کد خبر : ۱۳,۳۸۹
۶ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۰۸
خارگ نیوز: روزبه کردونی پژوهشگر سیاست اجتماعی، در یادداشتی با عنوان « خودکشی نوجوانان و مسئولیت رسانه» به نحوه انعکاس و انتشار اخبار مربوط به خودکشی نوجوانان پرداخت.
به گزارش خارگ نیوز،موضوع خودکشی نوجوانان از ابعاد مختلف حائزاهمیت است. بررسی دلایل این خودکشی ها از یکسو و ضرورت اتخاذ تدابیرو سیاست‌گذاری برای کنترل و کاهش خودکشی بویژه خودکشی نوجوانان بدون شک باید مد نظر باشد.

اما در این یادداشت کوتاه آنچه مورد تاکید است موضوع نحوه انعکاس و انتشار اخبار مربوط به خودکشی نوجوانان است، واقعیت این است که مطالعات متعددی تاکید کرده‌اند که نحوه پوشش رسانه‌ای افرادی که خودکشی کرده‌اند می‌تواند بر افزایش یا کاهش نرخ خودکشی تاثیرگذارباشد.

در برخی کشورها توصیه‌ها و پروتکل‌هایی به عنوان راهنما برای گزارش دهی پیرامون خودکشی برای همه افراد صاحب نفع و مرتبط ( روزنامه نگاران، سیاست گذاران، محققان ) تهیه شده‌است، برای نمونه انجمن کانادایی پیشگیری از خودکشی (CASP) با همکاری خبرنگاران بیش از ۴۰ توصیه در این زمینه تدوین کرده‌است و در گزارشی از پایبندی ۶۵ تا ۹۵ درصدی مقالات منتشر شده به آن توصیه‌ها خبر می دهد .

این توصیه‌ها شامل استفاده از زبان مناسب، تلاش برای کاهش لکه ننگ در مورد اختلالات روانی و ارائه اطلاعات در مورد گزینه‌های جایگزین خودکشی است، همچنین خودداری از پوشش برجسته یا انتشار عکس‌های برجسته متوفی یا اقوام وی، تجلیل از اقدام به خودکشی، انتشار محتوای یادداشت‌های شخصی و یا جزئیات زندگی متوفی توصیه می‌شود.

استفاده از عبارت تلاش موفق یا ناموفق، بکارگیری واژگانی نظیر سرایت، افزایش، همه گیری خودکشی ، قهرمان جلوه دادن متوفی یا اقدام به خودکشی، بیان حدس و گمان در مورد دلایل خودکشی، رمانتیک کردن، ساده یا شکوهمند جلوه دادن خودکشی، بیان جزییات مربوط به خودکشی و انعکاس آن به عنوان یک راهکار از جمله موارد دیگری هستند که باید از آنها اجتناب کرد.

نکته آخر اینکه مناسب است دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط با همراهی با متخصصان و کارشناسان و اهل رسانه می‌توانند دستورالعمل و پروتکلی در زمینه نحوه انعکاس اخبار و گفت و گوی عمومی پیرامون موضوع خودکشی بویژه خودکشی نوجوانان تهیه و منتشر کنند تا راهنمایی استاندارد برای همگان باشد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید