کد خبر : ۶۰۳
۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۶
توانمندی کارکنان تعمیرات توربین مناطق سیری و خارگ در تعمیر و راه‌اندازی ولو کنترل سوخت توربین زیمنس SGT-400 نیروگاه مرکزی منطقه سیری، بیش از یک میلیارد تومان صرفه‌جویی برای شرکت نفت فلات قاره ایران به ارمغان آورد.
در پاییز سال 1396 پس از تعویض موتور توربوژنراتور SGT400-1 نیروگاه مرکزی منطقه سیری، به دلیل اشکال در شیر کنترل سوخت پایلوت توربین، این ولو با یک عدد ولو جدید که از منطقه بوشهر تحویل نیروگاه منطقه سیری شده بود، تعویض شد و توربین راه‌اندازی و در سرویس قرار گرفته و ولو معیوب به کارگاه منتقل شد؛ اگرچه به دلیل نبود تجهیزات لازم و دانش کافی در آن زمان، امکان عیب‌یابی و تعمیر آن وجود نداشت.


این ولو از نوع IFV (Integrated Fuel Valve) و یک بال ولو ویژه و دارای سیستم کنترل الکترونیکی (ECU) پیشرفته برای تنظیم میزان سوخت ورودی به توربین است که طراحی و ساخت آن در انحصار شرکت زیمنس قرار دارد. با توجه به حساسیت بالای توربین‌های گازی، IFV نهایت دقت (0.02 درجه)، قدرت (گشتاور 30 نیوتن متر) و سرعت پاسخگویی بالا را برای عملکرد مناسب توربین فراهم می‌کند.

با تلاش و پیگیری مجموعه‌ نیروگاه و پشتیبانی مسئولان منطقه سیری، تجهیزات مورد نیاز برای تست و عیب‌یابی IFV تامین شد. در همین رابطه کابل رابط ECU به کامپیوتر که قبلا توسط کارشناسان تعمیرات توربین منطقه خارگ با استفاده از توانمندی‌های داخلی ساخته شده بود، مورد استفاده قرار گرفت. ولو معیوب در کارگاه تعمیرات تست و عیب‌یابی و مشخص شد که سرور موتور IFV دچار مشکل شده است. این عملیات به گفته کارشناسان شرکت‌های فعال، برای نخستین بار در کشور انجام گرفته است و پیش از این چنین کاری بر روی ولوهای کنترلی توربین SGT400 صورت نگرفته بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره در منطقه سیری، با همکاری ستودنی مسئولان و کارشناسان تعمیرات توربین سکوی ابوذر یک عدد IFV معیوب موجود در آن سکو که ECU آن آسیب دیده بود برای استفاده در اختیار تعمیرات توربین منطقه سیری قرار گرفت و پس از بررسی دقیق اجزای هر دو ولو و مطالعه‌ اسناد مربوطه، یک مجموعه‌ سالم و قابل استفاده IFV تهیه و کالیبره شد. این مجموعه بیش از یک ماه است که بر روی توربین SGT400 منطقه سیری نصب شده و تاکنون عملکرد مناسبی داشته است.

گفتنی است، این کار تعمیراتی که در نوع خود در کشور بی‌نظیر است با همکاری بین مناطق عملیاتی سیری و خارگ و تلاش بی‌وقفه‌ تیم کارشناسان تعمیرات توربین منطقه‌ سیری محقق شده و باعث صرفه جویی یک میلیارد تومانی در هزینه های شرکت نفت فلات قاره ایران شده است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید