کد خبر : ۶۰,۳۴۳
۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ۱۳:۱۰
تیم ملی والیبال ایران در هفته نخست لیگ ملت‌ها برای چهل و چهارمین بار در تاریخ برابر ژاپن قرار خواهد گرفت و شاگردان بهروز عطایی در نخستین جدال خود در لیگ ملت‌های ۲۰۲۳ کاری دشوار مقابل این تیم در پیش دارند.
 هفته نخست لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۳ از ۱۶ تا ۲۱ خردادماه جاری به میزبانی دو شهر اوتاوا کانادا و ناگویا ژاپن برگزار می‌شود و نخستین رقابت پیش‌ روی تیم ملی والیبال مردان ایران برابر ژاپن خواهد بود.
 
تیمی آسیایی که مردان ملی‌پوش ایران سابقه‌ای طولانی در روبه‌رو شدن با آن دارند و نخستین تجربه بازی برابر ژاپنی‌ها به سال ۱۹۵۸ و رقابت در بازی‌های آسیایی بازمی‌گردد. در مجموع دو تیم در قالب ۴۳ دیدار در مسابقات مختلف بین‌المللی و آسیایی برابر هم قرار گرفته‌اند که حاصل آن ۱۸ برد برای کشورمان و ۲۵ پیروزی برای ژاپنی‌ها بوده است.
 
بازی‌های آسیایی، والیبال قهرمانی مردان آسیا، انتخابی المپیک، جام کنفدراسیون والیبال آسیا، انتخابی قهرمانی جهان، جام قهرمانان، جام جهانی، انتخابی لیگ جهانی، لیگ ملت‌ها، بازی‌های المپیک و جام واگنر رویدادهایی هستند که ۶۵ سال گذشته فرصتی برای رویایی دو تیم ژاپن و ایران فراهم کرده‌اند.
 
اما در چهار دوره لیگ ملت‌ها که تیم ملی کشورمان حضور داشته است، دو تیم در مجموع ۴۱۶ دقیقه برابر یکدیگر بازی کردند که حاصل آن سه برد برای تیم ژاپن و یک پیروزی برای ایران بود. ۹ ست ژاپنی‌ها پیروز شدند و ۴ ست ایرانی‌ها موفق بودند.
 
برتری ژاپنی‌ها بیشتر مربوط به ست اول و دوم بود و آن‌ها تاکنون ۹۷ امتیاز در ست اول و ۱۰۱ امتیاز از ست دوم گرفتند. در حالی که ایران از ست نخست ۸۶ و از ست دوم ۸۹ امتیاز کسب کرده است و در ست سوم هر دو تیم ۹۳ امتیاز به خود اختصاص دادند و در ست چهارم ژاپنی‌ها با کسب ۲۵ پوئن، دو امتیاز از ایرانی‌ها پیش هستند.
 
در این میان امین اسماعیل‌نژاد با کسب ۱۰ امتیاز تنها در یک بازی برابر ژاپن از ستاره‌های خطرناک ایران برای سامورایی‌ها خواهد بود.
 
ایگور کولاکوویچ (۲۰۱۸ و ۲۰۱۹)، ولادیمیر آلکنو (۲۰۲۱) و بهروز عطایی (۲۰۲۲) سه سرمربی تیم ملی ایران در مسابقات برابر ژاپن در لیگ ملت‎‌ها بودند که از این میان تنها ایگور یک برد برابر ژاپنی‌ها به دست آورد و عطایی در نخستین دیدار لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳ به دنبال کسب دومین پیروزی والیبال ایران است که البته کار آسانی نخواهد بود.
 
در رده‌بندی فدراسیون جهانی والیبال تیم ملی بزرگسالان ایران با ۲۶۶.۷۹ امتیاز در رده دهم قرار دارد و تیم ژاپن با ۲۷۶.۶۳ امتیاز در جایگاه هفتم جهان قرار گرفته است. نتیجه دیدار چهل و چهارم دو تیم تاثیر خاصی بر رده‌بندی آنها خواهد داشت.
 
وجود بازیکنانی همچون یوجی نیشیدا، توموهیرو یاماموتو، یوکی ایشیکاوا و موتوکی ایرو از ستاره‌های تیم ملی ژاپن که سال گذشته برابر ایران به میدان رفته‌اند و شناخت خوبی از تیم ملی کشورمان دارند، کار را برای شاگردان عطایی سخت‌تر خواهد کرد و باید دید ملی‌پوشان کشورمان از پس نخستین آزمون در لیگ ملت‌ها بر خواهند آمد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید