کد خبر : ۵۹,۷۶۳
۳ خرداد ۱۴۰۲ ۱۱:۳۰
یکی از رزمندگان دفاع مقدس، سوم خرداد را روز «مقاومت، ایثار و پیروزی» خواند که امروز ثمره شیرینی این مقاومت را می چشیم و گفت: مدیران کشور با تأسی و تمسک به فرهنگ غنی دفاع مقدس، چالش های پیش رو را بردارند.
مراد اسماعیلی چهارشنبه ۳ خردادماه در صبحگاه مشترک نیروهای نظامی و انتظامی ملایر به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر، با اشاره به رهاورد آزادی خرمشهر، مطرح کرد: یکی از این رهاوردها، تغییر نگرش و باور برای همه جهانیان بود و دنیا فهمید جمهوری اسلامی به یک بلوغ نظامی رسیده و قادر است مناطق اشغالی خود را آزاد کند.
 
وی ایجاد رعب و وحشت در بین کشورهای منطقه را از دیگر رهاوردهای این آزادی برشمرد و افزود: پس از فتح خرمشهر دشمنان، به دنبال پدافند شهر بغداد و حفظ آن بودند.
 
اسماعیلی با بیان اینکه در عملیات بیت المقدس، بیش از ۵۰۰۰ کیلومتر مربعاز خاک جمهوری اسلامی آزاد شد، تصریح کرد: حدود یک سوم از همه مناطق اشغالی ایران در عملیات بیت المقدس آزاد شد.
 
وی اسیر شدن ۱۹ هزار سرباز عراقی معادل ۳۰ درصد کل اسرای جنگ را از دیگر رهاوردهای این عملیات دانست و بیان کرد: پس از آزادسازی خرمشهر برای نخستین‌بار بعد از ۲۲ ماه، شورای امنیت حاضر شد، قطعنامه صادر کند.
 
اسماعیلی این نتایج را در امتداد عملیات بیت المقدس و بیت المقدس ها دانست و تأکید کرد: جهان عرب که به دنبال تشکیل ناتو عربی بود، امروز در مقابل عظمت ایران اسلامی تسلیم شده است.
 
وی با تأکید بر ضرورت حل چالش ها و مشکلات امروز کشور، مطرح کرد: خدا نکند این مشکلات فرهنگی و اقتصادی عظمت دفاع مقدس و کار بزرگ رزمندگان ما را به حاشیه ببرد که ظلم در حق کشور و شهدا و رزمندگان است.
 
این رزمنده دفاع مقدس به ضرورت ایجاد یک بازخوانی و بازآفرینی جدید در این نبرد فرهنگی و اقتصادی، یادآور شد: باید با الگوبرداری از نسخه دفاع مقدس، فاتح میدان شویم چراکه ما به دنبال تمدن اسلامی هستیم.
 
اسماعیلی، دفاع مقدس را در امتداد عاشورای حسینی دانست و مطرح کرد: دفاع مقدس ما مشابهت معناداری با عاشورای حسینی دارد و مصادیقش بسیار روشن است.
 
وی به یکی از برجسته ترین ویژگی های دفاع مقدس اشاره و بیان کرد: برای نخستین بار در ۱۰۰ سال گذشته، همه نظام استکباری و قدرت های مادی عالم در جبهه مقابل ما متمرکز شدند و پشت سر ارتش عراق جمع شدند که در نوع خود بی نظیر است.
 
این یادگار دفاع مقدس ادامه داد: کشوری که تنها چند ماه از انقلاب آن می گذشت، از انسجام سیاسی، نظامی و امنیتی کافی برخوردار نبوده و آماده دفاع با دشمنان نبود، شخصی مثل بنی صدر در رأس قدرت بود از طرفی کردستان در آتش فتنه می سوخت و بسیاری از جوانان حزب الهی ما با ترورهای کور به شهادت می رسیدند.
 
وی تأکید کرد: یک جنگ بین المللی علیه ما شکل گرفت و دو قطب سیاسی عالم یعنی لیبرالیسم و کمونیسم در اوج جنگ سرد و در یک تقابل جدی با دشمن بعثی ما همراه شدند و بنا داشتند این جریان انقلابی را در همان روزهای آغاز پیروزی شکست دهند.
 
اسماعیلی با بیان اینکه جوان امروزی ایران امروز و عراق امروز را می بیند و فکر می کند ما با این عراق جنگیدیم، افزود: در واقع جنگی بین المللی علیه ایران شکل گرفت پس تا درک درستی از این موضوع نداشته باشیم عظمت دفاع مقدس و سوم خرداد به درستی تفهیم نمی شود.
 
وی با اشاره به پیشینه تاریخی خرمشهر و چهار بار اشغال آن در ۱۵۰ سال گذشته، گفت: خرمشهر در سال ۱۲۵۳ توسط حکومت عثمانی، در سال ۱۲۷۳ توسط انگلیس، در شهریور ۱۳۲۰ توسط انگلیس و بار چهارم در ۴ آبان ۱۳۵۹ توسط ارتش عراق اشغال شد.
 
اسماعیلی ادامه داد: خرمشهر در سه مرتبه قبلی توسط قدرت های مشترک المنافع عالم آزاد شد اما اینکه برای نخستین بار رزمندگان و مجاهندان غیرتمند انقلاب اسلامی در سوم خرداد ۱۳۶۱، خرمشهر را آزاد کردند، نشانه عظمت کار رزمندگان ما است.
 
وی با اشاره به موضوع پدافندی پیچیده خرمشهر و نظارت متسشاران شرقی و غربی ارتش عراق، خاطرنشان کرد: رزمندگان ما با وجود همه این پیچیدگی ها و سیستم های پدافندی، در چنین ساعاتی پرچم جمهوری اسلامی را در مسجد خرمشهر به اهتزاز درآورند.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید