کد خبر : ۵۷,۰۷۹
۱ اسفند ۱۴۰۱ ۲۱:۱۷
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به تدوین اطلس سرمایه گذاری خراسان جنوبی، گفت: ۹۷ لایه اطلاعاتی در این اطلس از دستگاه‌های ذیربط و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اخذ، پردازش و لحاظ و در حال بروز رسانی است.
مرتضی ذاکریان، امروز دوشنبه یکم اسفند در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی  با اشاره به افتتاح صندوق تأمین خسارت‌های بدنی در دهه فجر سال جاری اظهار کرد: در گذشته اگر حادثه‌ای اتفاق می‌افتاد مشمول استفاده از خدمات صندوق مجبور بود به خراسان رضوی مراجعه کند و حادثه بر حادثه در این مسیر بار می‌شد.
 
به گزارش ایسنا، به نقل از امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی، وی افزود: افتتاح صندوق تأمین خسارت‌های بدنی در استان اتفاق بزرگ و میمونی  بود که مردم فرهنگ مدار خراسان جنوبی از آن بهره مند می‌شوند و با توجه به پیگیری‌های انجام شده مدیریت اموال تملیکی خراسان جنوبی به اداره کل ارتقاء تشکیلاتی پیدا کرده که یک امتیاز محسوب می‌شود.
 
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در جریان سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی شاهد حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در استان بودیم، بیان کرد: سفر بالاترین مقام عالی اقتصادی کشور به خراسان جنوبی بعد از گذشت بیش از یک دهه رخ داد که یک اتفاق بسیار مهم محسوب می‌شود.
 
ذاکریان با بیان اینکه این حضور نشان می‌دهد امنیت سرمایه گذاری در استان تضمین شده است، ادامه داد: پیگیری بخشودگی جرائم مالیاتی و موضوع تسهیلات  بند الف تبصره ۱۸ در سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی انجام شد.
 
وی گفت: در زمینه تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ از محل قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مبلغ ۷۴۳ میلیارد تومان به خراسان جنوبی اختصاص یافت که با پیگیری‌ها از سهم شناور ملی  تا کنون ۹۲۲ میلیارد تومان را با همکاری بانک‌های عامل به متقاضیان پرداخت کرده‌ایم.
 
ذاکریان با اشاره به اینکه این آمار یک رشد ۲۴ درصدی را نشان می‌دهد، بیان‌ کرد: در جلسه شورای اداری با حضور رئیس جمهور بر تبدیل شدن خراسان جنوبی به اولین استان بدون بیکار تأکید شد که ما این موضوع را نیز مورد پیگیری قرار دادیم.
 
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: برای تبدیل شدن خراسان جنوبی به یک استان بدون بیکار فاصله زیادی نداریم  و با همت و تلاش جهادی می توانیم این درخواست را محقق کنیم.
 
ذاکریان با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در خراسان جنوبی حدود دو درصد از میانگین کشوری کمتر است، تصریح کرد: طبق آمارها میانگین نرخ بیکاری در خراسان جنوبی حدود هفت درصد و در کشور این آمار حدود ۹ درصد است.
 
وی افزود: میانگین هفت درصد نرخ بیکاری وقتی به حدود سه درصد در خراسان جنوبی برسد، ما به هدف خود رسیده‌ایم چرا که درصدی از بیکاری‌ها، بیکاری خود خواسته و یا ساختاری، اصطکاکی است.
 
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی گفت: در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ ، دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ برای خراسان جنوبی در نظر گرفته شده که با پیگیری‌ها در همین مرحله ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده و به سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
 
ذاکریان با اشاره به اینکه از سال ۱۴۰۰ تعداد هزار و ۵۵۶ طرح اشتغال زایی مصوب شده داریم، افزود: با اختصاص این تسهیات می توانیم پرونده های مصوب شده را در مرحله اجرا قرار دهیم.
 
وی با بیان اینکه بازارچه مرزی دوکوهانه فعالیت کامل ندارد، یادآور شد: با توجه به زیر ساخت‌های موجود در این بازارچه توانستیم موافقیت وزارت  امور اقتصاد و دارایی را برای فعالیت کامل این بازارچه را اخذ کنیم.
 
وی با بیان اینکه این اطلس تحت وب  آماده شده است، گفت: با تهیه این اطلس، فرایند اخذ استعلام از دستگاه های اجرایی و زمان بر شدن آن حذف و نیازی به مراجعه حضوری سرمایه گذار نخواهد بود.
 
ذاکریان با تأکید بر اینکه یکی از موضوعات مهم سرمایه گذاری خارجی در خراسان جنوبی است، افزود: افتتاح کارخانه سنگ آهن زیرکوه را در دهه فجر با سرمایه گذاری ۹ میلیون دلاری توسط چینی‌ها  را داشته‌ایم.
 
وی با بیان اینکه در یک ساله دولت سیزدهم سرمایه گذاری خارجی مصوب در خراسان جنوبی ۲۴.۶ درصد و پروژه‌های فعال نیز ۱۶.۶ درصد رشد داشته است، ادامه داد: تلاش می‌کنیم سه پروژه  سرمایه گذاری خارجی دیگر را تا پایان اسفند ماه سال جاری به اتمام برسانیم.
 
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به کتاب ظرفیت‌های سرمایه گذاری خراسان جنوبی و به روز شدن آن، یادآور شد: اکنون در این کتاب ۱۱۰ فرصت سرمایه گذاری در استان احصا و در اطلس سرمایه گذاری نیز جانمایی شده است.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید