کد خبر : ۶۴,۸۲۵
۴ مهر ۱۴۰۲ ۰۹:۱۲
دو مسئول امنیتی ارشد رژیم صهیونیستی با تهیه گزارشی درباره سناریوهای خطرناک پیش‌روی این رژیم در مرحله آینده، حزب‌الله را بزرگ‌ترین تهدید برای اسرائیل دانستند که هر تقابلی با آن می‌تواند کابوس جنگ «چند جبهه‌ای» را برای اسرائیلی‌ها رقم بزند.
دو مسئول امنیتی ارشد رژیم صهیونیستی با تهیه گزارشی درباره سناریوهای خطرناک پیش‌روی این رژیم در مرحله آینده، حزب‌الله را بزرگ‌ترین تهدید برای اسرائیل دانستند که هر تقابلی با آن می‌تواند کابوس جنگ «چند جبهه‌ای» را برای اسرائیلی‌ها رقم بزند.
 
به گزارش الف، «عاموس یادلین» (رئیس‌سابق سرویس اطلاعات نظامی اسراپیل و مدیر مرکز مطالعات امنیت داخلی) به همراه «اودی ابیتال» (ژنرال ذخیره ارتش اسرائیل) گزارش مشترکی درباره 5 خطر و سناریو امنیتی که پیش روی این رژیم است شامل موارد زیر تهیه کردند:
 
-تشدید وضعیت امنیتی: طبق این سناریو در خلال اعیاد «یهودی» تنش میان اسرائیلی‌ها و فلسطینیان در قدس بالا می‌گیرد و اسرائیل باید بر اوضاع مسلط شود. همچنین اسرائیل باید موج عملیات‌های فلسطینیان در کرانه باختری را مهار کرده و جلوی تشدید اوضاع زندان‌ها را نیز بگیرد.
 
-تشدید تنش‌ها در عرصه فلسطین: طبق این سناریو عرصه فلسطین در برابر اسرائیلی‌ها شعله‌ور خواهد شد و جنبش حماس نقش اصلی را در انفجار اوضاع ضد اسرائیل دارد.
 
-تشدید تنش‌ها در مرزهای شمالی: بر این اساس ممکن است حزب‌الله لبنان در صدد ترتیب دادن حمله‌ای علیه اسرائیل باشد.
 
-تقابل در چند جبهه: در این سناریو فرض بر آن است که انفجار اوضاع فلسطین مقابل اسرائیلی‌ها، منجر به تشدید درگیری در چند جبهه شود.
 
-اما سناریو پنجم وقوع یک جنگ فراگیر و چندجبهه‌ای علیه اسرائیل است.
 
این 2 مسئول نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی در ادامه گزارش خود تاکید کردند: با وجود اینکه دشمنان ما امیدوارند اسرائیل از درون نابود شود، اما همچنان خطر آغاز یک جنگ چندجبهه‌ای علیه اسرائیل وجود دارد که جنگی بزرگ و فراگیر خواهد بود.
 
در ادامه این گزارش آمده است: 50 سال پیش در جنگ یوم کیپور، اسرائیل با حمله مشترک از جنوب و شمال رو‌به‌رو شد که تهدیدی جدی برای آن بود. این حمله پس از آن صورت گرفت که مصر و سوریه به مزیت عملیاتی و استراتژیک آشکار حمله همزمان از چند جبهه پی بردند، بنابراین آن را به طور غیرمنتظره‌ای انجام دادند.
 
عاموس یادلین و اودی ابیتال با‌ اشاره به پیامدهای فاجعه‌بار جنگ همه‌جانبه برای جبهه داخلی رژیم صهیونیستی اعلام کردند، آسیب‌پذیرترین عرصه اسرائیل که می‌تواند یک درگیری همه‌جانبه را در داخل ایجاد کند، قدس و سپس کرانه باختری است و درگیری از این مناطق به دیگر شهرها گسترش پیدا کرده و گروه‌های مختلف به این درگیری‌ها می‌پیوندند.
 
تشدید تنش‌ها با ایران منجر به وقوع جنگ با حزب‌الله می‌شود و بعد از آن شلیک موشک‌ها از ایران و سوریه و عراق و یمن علیه اسرائیل آغاز می‌گردد. این احتمالات با ظهور نشانه‌های آشکاری از فرسایش بازدارندگی اسرائیل، به‌ویژه در مواجهه با حزب‌الله در سایه بحران داخلی که اسرائیل تجربه می‌کند، بیشتر می‌شود.
 
به طور کلی اسرائیل با یک سری تهدیدات جدی از جانب عرصه‌های مختلف مواجه است؛ آن هم در شرایطی که درگیر یک بحران داخلی است که منجر به شکاف داخلی و آسیب به روابط با واشنگتن شده و آمادگی ارتش را نیز تحت تاثیر قرار داده است./کیهان
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید