کد خبر : ۶۰,۳۲۳
۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۸
رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان سربیشه گفت: در پی شکار ۲ راس حیوان در یکی از روستاهای این شهرستان، شکارچی متخلف دستگیر و به پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.
محمدحسن شافعی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همیاران محلی محیط زیست گزارشی از شکار بی‌رحمانه حیات وحش در یکی از زیستگاه‌های شهرستان سربیشه اعلام کردند و ماموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست برای برخورد قانونی با فرد متخلف وارد عمل شدند.
 
وی گفت: با همکاری ماموران انتظامی پاسگاه کلاته سلیمانی در عملیات بازرسی از منزل این شکارچی، لاشه یک راس میش وحشی و یک راس بره کشف و ضبط شد.
 
رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست سربیشه با اشاره به دستگیری فرد متخلف عنوان کرد: براساس آخرین مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست، جریمه ضرر و زیان وارده به محیط زیست بابت شکار غیر مجاز یک راس میش وحشی مبلغ ۷۵ میلیون تومان و یک راس بره وحشی ۲۵ میلیون تومان است که از متخلف اخذ می‌شود.
 
وی افزود: پرونده متخلف دستگیر شده برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شهرستان سربیشه شده است.
 
شافعی با بیان اینکه سربیشه با داشتن بیش از ۳۰۰ هزار هکتار عرصه‌های طبیعی از تنوع بالای گونه‌های جانوری و گیاهی برخوردار است گفت: این شهرستان یکی از زیستگاه‌های مهم حیات وحش در کشور محسوب می‌شود.
 
وی ادامه داد: پوشش گیاهی مرتعی از قبیل قیچ، نسترن وحشی، اورمک، اسپند، گز، کما، زول، کلاه میرحسن، پرند، خارشتر، نخود وحشی، گون، گل ماهور، گل میمون، زنبق، آویشن، سالویا، یال اسبی، پوا، چوبک، خارگونی، کاهوی وحشی، چرخه، کنگر، شکر تیغال، گل گندم، درمنه و تلخه در این زیستگاه به ثبت رسیده است.
 
رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان سربیشه گفت: همچنین گونه‌های جانوری منطقه شامل بر قوچ و میش، گربه پالاس، گرگ، روباه، شغال، کفتار، خرگوش، تشی، انواع موش، زاغ بور، کبک، تیهو، کبوتر چاهی، قمری، عقاب دشتی، عقاب طلایی، دلیجه، هما، کرکس، انواع مار و لاک پشت می‌شود.
 
وی با تاکید بر اینکه وجود گونه قوچ اوریال در منطقه موجب معرفی آن در سطح بین‌المللی شده است تصریح کرد: به علت امنیت بالای منطقه و مشاهده قوچ و میش‌های اوریال از فاصله نزدیک در هر زمان و هر فصلی از سال ۲ روستای هدف گردشگری چنشت و ماخونیک به جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان و کشور تبدیل شده است.
 
شافعی از تمامی شهروندان، دوستداران طبیعت و حیات وحش خواست هر گونه مشاهده تخلف زیست محیطی به ویژه شکار غیر مجاز را در اسرع وقت با شماره ۱۵۴۰ به صورت شبانه‌روزی اطلاع دهند تا اقدامات قانونی توسط ماموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست انجام شود.
 
خراسان جنوبی هفت منطقه حفاظت شده، سه پناهگاه حیات وحش، ۶ منطقه شکار ممنوع و چهار منطقه شکار ممنوع مرزی دارد که تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست است.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید