کد خبر : ۱۲,۶۰۵
۲۶ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۵۱
تعطیلی همایش پیاده روی ولایت دشتستان در سایه کرونا
خارگ نیوز: همایش بزرگ پیاده روی ولایت در دشتستان که چندین سال است با حضور گسترده مردم برای عرض ارادت به امام هشتم علی بن موسی الرضا(ع) در سالروز شهادت آن امام همام برگزار می‌شد امسال بنا به تصمیم ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر به دلیل شیوع بیماری ویروس کووید 19، تعطیل شد.
به گزارش خارگ نیوز، در سال‌های  گذشته کاروان بزرگ عاشقان علی بن موسی الرضا(ع) همزمان با ۲۹ صفر سالروز شهادت این امام همام با عنوان همایش پیاده روی ولایت از مناطق مختلف استان بوشهر و حتی استان‌های مجاور با پای پیاده عازم حرم امامزاده ابراهیم از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) شده و عرض ارادت خود را نسبت به اهل بیت(ع) نشان می‌دادند.
 
سال گذشته بیش از ۱۵۰هزارنفر در این راهپیمایی مسیر ۱۳ کیلومتری برازجان تا مرقد این امامزاده واقع در روستای ننیزک را پیاده طی کردند ولی امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا این مراسم معنوی برگزار نشد.
 
ویروس منحوس کرونا از زمان شیوع، ابعاد مختلف زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده و بسیاری از مناسبت‌های اجتماعی دستخوش تغییراتی شده که باید از تجمع و دورهمی‌ها دوری کرد تا این ویروس فرصت گسترش پیدا نکند.  
 
لذا سایه شوم این بیماری امسال شیوه و سبک عزاداری‌ها و عرض ارادت به اهل بیت(ع) را در همه مناطق کشور در ایام محرم و صفر تغییر داد و همایش پیاده روی ولایت در دشتستان نیز به همین گونه است.
 
مسئول یکی از هیات هایی که هرسال با برپایی موکب در این مسیر به زائران در این همایش خدمات رسانی می‌کرد گفت: هرسال در هیات اباالفضل العباس (ع) و در موکب خسروی‌ها  برای پذیرایی زائرین به پخت غذا و توزیع حدود ۱۰هزار پرس غذای گرم اقدام می‌شد.
 
منصور خسروانی در گفت و گو با ایرنا افزود: اما امسال بدلیل بیماری کرونا و برگزار نشدن این پیاده روی هزینه این برنامه و پخت تاسوعا و عاشورا در حوزه بهداشت و درمان و سلامت مردم و توزیع بسته های معیشتی هدایت شد.
 
وی گفت: در همین راستا حدود ۶۰ میلیون تومان در حوزه کمک به بیمارستان شهید گنجی و بخش کرونا و بهبود وضع بهداشت و درمان کمک شد.
 
خسروانی افزود: کمک به نیازمندان آسیب دیده از کرونا و تهیه بسته‌های معیشتی نیز با قربانی کردن چندین گاو و گوسفند و توزیع آن به همراه خشکبار بین نیازمندان اقدام خداپسندانه دیگراعضای هیات است.
 
یکی دیگر از اعضای هیات‌ها و برپاکنندگان موکب دراین مسیر گفت: امسال با توجه به تصمیم ستاد کرونا شهرستان همایش پیاده روی ۲۹ ماه صفر برگزار نشد با این حال سعی شد خدمات رسانی به مردم به شکل دیگری از جمله توزیع بسته های حمایتی و غذای گرم بین نیازمندان توزیع شود.
 
امیر یاری منفرد از مسجد شهدا اضافه کرد: یکی از برنامه های ما دراین روز برپایی موکب فرهنگی در مسیر پیاده روی بود که سعی شد امسال همه محتواهای فرهنگی از جمله زیارت از دور و برنامه های سخنرانی و عزاداری و برپایی مهدکودک را در فضای مجازی داشته باشیم.
 
رئیس اداره تبلیغات اسلامی دشتستان گفت: همایش پیاده روی ولایت که چندین سال است با حضور خیل عظیمی از عاشقان علی بن موسی الرضا (ع)  برپا می‌شد و نمایش بزرگی از عشق و دلدادگی مردم به اهل بیت بود امسال بنا تصمیم ستاد مبارزه با کرونا شهرستان و در راستای حفظ سلامت مردم برگزار نشد.
 
حجت الاسلام حسین شیخی افزود: هر سال در مسیر پیاده روی هیات‌ها، مساجد، فعالان اجتماعی و گروه‌ها فعال مذهبی و فرهنگی با برپایی موکب که سال گذشته به ۱۳۹ موکب رسید به گونه های مختلف به زائران خدمات رسانی می‌شد..
 
وی ضمن تقدیر و تشکر از همه هیات‌های مذهبی برای همکاری خوب آنها با ستاد مقابله با کرونای شهرستان در ماه محرم و صفر یادآور شد: با وجود سنت‌های کهن دشتستان به ویژه شهر برازجان در خصوص آئین‌های محرم و صفر از جمله دمام زنی، سینه زنی سنتی، حرکت دسته جمعی عزادارن (نعش) که در تاریخ دشتستان تعطیلی بردار نبود اما امسال به دلیل کرونا این مراسم‌هاتعطیل و بزرگان و مسئولان هیات‌ها به دستورالعمل‌های ابلاغ شده احترام گذاشتند.
 
شیخی با بیان اینکه ۱۰۵هیات شهرستان برازجان در سامانه بیرق ثبت نام کردند افزود: بسیاری از هیات‌ها مراسم‌های خود را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضای باز، به صورت خانوادگی و مجازی و تهیه بسته‌های حمایتی تغییر دادند.
 
وی ادامه داد: همچنین عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت در شهرستان دشتستان، به دلیل شیوع ویروس کرونا امسال زیارت از راه دور را جایگزین آئین پیاده روی  به سمت امامزاده ابراهیم از نوادگان حضرت موسی بن جعفر(ع) کردند.
کلیدواژه ها: پیاده روی اربعین 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید