کد خبر : ۶۷,۶۸۳
۱۰ آذر ۱۴۰۲ ۰۷:۳۷
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان از تشدید نظارت ها و برخورد قانونی با اشتغال اتباع خارجی غیرمجاز در این استان خبر داد.
خلیل احمد سلامی در گفت وگو با ایسنا گفت: در راستای جلوگیری از اشغال فرصت‌های شغلی توسط اتباع بیگانه غیر مجاز، گشت مشترک بازرسی و شناسایی نیروی کار غیرمجاز خارجی در استان تشکیل و بنگاه های اقتصادی، طرح های عمرانی، کارگاه های ساختمانی و شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد با دستگاه های اجرایی رصد و پایش می شوند.
 
وی اظهار کرد: بر اساس مفاد قانون کار، اتباع بیگانه‌ای که فاقد پروانه کار، پروانه کار موقت یا کارت کار موقت باشند، اجازه اشتغال در کشور را نداشته و درصورت مشاهده اشتغال و بکارگیری، کارفرمای آن‌ها متخلف شناخته شده و مشمول جریمه خواهد بود.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان افزود: کارفرمایان حقیقی و حقوقی متقاضی استفاده از خدمات اتباع خارجی نیز وفق ماده ۱۲۱ قانون کار جمهوری اسلامی ایران پس از ثبت‌نام و ایجاد پرونده شخصی الکترونیکی در سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی می‌توانند نسبت به ثبت درخواست در قالب روادید ورود با حق کار، صدور، تمدید، تجدید و یا ابطال پروانه کار اقدام کنند.
 
سلامی ادامه داد: اگر کارفرمایان نسبت به بکارگیری اتباع بیگانه فاقد پروانه کار اقدام نمایند، بر اساس قانون جرم و تخلف است که با عنایت به مصوبه شورای عالی کار مبنی بر افزایش حقوق و دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۲ به مبلغ یک میلیون و ۷۶۹ هزار و ۴۲۸ ریال بابت هر روز اشتغال غیر مجاز هر اتباع خارجی، معادل ۵ برابر حداقل دستمزد روزانه به مبلغ ۸ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۱۴۰ ریال جریمه خواهند شد.
 
وی گفت: این میزان جریمه در صورت تکرار تخلف، دو برابر خواهد شد. همچنین در صورت استنکاف از پرداخت این جریمه، کارفرما مطابق با ماده ۱۸۱ قانون کار به محاکم قضایی معرفی می‌شود.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان افزود: در طی ۸ ماهه امسال، یک هزار و ۴۳۹ مورد بازرسی از کارگاه های دارای نیروی کار خارجی در استان بازدید بعمل آمده است که در پی این بازدیدها، ۶۶۰ شاغل خارجی غیرمجاز شناسایی شدند.
 
سلامی اظهار کرد: در همین مدت ۳۵ کارفرمایی که اقدام به بکارگیری اتباع فاقد مجوز کار کرده بودند، به دادگاه معرفی شدند.
 
وی یادآور شد: برای دریافت شکایات و گزارش‌های مردمی در خصوص اشتغال و بکارگیری نیروهای خارجی غیر مجاز، شماره تلفن های ۳۳۲۲۴۴۶۱ و ۰۲۱۶۳۶۹ در نظر گرفته شده است که شهروندان می توانند از این طریق یا مراجعه حضوری به اداره های تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، موارد را برای پیگیری به همکاران ما اطلاع دهند.
 
انتهای پیام
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید