کد خبر : ۱,۰۵۰
۷ اسفند ۱۳۹۶ ۲۲:۲۰
رئیس منطقه عملیاتی خارک شرکت نفت فلات قاره ایران از انجام برخی اصلاحات فرایندی در میادین نفتی این منطقه عملیاتی خبر داد و گفت: این اصلاحات با هدف جلوگیری از افت تولید و بهبود کیفیت نفت صادراتی انجام شده است.
عباس رجب‎خانی گفت: پس از اجرای برجام و برداشته شدن سیاست کاهش تولید تکلیفی برخی میدان‌های نفتی ایران، افزایش تولید نفت در دستور کار قرار گرفت و منطقه عملیاتی خارک هم نسبت به انجام برخی اصلاحات فرایندی در میدان‌های خود اقدام کرد.

وی افزود: بر این اساس در یک‎سال گذشته، با انجام برخی تعمیرات در کارخانه‌های فرآورش نفت میدان‌های فروزان و ابوذر و همچنین انجام اصلاحات فرایندی در فراورش نفت تولیدی و با استفاده از روش‌های تزریق آب و گازرانی در میدان نفتی دورود، نه تنها کیفیت نفت صادراتی بالا رفته، بلکه تولید نفت در این منطقه هم افزایش یافته است.

رجب‎خانی یکی از دشواری‌های تولید نفت در میدان ابوذر را ماسه‌ای بودن نفت تولیدی این میدان عنوان کرد و گفت: وجود ماسه در جریان تولید نفت در بسیاری از موارد منجر به آسیب به تاسیسات نفتی و خوردگی آنها می‌شود و بر روی تولید نیز اثر گذاشته و در مواردی نیز منجر به افت تولید میدان می‌شود که سالانه صدها هزار دلار هزینه به شرکت‌های بهره‌بردار نفت تحمیل می‌کند.

جبران افت تولید نفت در ابوذر

به گفته وی، ریز بودن ماسه‌های نفت میدان ابوذر باعث شده ماسه‌ها وارد جریان چاه شوند که این امر در بلندمدت منجر به خوردگی تاسیسات داخلی مانند لوله‌ها و ولوها می‎شود. برای حل این مشکل از تکنولوژی Sand Management بدون کمک شرکت‌های خارجی و با اتکا به توان نیروهای داخلی استفاده شد و آن را بومی کردیم. این تکنولوژی، مجموعه‌ای از روش‌های چندبعدی با استفاده از فناوری‌های نوین برای مدیریت مشکل ماسه در نفت است. با استفاده از این روش، ماسه را از نفت جدا کرده و از خوردگی خطوط لوله در بلندمدت جلوگیری کردیم، ضمن این‌که مانع از افت تولید شدیم.

رئیس منطقه عملیاتی خارک ادامه داد: با انجام تعمیراتی که در تاسیسات بهره‌برداری ابوذر انجام شده است، همه واحدهای این کارخانه در خط تولید هستند، ضمن این‌که کیفیت نفت تولیدی میدان نیز بالاست. میدان نفتی ابوذر 95 حلقه چاه تولیدی دارد که به دلیل رسیدن چاه‌ها به نیمه دوم عمرشان، با تعمیر و حفاری چاه‌های جدید و همچنین گازرانی توانسته‌ایم از افت تولید میدان جلوگیری کنیم. علاوه بر گازرانی، بنا داریم به تزریق مواد پلیمری هم اقدام کنیم، این کار باعث می‌شود جلوی حرکت ماسه گرفته شود.

وی گفت: به تازگی 2 جکت جدید در موقعیت چاه‌های A20 و A21 قرار گرفته‌اند. در هرکدام از این جکت‌ها چهار حلقه چاه حفاری خواهد شد که انتظار داریم در سال 98 حفاری آن‌ها به پایان برسد.

رجب‎خانی با بیان این‎که در حال حاضر تولید نفت از میدان ابوذر در حداکثر ظرفیت انجام می‌شود، افزود: البته به خاطر مسائلی مانند ماسه‌ای بودن نفت، افزایش آبدهی نفت و قرار گرفتن در نیمه دوم عمر میدان، افت تولید مخزن طبیعی است؛ اما در یک‎سال گذشته با اقداماتی که انجام داده‌ایم توانسته‌ایم افت تولید میدان را جبران کنیم. به نحوی که نسبت به سال گذشته تولید نفت از میدان ابوذر افزایش یافته است؛ ضمن این که امکان توسعه میدان نیز وجود دارد و در ماه‌های آینده هم دکل جدیدی در میدان ابوذر مستقر خواهد شد.

بهبود کیفیت نفت صادراتی دورود

رجب‎خانی در ادامه به بالا بودن قدمت برداشت نفت از میدان دورود در منطقه عملیاتی خارک نیز اشاره کرد و گفت: این موضوع باعث شده شاهد آبدهی چاه‌های این میدان باشیم؛ به همین دلیل با استقرار دکل حفاری در خشکی و دریا، به تعمیر چاه‌ها پرداختیم تا از افت تولید این میدان جلوگیری کنیم. در حال حاضر 42 حلقه از چاه‌های این میدان تولیدی هستند.

وی با بیان این‎که اجرای برخی از پروژه‌ها طی یک‎سال اخیر منتهی به بهبود کیفیت نفت صادراتی دورود شده است، عنوان کرد: به طور مثال، فاز نخست طرح انتقال نفت از کارخانه دورود 2 به کارخانه دورود 3 با ظرفیت80 هزار بشکه در روز به منظور بهبود فرآورش نفت و صرفه‌جویی در هزینه‌ها به بهره‌برداری رسیده است. با اجرای این طرح، نفت تولیدی این میدان با کیفیت بالایی صادر می‌شود. در واقع با نصب پمپ جدید نفت در فاز نخست این طرح، پس از تفکیک گاز، نفت از کارخانه دورود 2 به کارخانه دورود 3 منتقل شده و عملیات شیرین‌سازی و نمکزدایی و کیفی‌سازی نفت تولیدی در کارخانه درود 3 انجام می‌شود.

وی ادامه داد: فاز دوم بهبود کیفیت نفت صادراتی دورود نیز سال آینده اجرایی می‌شود، به این ترتیب که انتقال نفت از چاه‌های فشار بالا انجام خواهد شد و نفت چاه‌های فشار بالا پس از یک مرحله تفکیک گاز در کارخانه دورود 2 به طور مستقیم بدون پمپ به کارخانه درود 3 ارسال می‌شود.

رجب‎خانی به فعالیت‎های دیگری از جمله اجرای طرح گازرانی و بازسازی یکی از سکوها در میدان دورود اشاره کرد و گفت: پروژه بازسازی و نوسازی تاسیسات دریایی تولید نفت میدان دورود به عنوان یکی از پروژه‌های نگهداشت توان تولید شرکت نفت فلات قاره ایران درحال اجراست که در این راستا عملیات بازسازی 4 سکوی سرچاهی دریایی این میدان خرداد‌ماه سال آینده به پایان می‎‌رسد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید