کد خبر : ۶۳,۱۳۲
۳۰ مرداد ۱۴۰۲ ۱۸:۵۰
کشف سیانوباکتری جدید با نام علمی «خارگیا» از جزیره خارگ
محققان بانک میکروارگانیسم‌های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاد دانشگاهی، موفق شدند یک جنس و گونه جدید از سیانوباکتری‌های ساده رشته‌ای با نام علمی خارگیا (Khargia iranica) را در خلیج فارس کشف کنند .
به گزارش خارگ نیوز و به نقل از «روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاد دانشگاهی» ،این سیانوباکتری که Khargia iranica نام دارد از جزیره خارگ به عنوان یکی از جزایر مهم ایران در صادرات نفت کشف شده است.
این کشف که توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و با همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه الزهرا و محققی از کشور جمهوری چک انجام شد، نشان داد که تنوع سیانوباکتری‌ها در این منطقه که تاکنون به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته اند، بسیار بیشتر از حد تصور است .
سیانوباکتری‌های ساده رشته‌ای یک گروه از باکتری‌های سبز آبی هستند که تعداد زیادی از گونه‌های جدید و اغلب پنهان را شامل می‌شوند.
Khargia iranica با روش‌هایی از جمله مقایسه مورفولوژیکی، تحلیل فیلوژنتیکی و تحلیل گونه بر اساس مجموعه داده‌های ترکیبی از سایر اعضای (ارگانیسم‌های) مرتبط، به ویژه سیانوباکتری‌های ساده رشته‌ای کشف شده است.
این سویه، هم اکنون با شماره دسترسی IBRC-M ۵۰۰۷ در مجموعه (کلکسیون )بانک میکروارگانیسم‌های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران نگهداری و محافظت می‌شود.
نتایج این تحقیق در مجله بین المللی Fottea, Olomouc به چاپ رسیده است.
کلیدواژه ها: جزیره خارگ جزیره خارک 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید