کد خبر : ۱,۴۷۶
۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۱۸
کنترلرها، حافظان همیشه بیدار آسمان و مراقبان جان مسافران
خارگ نیوز‌ : مراقبت از پرواز از مهمترین شغل هایی به شمار می رود که از حساسیت ویژه ای برخوردار است و نیازمند آموزش های تخصصی، تجربه و مهارت بالاست. در این میان کنترلرها، افرادی هستند که باید در فضایی استرس زا وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند تا مبادا کوچکترین خطای آنها به بروز یک حادثه و به قیمت جان مسافران و کادر پروازی تمام شود.

به گزارش خارگ نیوز ،  سیستم مراقبت پرواز سیستمی برای جلوگیری از تصادفات و ایجاد بستری مناسب و کارآمد برای حرکت روان عبور و مرور هوایی، راهنمایی‌های لازم را به تمام یگان های پروازی ارایه می‌دهد. باید گفت هواپیما با فرمان مراقبت پرواز روشن می‌شود و تا سر باند می‌رود و در نهایت با فرمان کنترلر است که هواپیما پرواز می‌کند.

در این میان نباید از نقش مهندسان پرواز غافل ماند، آنانی که برای تحقق آرزوی پرواز، این بار نه در عمق آسمان که بر روی زمین به هدایت پروازها و کنترل باندها می‌پردازند. شغل سخت و پرفشاری که اگر چه از مشاغل سخت و زیان‌آور به حساب نمی‌آید اما در فرودگاه با ترافیک پروازی با دقت و حساسیت بالا دنبال می‌شود.

کنترل هواپیما از لحظه تصمیم خلبان به آغاز پرواز شروع می شود، تمام مانورهای پروازی با کنترل و نظارت واحدهای مراقبت های پروازی صورت می گیرد. این متخصصان باید افرادی دقیق، ‌هوشیار و سالم باشند تا بتوانند به درستی و در مواقع حساس تصمیم گیری کرده و در صورت بروز مشکل به بهترین شکل آن را مدیریت و رفع کند.

در بروز سانحه آنها نخستین افرادی هستند که اطلاع می یابند و باید بتوانند ضمن حفظ آرامش خود، اطلاعات لازم را در اختیار بخش های مرتبط و مسوول قرار داده و هماهنگی های لازم را برای امدادرسانی و کمک انجام دهند.

فدراسیون جهانی کنترلرهای ترافیک هوایی(ایفاتکا) ۲۰ اکتبر را به نام آنها نامگذاری کرده تا پاسداشتی در جهت حمایت این قشر از جامعه در صنعت هوانوردی باشد.

پایگاه خبری خارگ نیوز ، ضمن تقدیر از تلاشگران عرصه مراقبت و کنترل پرواز  در جزیره مقاوم خارگ این روز را به تمامی زحمتکشان این عرصه تبریک عرض می نماید.

 

کنترلر

کلیدواژه ها: فرودگاه خارگ کنترلرها 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید