کد خبر : ۶۷,۹۴۵
۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۱۳:۰۴
رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: تردد دام از استان‌های آلوده به بیماری تب برفکی به خراسان شمالی ممنوع شد.
دکتر حسن قاسمی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به افزایش شیوع بیماری تب برفکی در میان دام‌های استان، توضیح داد: تب برفکی، یکی از بیماری‌های اختصاصی دام است که در صورت بروز، خسارت‌های اقتصادی زیادی وارد می‌کند.
 
وی با بیان اینکه بروز این بیماری از ابتدای سال تا مهر ماه صفر بوده است، ادامه داد: با بررسی و پایش‌های انجام‌شده در آبان ماه، چهار کانون تب برفکی شناسایی شد و دو کانون در دست بررسی است.
 
 
قاسمی‌فرد همچنین اعلام کرد: تردد دام در میان شهرستان‌های آلوده به این بیماری ممنوع شده است. علاوه بر ممنوعیت تردد دام‌ها، واکسیناسیون‌ها دام‌ها برای کنترل این بیماری در دستور کار است.
 
وی با بیان اینکه تب برفکی یکی از بیماری‌های بومی در میان جمعیت دامی منطقه است، گفت: یکی از علل اصلی شیوع بیماری، جابه‌جایی دام‌های بیمار است. این امر سبب شده تعداد کانون‌های بیماری افزایش یابد و جابه‌جا نشدن دام‌ها یکی از نکات مهم در کنترل بیماری است.
 
از تب برفکی به‌عنوان بیماری دهان و پا نیز یاد می‌شود. این بیماری ویروسی، عفونی و گاهی کشنده معمولاً در حیوانات سم‌دار مانند گوسفند، گاو، گاومیش، خوک و بز دیده می‌شود. این بیماری می‌تواند شیوع گسترده‌ای داشته باشد و ضرر آن به دامداری‌ها به اندازه‌ای است که از آن به‌عنوان طاعون صنعت دامپروری نیز یاد می‌کنند. یکی از مهم‌ترین راه‌های مبارزه و کنترل این بیماری، تزریق واکسن تب برفکی است.
 
انتهای پیام
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید