کد خبر : ۱۷,۶۵۰
۲۶ آذر ۱۳۹۹ ۱۹:۰۵
خارگ نیوز: رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران به عنوان یک مطالبه عمومی و بهداشتی درمانی درخواست کرد که مسوولان در اسرع وقت نیازهای واکسیناسیون مورد لزوم کشور را فعلا از مسیر واردات تامین کنند.
به گزارش خارگ نیوز، دکتر علیرضا زالی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کارهای خوبی در زمینه تولید واکسن ایرانی کرونا در حال انجام است، گفت: جمعی از متخصصان، محققین و پژوهشگران کشور به صورت شبانه روزی در حال تلاش هستند تا با حداقل امکانات و در سخت ترین شرایط نسبت به تهیه واکسن انسانی مقابله با کرونا اقدام کنند. با این حال از آنجاکه فرایند تولید واکسن، پروسه‌ای زمان بر است و ما نیز باید هرچه زودتر بتوانیم به خصوص گروه‌های پر خطر و گروه های ارائه دهنده خدمات در کشور را واکسینه و مصون سازی کنیم؛ تا تحقق واکسن تولید داخل لازم است که به قدر مکفی و در جهت و رفع نیازهای عاجل، فرایند واردات واکسن در اسرع وقت در کشور انجام شود.
 
وی افزود: به عنوان یک مطالبه عمومی و بهداشت و درمانی از ریاست جمهور، مجلس شورای اسلامی، بانک مرکزی، وزیر امور خارجه و سایر عزیزان درخواست می‌کنم که همه تلاش خود را بگیرند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن امکان توزیع واکسن مورد تایید وزارت بهداشت برای آحاد مختلف مردم فراهم شود.
 
وی با بیان اینکه به به نظر می‌رسد کشورهای منطقه در حال مصون‌سازی های عمومی هستند، گفت:  لازم است به دلیل شرایط پیچیده این بیماری در منطقه، کشور ما نیز هر چه سریع‌تر با یک فرایند چابک‌تر و چالاکی بیشتر از تمام ظرفیت‌های بین المللی خود استفاده کرده و در اسرع وقت نیاز های واکسیناسیون مورد لزوم را فعلاً از مسیر واردات تامین کند؛ طبیعتا این به معنای نفی حرکت جهادی و حرکت پر شتاب برای دستیابی به واکسن داخلی نیست، اما چون این فرآیند زمان بر است و در حوزه کرونا هر  روز که مداخلات سریع‌تر انجام شود، زودتر می‌تواند به نجات جان افراد و شکستن زنجیره انتقال کمک کند، لذا در خواست ما اقدام در این جهت است.
 
زالی با اشاره به مسیر و بازار  رقابتی خرید واکسن در دنیا، عنوان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا میزان واکسن مورد نیاز خود را به حد مورد نظر کشور خریداری کرده اند، بنابراین باید تلاش شود که هر چه سریع‌تر ما  نیز بتوانیم نیاز به واکسن را از طریق واردات مکفی و با کفایت تامین کنیم.
 
پیشنهاد افزایش محدودیت‌ها در شنبه و یکشنبه آتی
 
 فرمانده ستاد کرونا در کلانشهر تهران در ادامه از تلاش وزارت بهداشت و وزارت کشور جهت اعمال محدودیت‌های بیشتر  برای شنبه و یکشنبه خبر داد و گفت: طبیعتاً بخشی از این محدودیت‌ها در جلسه کمیته تخصصی فردا پنجشنبه در ستاد ملی کرونا شکل خواهد گرفت؛ پیشنهاد ستاد کرونای تهران نیز در این زمینه افزایش محدودیت‌های ساعتی ترددها و مشاغل است.پیشنهاد ما این است که ساعت محدودیت و ممنوعیت تردد شبانه افزایش پیدا کند و همچنین ساعت رسمی به اتمام رسیدن کار مشاغل نیز تغییر پیدا کند و منتظر هستیم تا فردا نتیجه کمیته تخصصی به ما اعلام شود.
 
وی با بیان اینکه پیشنهاد ما تعطیلی این دو روز نبوده است، گفت: البته شرایط آلایندگی هوای تهران بسیار نگران کننده است که اصلا ارتباطی با کرونا ندارد. بنابراین این مسائل نیز ممکن است در پروتکل‌ها تاثیر گذار باشد.
 
زالی همچنین با اشاره به آمار ابتلا و مرگ و میر در تهران به دنبال اعمال محدویت‌ها گفت: قضاوت درباره کاهش آمار مرگ و میر کرونایی هنوز زود است، اما در زمینه مراجعات سرپایی آمار در تهران هنوز کاهشی است؛ البته هنوز به ثبات و کف نرسیده است. آمار  امروز هم نسبت به روزهای قبل با کاهش روبرو بوده است.
 
تهران هفته بعد هم نارنجی است
 
زالی با بیان اینکه بر اساس شاخص‌ها هفته بعد هم تهران نارنجی بوده و محدودیت‌های مربوط به شهرهای نارنجی همچنان ادامه دارد، گفت: با این حال در بیماری‌های عفونی و اپیدمی‌ها با پدیده‌ای تحت عنوان پدیده بازگشت روبرو هستیم. بنابراین همچنان باید شرایط را شکننده تلقی کنیم و هر آن ممکن است این آمار تصاعدی شود. 
 
مطالعه رفتارسنجی مبتلایان کرونایی در تهران
 
زالی در ادامه با اشاره به مطالعه بررسی رفتار سنجی شهروندان تهرانی با مشارکت 3 معاونت بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی در تهران، گفت: بر اساس این مطالعه رفتار  مبتلایان بستری در بیمارستان‌ها در طول دو هفته قبل از مراجعه مورد ارزیابی قرار گرفته و بر اساس نتایج این طرح بالاترین سهم به حضور افراد در مجامع و گردهمایی‌های خانوادگی اختصاص یافته است، نتایج این مطالعه با مقاله منتشر شده در مجله معتبر بین‌الملل نیچر  همخوانی دارد، چراکه در آنجا نیز تجمعات کوچک و گردهمایی‌های کوچک به عنوان فاکتور  پرمخاطره در ابتلا  معرفی شده است.
 
افزایش خوشه های خانوادگی ابتلا به کرونا در تهران
 
وی با بیان اینکه بررسی‌های تحلیلی ما در آبان و آذر  نشان دهنده افزایش میزان خوشه‌های خانوادگی ابتلا به بیماری در تهران بوده است، گفت: مشخصاً نحوه، ترکیب و این الگو با اوج اول بیماری تا انتهای اسفند ماه کاملا متفاوت بوده است، بنابراین به نظر می‌رسد که ما شاهد تغییر در الگوی سرایت این بیماری خواهیم بود و ممکن است محیط‌های اجتماعی که تا کنون به عنوان کانون‌های داغ ابتلا در نظر گرفته می‌شدند، به دلیل برخی از مداخلات بهداشتی مانند شستن دست‌ها و پوشش ماسک، جای خود را با فاکتور های خانوادگی عوض کرده است.
 
وی با بیان اینکه این تغییر الگو را در مطالعات  ووهان چین نیز شاهد بودیم، گفت: به نظر می‌رسد که این الگو در سایر کشورها مانند ایران سرایت پذیر است، بنابراین باید تلاش شود که به نحو مقتضی از دورهمی‌های خانگی به عنوان یک فاکتور پرخطر پرهیز کنیم.
 
تاکید بر پرهیز از برگزاری دورهمی‌های یلدایی
 
فرمانده ستاد کرونا در کلانشهر تهران، همچنین با بیان اینکه شب یلدا به عنوان یک سنت ایرانی برای ما ایرانیان جایگاه ممتاز دارد، گفت: اما متاسفانه امسال باید بپذیریم که مانند سایر  رخ‌دادهای اجتماعی باید از برگزاری آن به شیوه گذشته خودداری کنیم مردم بدانند که حتی یک دورهمی کوچک در شب یلدا هم می‌تواند به عنوان یک فاکتور بسیار پرمخاطره عمل کند، بنابراین درخواست ما از همه عزیزان این است که امسال شب یلدا را به شکل سال‌های گذشته برگزار نکنند.
 
وی با اشاره به تغییر الگوی ابتلا و مرگ و میر در  استان تهران طی دوره جدید، اظهار کرد: در موج‌های گذشته به خصوص در اسفند ماه به دلیل رعایت و همراهی بیشتر مردم برای مراقبت و حفظ مصونیت گروه‌های پرخطر، بسیاری از سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای و سایر گروه‌های پرخطر از ابتلا مصون بودند، ولی به دلیل کاهش سطح رعایت‌ها در دوره جدید،  الان بخش زیادی از آمار ابتلا و مرگ و میرها به سالمندان و گروه‌های پرخطر اختصاص دارد. 
 
زالی توصیه کرد: بنابراین به خصوص از خانواده‌هایی که فرد پر خطر اعم از افراد سالمند و یا دارای بیماری‌های زمینه ای در بین خود دارند توصیه می‌شود که محدودیت‌های بیشتری در این زمینه اعمال کنند.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید