعیت نظام سیاسی را تثبیت می‌کند و این حضور پرشور در مقابل تهدیدهای خارجی پشتوانه بسیار قوی برای نظام است.
 
اگر حکومت انتظار دارد مردم در انتخابات شرکت کنند و شاهد مشارکت هر چه بیشتر آنها برای حضور در انتخابات باشد، باید الزامات آن را نیز فراهم کند.
 
دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان بوشهر در این زمینه می‌گوید: رضایت و نارضایتی شهروندان از حاکمیت تاثیر بسیار زیادی بر مشارکت آنها در انتخابات دارد و هر چه میزان رضایت بیشتر باشد، حضور و مشارکت مردم بیشتر می شود.
 
مهدیه امیری افزود: وجود مشکلات معیشتی و اقتصادی، زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است اما باید مانع از آن شد که این وضعیت روی اعتماد عمومی تاثیر بگذارد زیرا وقتی اعتماد مردم نسبت به حاکمیت زیاد باشد آن را همراهی و حمایت می‌کنند و ضامن بقای آن می‌شوند.
 
دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان بوشهر ادامه داد: اولین الزام حکومت برای اینکه شاهد حضور مردم در پای صندوق‌های رای باشد، کاهش فقر در جامعه و تقویت و همراهی قدرت نرم مردم است.
 
امیری همچنین گفت: نهادهای انتخاباتی باید این توانایی را داشته باشند که این اطمینان را در مردم ایجاد کنند که انتخابات به صورت آزاد برگزار می‌شود و مردم این آزادی را دارند که نماینده واقعی خود را انتخاب کنند و به نوعی نهادهای انتخاباتی باید به "بازتولید" اعتماد مردم نسبت به حاکمیت اقدام کنند.
 
این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه احتمال حضور نیافتن مردم پای صندوق‌های رای و معرفی شخصی موجه برای نامزدی این جریان فکری در انتخابات پیش رو ۲ دغدغه اصلی اصلاح طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ است، اظهارداشت: هنوز استراتژی واحد و مشخصی برای انتخابات از سوی این جریان فکری اعلام نشده است.
 
طمع ورزی دشمنان و انتخاب رئیس جمهور ضعیف نتیجه مشارکت پایین مردم
 
دبیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان بوشهر نیز به ایرنا گفت: باید زمینه مشارکت برای تمام جناح‌های سیاسی فراهم شود تا تمام افراد برجسته و مهم کشور بتوانند نامزد شوند و خود را در معرض انتخاب و رای مردم قرار دهند.
 
حسن لاوری تاکید کرد: تنها به واسطه حضور نامزدها با دیدگاه‌ها و سلایق مختلف است که می‌توان حضور پرشور مردم را در انتخابات پیش رو تضمین کرد.
 
وی ادامه داد: البته در این میان مسئولان نیز باید زمینه امیدآفرینی را در مردم ایجاد کنند و با انجام کارها و پروژه‌های عمرانی به مردم امید بیشتری بدهند.
 
لاوری اظهارداشت: حضور کمرنگ مردم در انتخابات سبب انتخاب رئیس جمهوری ضعیف می شود ضمن آنکه موجب خواهد شد کشورهای استکباری، مخالفان و دشمنان نظام بیشتر به کشور طمع ورزند.
 
شیطنت دشمن مانع از حضور مردم در پای صندوق‌های رای نمی‌شود
 
در این میان دبیر حزب جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی استان بوشهر نیز معتقد است: مردم ایران همواره در برهه‌های زمانی مختلف نشان داده اند که پای نظام هستند و به طور یقین شیطنت دشمن مانع از حضور مردم در پای صندوق‌های رای نمی‌شود.  
 
محمد صابر به ایرنا می‌گوید: مردم ایران مشکلات زیادی را تاکنون پشت سر گذاشته‌اند اما همیشه ثابت کرده‌اند این تنگناها نتوانسته خللی بر اراده آنها وارد کند و همچنان پای نظام، انقلاب و ارزش‌های انقلاب هستند و از این رو انتظار می‌رود مردم با حضور پرشور خود در انتخابات ۱۴۰۰ حماسه دیگری در کشور رقم بزنند.
 
دبیر حزب جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی استان بوشهر تاکید کرد: به حضور آگاهانه مردم در صحنه انتخابات مطمئن هستیم.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید