کد خبر : ۵۸,۰۷۳
۲ فروردین ۱۴۰۲ ۱۰:۵۹
گرده افشانی بیش از ۵.۵ میلیون نخل در استان بوشهر
معاون جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به عملیات گرده‌افشانی نخیلات گفت: از شش میلیون اصله نخل استان بوشهر ۹۰ درصد آنها حدود ۵.۵ میلیون نخل برای تولید محصول نیاز به گرده‌افشانی دارند که اکنون در حال انجام است.
 تولید محصولات کشاورزی یکی از ظرفیت‌های مهم استان بوشهر است که در این عرصه سالانه انواع محصولات باغی، زراعی، صیفی و سبزیجات در این استان تولید می‌شود.
 
گوجه‌فرنگی خارج از فصل، خرما، گندم، محصولات گلخانه‌ای و شیلاتی از جمله تولیدات حوزه کشاورزی استان بوشهر محسوب می‌شود.
 
در سال 1401 افزون بر 550 هزار تن گوجه‌فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر تولید شد که برداشت گوجه از مزارع تا اوایل اردیبهشت ماه ادامه دارد.
 
وجود شش میلیون اصله نخل در استان بوشهر
 
وجود شش میلیون اصله نخل در استان بوشهر از دیگر قابلیت این استان در حوزه کشاورزی محسوب می‌شود که گرده افشانی نخل‌ها در استان بوشهر به عنوان نخستین مرحله داشت هر سال از اواسط اسفند ماه آغاز و با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه تا اواخر فروردین ماه ادامه دارد.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به گرده افشانی نخیلات در استان اظهار داشت: گرده افشانی تأثیر به‌سزایی در اقتصاد کشاورز دارد و مهم‌ترین مرحله تولید خرما محسوب می‌شود.
 
محمد حسین غلامی با بیان اینکه گرده افشانی مهمترین عملیات برای تولید محصول مرغوب و اقتصادی خرما است خاطر نشان کرد: هر سال در این فصل نخل‌ها برای تولید محصول با کیفیت خرما در تابستان آماده می‌شوند.
 
بیش از 90 درصد نخل‌های استان بوشهر بارور هستند
 
وی با بیان اینکه شش میلیون نخل در استان بوشهر وجود دارد تصریح کرد: بیش از 90 درصد نخل‌ها بارور هستند و ثمر می‌دهند و سالانه بیش از 160 هزار تن محصول خارک، رطب و خرما از نخیلات استان بوشهر برداشت می‌شود.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر نیز به عملیات گرده افشانی نخیلات پرداخت و ادامه داد: گرده افشانی نخیلات به روش سنتی یا دستی و مکانیکی انجام می‌شود که گرده نخل آسیاب شده پایه نر روی خوشه‌های ماده نخل پاشیده می‌شود.

 

کبری توکلی گونه‌های خرما استان را برشمرد و گفت: گرده افشانی در گونه‌های خرما متفاوت است و گونه‌ای چون مجول و پیارم گرده افشانی چند بار تکرار می‌شود تا کیفیت تولید خرما افزایش یابد.

 

وی مساحت اراضی تحت پوشش نخیلات را افزون بر 34 هزار هکتار دانست و خاطر نشان کرد: گرده افشانی  نخل در استان بوشهر تا اواخر فروردین ادامه دارد.

 

زنجرک خرما را یکی از آفت‌های مهم نخیلات

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در ادامه زنجرک خرما را یکی از آفت‌های مهم نخیلات دانست و اضافه کرد: این آفت به طور معمول آلودگی شدید در نخل‌ها نزدیک به رودخانه و متراکم و فشرده ایجاد می‌کند.

 

توکلی افت زنجرک خرما را شامل مکیدن شیره گیاهی، زردی و خشکیدگی برگ‌ها و ضعف نخل اعلام کرد و گفت: این آفت سالانه در ماه‌های فروردین و اردیبهشت و در فصل تابستان در شهریور و مهر خسارت به محصول نخل وارد می‌کند.

 

وی بر توجه به بهداشت باغ خرما، کنترل علف‌های هرز و حذف تنه جوش و پاجوش‌های پیرامون درخت تأکید کرد.

 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید