کد خبر : ۵۶,۰۶۰
۲۴ دی ۱۴۰۱ ۱۴:۳۳
بارش برف و باران و برودت هوا هم چنان در کشور ادامه دارد و به گفته مسوولان هواشناسی کشور شاهد تداوم بارش در نقاط مختلف کشور خواهیم بود.

رانندگان برای عبور از محورهای ایلام زنجیرچرخ به همراه داشته باشند

رئیس پلیس راه استان ایلام با هشدار به رانندگان در مورد برودت هوا و احتمال بارش برف در جاده‌های استان گفت: رانندگان در محورهای مواصلاتی شمال استان حتما زنجیر چرخ به همراه داشته باشند.

سرهنگ "ابوالفضل کهزادی " اظهار کرد: با توجه به اعلام سازمان هواشناسی در سطح نارنجی در روزهای شنبه و یکشنبه مورخ ۲۴و۲۵دی۱۴۰۱ ، آسمان استان با جو ناپایدار همراه خواهد بود و پدیده غالب در این ایام بارش برف ، باران و تگرگ همراه با کاهش محسوس دما می باشد.

 وی گفت: برودت هوا و بارش برف و باران سبب لغزندگی سطح جاده ها خصوصا در محورهای کوهستانی خواهد شد، در این شرایط رانندگان عزیز حتما ضمن اطمینان ازآماده بکاری خودرو، سالم بوده بخاری، برف پاکن، چراغ‌ها خصوصا چراغ‌های مه شکن، باید زنجیر چرخ به همراه داشته باشند.

 رئیس پلیس راه استان ایلام با بیان اینکه در این شرایط رانندگان باید مدت زمان بیشتری برای رسیدن به مقصد درنظر بگیرند و با توجه به بارندگی و لغزنده بودن سطح جاده ها رعایت احتیاط بیشتر و رعایت فاصله بیشتر با خودروی جلویی را دردستور کار خود قرار دهند، با توصیه به رانندگان از آنان خواست تا از مسافرت های غیر ضروری در این ایام پرهیز کنند و در غیر این صورت حتما با سرعت مطمئنه که پایین تر از سرعت درج شده در تابوها است رانندگی کنند.

ورود سامانه بارشی جدید به استان اصفهان از روز سه‌شنبه

کارشناس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی اصفهان از ورود سامانه بارشی جدید به استان از روز سه‌شنبه این هفته خبر داد و گفت: دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده در بیشتر مناطق استان ۲ تا ۳ درجه افزایش دارد.

محمدرضا رفیعی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته دمای هوای شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات به ۲ درجه سانتی‌گراد و در سردترین ساعات به منفی ۴ درجه سانتی‌گراد رسیده است. طی این مدت کاشان با ۷ درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین و چادگان با دمای منفی ۱۶ درجه سانتی‌گراد سردترین نقطه استان بوده است.

وی گفت: از اواسط وقت امروز فعالیت موج ناپایدار استان را در پیش داریم که از سمت مناطق غربی استان شروع می‌شود و برای مناطق غربی و جنوبی استان منجر به بارش خواهد شد. این موج فردا (یکشنبه) تمام استان را در بر می‌گیرد و شدت آن برای منطق نیمه غربی و شمالی استان پیش‌بینی، اما برای دیگر مناطق استان و از جمله مرکز اصفهان نیز بارش‌های پراکنده پیش بینی می‌شود.

رفیعی با بیان اینکه بارش برف، لغزندگی جاده، مه ۀلودگی و کاهش دید دور از انتظار نیست، گفت: به شهروندان توصیه می‌شود در ترددها احتیاط کنند و در صورت ضرورت به تردد در جاده‌ها حتما زنجیر چرخ به همراه داشته باشند. همچنین از انجام هرگونه فعالیت کوه نوردی و هرگونه کوچ عشایر پرهیز شود.

وی با اشاره به اینکه امروز در مناطق مرکزی، صنعتی و کلانشهر اصفهان به دلیل برودت دما شاهد غبار صبحگاهی بودیم، گفت: دمای هوا طی ۲۴ ساعت در بیشتر مناطق استان ۲ تا ۳ درجه سانتی‌گراد افزایش دارد.

صدور هشدار نارنجی به علت بارش برف و مه در همدان

اداره‌کل هواشناسی استان همدان از صدور هشدار نارنجی به دنبال بارش برف و مه در استان خبر داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اداره کل هواشناسی استان همدان، با فعالیت سامانه بارشی طی ساعاتی از صبح شنبه تا عصر یکشنبه، بارش برف را در اکثر نقاط استان به ویژه در نیمه جنوبی و غربی خواهیم داشت و عمده بارش ها طی ساعاتی از بعدازظهر شنبه تا ظهر یکشنبه خواهد بود.

علاوه بر این پدیده، مه در برخی نقاط تا روز آینده سبب کاهش دید به شکل قابل ملاحظه خواهد شد.

همدان، اسدآباد، بهار، تویسرکان، درگزین، رزن، کبودراهنگ، ملایر و نهاوند بارش برف و مه را از ظهر شنبه تا ظهر یکشنبه تجربه می‌کنند.

لغزندگی جاده‌ها و اختلال در عبور و مرور، کاهش دید، یخ‌زدگی سطوح، احتمال کولاک برف در محورهای کوهستانی و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و گلخانه‌داران وجود دارد.

با توجه به وضعیت پیش‌بینی شده پرهیز از سفرهای غیرضروری، همراه داشتن تجهیزات زمستانی به ویژه زنجیرچرخ و سوخت کافی در هنگام مسافرت، تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از سرما و یخبندان و سنگینی بارش برف، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی، آمادگی لازم دستگاه‌های مرتبط برای مقابله با بارش برف، یخبندان و مه در جاده‌ها، توصیه می‌شود همچنین توصیه مؤکد این است که در مصرف انرژی نهایت صرفه جویی صورت پذیرد.

وضعیت پارامترهای جوی استان همدان طی ۲۴ سال گذشته بدین شرح است؛ دمای بیشینه همدان یک درجه و کمینه منفی ۸ درجه سانتی‌گراد، دمای بیشینه اسدآباد ۶ درجه و کمینه منفی ۳ درجه سانتی‌گراد، دمای بیشینه بهار ۲ درجه و کمینه منفی ۷ درجه سانتی‌گراد، دمای بیشینه تویسرکان ۳ درجه و کمینه منفی ۴ درجه سانتی‌گراد، دمای بیشینه درگزین-کرفس منفی ۵ درجه و کمینه منفی ۹ درجه سانتی‌گراد، دمای بیشینه رزن صفر درجه و کمینه منفی ۸ درجه سانتی‌گراد، دمای بیشینه فامنین ۲ درجه و کمینه منفی ۸ درجه سانتی‌گراد، دمای بیشینه قهاوند ۳ درجه و کمینه منفی ۸ درجه سانتی‌گراد، دمای بیشینه کبودراهنگ-گل‌تپه منفی یک درجه و کمینه منفی ۹ درجه سانتی‌گراد، دمای بیشینه ملایر ۴ درجه و کمینه منفی ۶ درجه سانتی‌گراد و دمای بیشینه نهاوند یک درجه و کمینه منفی ۴ درجه سانتی‌گراد گزارش شده است.

دمای بیشینه جاده ای گردنه گرمک منفی ۲ و دمای کمینه منفی ۱۳ درجه سانتی‌گراد و دمای بیشینه جاده ای گردنه زاغه منفی ۲ و دمای کمینه منفی ۹ درجه سانتی‌گراد به ثبت رسیده است.

میانگین رطوبت در همدان ۷۳ بوده و شاخص آلودگی ۷۴ ppm گزارش شده و بارش سال زراعی تا روز گذشته در همدان ۳۱.۶ میلی‌متر بوده است.

بنا بر پیش بینی ایستگاه های هواشناسی استان همدان، دمای هوای همدان طی ۲۴ سال آینده بین ۲ و منفی ۳ درجه سانتی‌گراد در نوسان خواهد بود.

انجام عملیات برفی و نمک پاشی در تمامی محورهای مواصلاتی همدان

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان همدان از انجام عملیات برف‌روبی و نمک‌پاشی در تمامی محورهای ارتباطی استان همدان خبر داد و گفت: هم‌اکنون عملیات برف‌روبی و نمک‌پاشی در تمامی محورهای مواصلاتی استان همدان در حال انجام است.

صفر صادقی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با اعلام وضعیت نارنجی از سوی هواشناسی استان همدان، ۵۳۰ نیروی راهداری در ۳۵ راهدارخانه استان و با ۳۶۰ دستگاه ماشین‌آلات راهداری در حال آماده‌باش قرار گرفتند.

وی با اشاره به فعالیت سامانه بارشی از امروز -شنبه ۲۴ دی‌ماه- در استان همدان افزود: ️در تمام محورهای استان همدان شاهد بارش برف هستیم و با پیش‌بینی سازمان هواشناسی این روند تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت. ️

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان همدان تصریح کرد: با تلاش نیروهای راهداری تمام محورهای مواصلاتی استان همدان به‌جز محور فرعی و کوهستانی گنجنامه- تویسرکان باز بوده و تردد به صورت عادی و روان در جریان است.

وی تأکید کرد: از همه هموطنان خواهشمندیم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند و در صورت اجبار به سفر حتماً از به همراه داشتن زنجیرچرخ، لباس گرم، مواد خوراکی و پر بودن باک خودروی خود اطمینان حاصل کنند و با شماره‌گیری سامانه ۱۴۱ از وضعیت جوی و ترافیکی کشور مطلع شوند.

آماده‌باش دستگاه‌های امدادی قزوین در پی بارش برف

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته مبنی بر بارش برف در استان قزوین از اواخر وقت امروز شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱ تمامی دستگاه‌های امدادی و خدمت‌رسان به حالت آماده‌باش هستند.

بنابر اعلام روابط عمومی استانداری قزوین، محمدرضا علیمی اظهار کرد: بر اساس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی قزوین از اواخر امشب ۲۴ دی‌ماه، تا پایان روز یکشنبه ۲۵ دی با ورود سامانه بارشی، اکثر مناطق استان با بارش برف و در برخی مناطق نیز همراه با کولاک، وزش باد و پدیده مه روبرو خواهد بود.

وی افزود: با اشاره به صدور هشدار سطح نارنجی برای شهروندان استان قزوین، تمامی دستگاه‌های خدمات رسان نظیر مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی، راهداری، هلال‌احمر، نیرو انتظامی و سایر دستگاه‌ها از ظهر امروز به‌صورت ۱۰۰ درصد در حالت آماده‌باش قرار می‌گیرند و تیم‌های راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان نیز برای عملیات برف‌روبی و نمک‌پاشی جهت بازگشایی راه‌های اصلی و فرعی در سطح مناطق استان مستقر می‌شوند.

علیمی ادامه داد: به شهروندان و مسافران توصیه می‌کنیم تا حد امکان از سفرهای غیرضروری به مناطق مختلف استان اجتناب کنند و در صورت سفر تجهیزات زمستانی، به‌خصوص زنجیر چرخ و لباس‌های گرم همراه داشته باشند. همچنین سوخت باک خودرو خود را قبل از سفر، پر کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین در پایان گفت: به شهروندان همچنین توصیه می‌کنیم تا با توجه به تداوم سرما، میزان گرمایش وسایل حرارتی خود را کاهش داده و در مصرف سوخت گاز نیز صرفه‌جویی کنند تا سایر شهروندان ما، به‌خصوص استان‌های مرزی در این موقع از فصل سال با مشکل سوخت روبه‌رو نشوند.

آخرین وضعیت هوای استان کهگیلویه و بویراحمد تا روز سه شنبه

کارشناس هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد آخرین وضعیت هوای این استان را تا روز سه شنبه تشریح کرد.

"ولی بهره مند" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: بررسی آخرین مدلهای پیش‌یابی هواشناسی بیانگر نفوذ تدریجی سامانه بارشی طی امروز به جو استان کهگیلویه و بویراحمد است.

وی اظهارکرد: بر این اساس علاوه بر ابرناکی، وقوع ناپایداری های جوی به شکل بارش برف و باران در برخی مناطق رگبار و رعد و برق گاهی تندباد لحظه ای مه و کاهش دید افقی مورد انتظار است.

سرپرست پیش بینی اداره هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: فعالیت این سامانه از امشب تا بعد از ظهر روز یکشنبه خواهد بود.
روز دوشنبه جو غالب در استان کهگیلویه و بویراحمد افزایش ابر پیش بینی می شود.

بهره مند تصریح کرد: سامانه بارشی دیگری از روز سه شنبه استان کهگیلویه و بویراحمد را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی بیان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته هواشناسی امامزاده جعفر با بیشینه دمای ۱۶ درجه سانتیگراد گرم ترین و شهر مارگون با کمینه دمای منفی ۵.۲ درجه سانتیگراد سردترین نقاط استان کهگیلویه و بویراحمد بودند.

ماندگاری هوای سرد در آذربایجان شرقی/ بارش ادامه دارد

رئیس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی، از ماندگاری هوای سرد و برودت هوا در استان و همچنین بارش در برخی از مناطق خبر داد.

محمد امیدفر، در گفت‌گو با ایسنا اظهار کرد: احتمال بارش در نواجی جنوبی و شرقی استان آذربایجان شرقی و همچنین ماندگاری هوای سرد در جو استان پیش بینی می‌شود.

وی در خصوص سردترین و گرمترین شهر استان افزود: در ۲۴ ساعت گذشته سراب با دمای ۲۲ درجه زیر صفر به عنوان سردترین شهر استان و کشور و همچنین ملکان با دمای ۵ درجه بالای صفر گرمترین شهر استان گزارش شده است.

امیدفر، در خصوص دمای هوای تبریز تصریح کرد: دمای فعلی تبریز ۶ درجه زیر صفر گزارش شده است که نسبت به روز گذشته یک درجه کاهش یافته است.

استقرار هوای سرد در خراسان شمالی تا پایان هفته

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی خراسان شمالی از استقرار هوای سرد در استان تا پایان هفته جاری خبر داد.

 مهری هاشمی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: از یک شنبه هوا ابری خواهد شد و به تدریج بارش برف در ارتفاعات آغاز می شود.

وی افزود: از روز یک شنبه شاهد وزش باد و مه آلودگی در ارتفاعات نیز خواهیم بود.

هاشمی ادامه داد: طی ۲۴ ساعت گذشته شهرستان فاروج سردترین نقطه را در استان داشته که دمای هوای آن به منفی ۱۷ درجه سانتی گراد رسید.

وی بیان کرد: طی این مدت دمای هوای بجنورد نیز به منفی ۱۴ درجه سانتی گراد رسید.

این مقام مسئول تاکید کرد: دمای هوا تا پایان هفته کمی بهبود پیدا خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، موج هوای سرد و کاهش چشمگیر دمای هوا در خراسان شمالی سبب افزایش مصرف گاز شده و ادارات و مجموعه های دولتی و نیمه دولتی طی امروز و فردا نیز به دستور استاندار، دورکار شده اند.

افزایش مصرف گاز در بخش خانگی به حدی است که برای پایدار ماندن شبکه، گاز کل صنایع استان قطع شده است. براساس اعلام شرکت گاز، درصورتی که مصوبه دورکاری ادارت در استان اجرا نمی شد، گاز کل خراسان شمالی قطع شده بود و این بدین معنا است که مدیریت این موضوع در استان به درستی اتفاق افتاده است؛ اما کماکان از مردم انتظار رعایت الگوی مصرف وجود دارد که در این راستا پویش #هرخانه-یک_بخاری راه افتاده است تا به این موضوع کمک کند.

گردنه اسدآباد برفی همراه با تردد روان

رئیس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای شهرستان اسدآباد از وضعت برفی و تردد روان گردنه اسدآباد خبر داد.

مسعود حبیبی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بارش برف از ساعت ۸ صبح امروز-شنبه ۲۴ دی‌ماه- در گردنه اسدآباد آغاز شده است و این بارش ها کماکان در این محور تا بعدازظهر امروز و فردا ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تردد در گردنه اسدآباد با زحمات همکاران راهداری روان و سطح جاده کاملاً سیاه بوده و خوشبختانه مشکلی در تردد خودروها وجود ندارد، بر رعایت نکات ایمنی در هنگام عبور از گردنه اسدآباد توسط رانندگان تأکید کرد و گفت: رانندگان و مسافران حتی الامکان از سفرهای غیرضروری بپرهیزند و در هنگام مسافرت زنجیرچرخ، لباس گرم، تجهیزات ایمنی و وسایل گرمایشی با خود به همراه داشته باشند.

حبیبی با اشاره به آغاز طرح زمستانه شهرستان از ۱۵ آذرماه تا ۱۵فروردین ماه سال آینده همزمان با سراسر کشور افزود: در طرح زمستانه با احتساب نیروهای حجمی تعداد نیروهای راهداری به ۶۰ نفر شامل چهار اکیپ افزایش داشته که با دستگاه ماشین آلات برف روبی و خودروهای سبک، سنگین و نیمه سنگین خود در چهار راهدارخانه شهرستان شامل گردنه اسدآباد، محور چهاردولی و کلیایی و در مرکز اداره فعالیت دارند.

رئیس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای شهرستان اسدآباد در پایان یادآور شد: به منظور طرح زمستانه سال جاری اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان اسدآباد ۶۰۰۰ تن نمک و ماسه در انبارهای خود برای برف روبی دپو کرده است.

برف و باران در راه‌های ۱۰ استان کشور/ تردد روان در جاده‌ها و انسداد ۱۲ محور

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا با اعلام بارش برف و باران در جاده‌های ۱۰ استان کشور گفت که تردد در اکثر محورهای مواصلاتی روان است.

سرهنگ احمد شیرانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت جوی جاده‌های کشور گفت: برابر آخرین گزارش‌های دریافتی از مراکز کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی در سراسر کشور در حال حاضر شاهد بارش برف و باران در برخی از محورهای استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، لرستان، همدان، قم، مرکزی و کرمانشاه هستیم. همچنین در برخی از محورهای استان‌های بوشهر و ایلام نیز بارش باران گزارش شده است.

وی افزود: در همین راستا نیز رانندگان باید توجه داشته باشند که استفاده از زنجیرچرخ در محورها و گردنه‌های کوهستانی برف‌گیر الزامی است. رعایت فاصله طولی مناسب و سرعت مطمئنه و پرهیز از سبقت غیرمجاز موضوع دیگری است که رانندگان باید در شرایط برفی و بارانی رعایت کنند.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا درباره وضعیت ترافیکی جاده‌های کشور نیز گفت: ترافیک در تمامی محورهای مواصلاتی به شکل روان در حال انجام است و تنها در آزادراه کرج – قزوین محدوده مهرویلا و آزادراه قزوین - کرج محدوده پل فردیس ترافیک نیمه سنگین گزارش شده است.

شیرانی درباره ترددهای جاده‌ای نیز گفت: براساس اطلاعات دریافتی از سامانه‌های ترددشمار در شبانه‌روز گذشته تردد در محورهای برون‌شهری، نسبت به روز قبل یک دهم درصد کاهش داشت. ساعات اوج تردد نیز بین ساعات ۱۶ تا ۱۷ و کمترین تردد نیز بین ساعات سه تا چهار بامداد انجام شده است.  بیشترین تردد نیز به ترتیب از آزادراه کرج - تهران، آزادراه کرج - قزوین، آزادراه تهران - کرج، آزادراه قزوین - کرج و  آزادراه قم - تهران انجام شده است.

وی درباره محورهای دارای ممنوعیت تردد و انسداد نیز گفت: محور قدیم خرم آباد - پلدختر تا اطلاع بعدی مسدود بوده و تردد از مسیر جایگزین آزادراه خرم آباد - پل زال و محور خرم آباد - کوهدشت انجام می‌شود. محور ریگان – ایرانشهر نیز تا اطلاع بعدی مسدود است. همچنین محورهای پونل  - خلخال، جاسک – بشاگرد، چاهان – زرآباد، لاسم - ارجمند، وازک - بلده، سروآباد – پاوه، شمشک - دیزین، سی سخت – پادنا، محورجدید هشتگرد – طالقان و گنجنامه - تویسرکان نیز تااطلاع ثانوی مسدود است. 

بارش باران سه‌شنبه در بوشهر اوج می‌گیرد

کارشناس اداره کل هواشناسی استان بوشهر با اشاره به ورود سامانه بارشی به استان گفت: پیش بینی می‌شود که روز سه شنبه بارش‌ها از شدت بیشتری برخوردار باشد.

حسین مستانه شنبه ۲۴ دی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به نقشه‌های هواشناسی سامانه بارشی که از دیروز وارد استان شده است تا سه شنبه فعال است. در این مدت در برخی ساعات بارش پراکنده باران، گاهی رگبار و رعد و برق، همچنین مه از پدیده‌های مورد انتظار است.

وی تصریح کرد: پیش بینی می‌شود که روز سه شنبه بارش‌ها از شدت بیشتری برخوردار باشد. همچنین امروز و فردا در برخی ساعات سرعت وزش بادهای جنوبی روی دریا افزایش خواهد یافت.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان بوشهر آسمان را ابری، همراه با غبار محلی، پدیده مه، در برخی نقاط بارش پراکنده باران گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی و عنوان کرد: جهت وزش باد بیشتر جنوب شرقی تا جنوب غربی با سرعت ۱۰ تا ۳۰ گاهی تا ۳۶ کیلومتر در ساعت و در فراساحل خلیج فارس ۱۶ تا ۴۴ کیلومتر در ساعت خواهد بود.

مستانه ارتفاع موج دریا را ۶۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر در برخی ساعات تا ۱۵۰ سانتی متر و در فراساحل مرکزی و شمالی ۹۰ تا ۱۵۰ گاهی تا ۱۸۰ سانتی متر اعلام و تصریح کرد: فردا در بندر بوشهر زمان جزر اول دریا ساعت ۰۶:۳۰، مد دریا ساعت ۱۳:۳۵ و جزر دوم ساعت ۱۹:۲۵ خواهد بود.

دمای دیزین به منفی ۲۲ درجه سانتیگراد خواهد رسید

مدیرکل کل هواشناسی البرز از ادامه روند کاهشی دما طی سه روز آینده خبر داد و گفت: طی این مدت میانگین کمینه دما در دیزین به منفی ۲۲ و در طالقان به منفی ۱۲ درجه سانتیگراد خواهد رسید.

آرش بهاروند احمدی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: امروز شنبه (۲۴ دی)، آسمان البرز نیمه ابری تا ابری است و در برخی ساعات احتمال بارش پراکنده برف به ویژه در ارتفاعات وجود دارد.

وی ادامه داد: بررسی نقشه‌های پیش یابی هواشناسی نشان می‌دهد این وضعیت تا سه روز آینده ادامه دارد.

وی توضیح داد: طی این مدت شاهد ادامه روند کاهش دما در اکثر مناطق استان هستیم به طوری که میانگین کمینه دما در ارتفاعات دیزین به منفی ۲۲ درجه و در طالقان هم به منفی ۱۲ درجه زیر صفر می‌رسد.

این مسئول تاکید کرد: میانگین کمینه دما در سایر نقاط استان هم به پنج درجه زیر صفر می‌رسد.

مدیرکل هواشناسی البرز گفت: طی سه روز آینده میانگین بیشینه دما هم بین صفر تا چهار درجه بالای صفر متغیر است.

بهاروند احمدی اضافه کرد: طی این مدت شاهد افزایش غلظت آلاینده‌های هوا، یخبندان صبحگاهی و عصرگاهی در اکثر مناطق استان هستیم.

سومین یخبندان شدید زابل در ۶۰ سال اخیر رقم خورد

امروز زابل در شمال سیستان و بلوچستان سردترین روز خود در ۱۵ سال اخیر را با دمای ۱۱.۲- درجه سلسیوس تجربه کرد که سومین یخبندان شدید این شهر در حدود ۶۰ سال اخیر به شمار می رود.

به گزارش سازمان هواشناسی کشور، پیش از این سردترین دمایی که ایستگاه هواشناسی زابل ثبت کرده به سال ۱۳۵۰ بر میگردد که دماسنج این ایستگاه تا ۱۲- درجه سلسیوس پایین رفت.

به طور کلی در حدود ۶۰ سال اخیر تنها سه بار کمینه دمای هوا در زابل سردتر از ۱۱- درجه سلسیوس شده است که به ترتیب در سال های ۱۳۵۰ با دمای ۱۲-، ۱۳۸۶ با دمای ۱۱.۹- و سال ۱۴۰۱ با دمای ۱۱.۲- درجه سلسیوس سردترین دماهای این شهر از زمان تاسیس ایستگاه هواشناسی تا کنون است.

امروز زاهدان نیز سردترین روز خود در پنج سال اخیر را تجریه کرد و  کمینه دمای هوای آن به ۱۱.۱- درجه سلسیوس رسید که سردترین روز این شهر از آذر سال ۱۳۹۶ تا کنون است.

شهرکرد سردترین مرکز استان در کشور

معاون توسعه، پیش‌بینی و مخاطرات جوی هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به بارش‌های شب گذشته در برخی مناطق استان، گفت: از ساعات عصر امروز همچنین امشب سامانه بارشی موجود در استان به تدریج غالب مناطق را دربرمی‌گیرد و موجب وقوع بارش به ویژه به صورت برف در اکثر مناطق خواهد شد.

معصومه نوروزی در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص وضعیت جوی چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: با ورود یک سامانه بارشی ضعیف به استان از شب گذشته شاهد وقوع بارش‌های پراکنده به صورت برف در مناطق کوهرنگ و بازفت بودیم، پیش‌بینی می‌شود صبح امروز نیز این بارش‌ها به صورت پراکنده تداوم داشته باشد.

معاون توسعه، پیش‌بینی و مخاطرات جوی هواشناسی چهارمحال و بختیاری افزود: از ساعات عصر امروز همچنین امشب سامانه بارشی ذکر شده به تدریج غالب مناطق استان را در برمی‌گیرد و موجب وقوع بارش به ویژه به صورت برف در اکثر مناطق خواهد شد، شدت فعالیت این سامانه در منطقه کوهرنگ بیش از سایر مناطق پیش‌بینی می‌شود و در نواحی شرقی استان مانند شهرکرد، بروجن و سامان ضعیف خواهد بود.

وی با بیان اینکه شدت بارش‌های این سامانه نسبت به سامانه بارشی قبلی ضعیف‌تر است، ادامه داد: شدت فعالیت این سامانه بارشی طی امشب تا اواسط وقت فردا پیش‌بینی می‌شود اما در ساعات بعد از ظهر روز یکشنبه از شدت آن کاسته شده و به تدریج از چهارمحال و بختیاری خارج می‌شود.

نوروزی خاطرنشان کرد: برای صبح روز دوشنبه کاهش نسبی دمای هوا و همچنین وقوع پدیده مه در برخی مناطق چهارمحال و بختیاری انتظار می‌رود، صبح امروز نیز شهرکرد با کمینه دمای منفی ۱۸ درجه سانتی‌گراد به عنوان سردترین مرکز استان در کشور به ثبت رسید.

شهرکرد سردترین مرکز استان در کشور/زنجیر چرخ فراموش نشود

باز بودن تمامی راه‌های مواصلاتی در استان سمنان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان سمنان از باز بودن تمامی راه‌های مواصلاتی در این استان خبر داد.

احسان منصورکیایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: براساس تصاویر سامانه‌های نظارت تصویری و گزارش راهداران در سراسر محورهای استان، تردد در راه‌های این استان در حال حاضر به صورت عادی و روان است.

وی با بیان اینکه از نظر شرایط جوی نیز در هیچکدام راه های این استان مشکلی وجود ندارد افزود: با توجه به ورود سامانه های بارشی به کشور و برودت هوا همراه داشتن تجهیزات زمستانی حین سفر الزامی است.

منصورکیایی در همین راستا از رانندگان خواست برای عبور از محورهای این استان تجهیزات ایمنی و زمستانی و از جمله زنجیرچرخ را به همراه داشته باشند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان ادامه داد: : به جز محور شاهرود- رامیان و اولنگ که به علت عدم ایمنی تا اطلاع ثانوی مسدود است همه محورهای ارتباطی در استان باز بوده و تردد در آنها به صورت عادی جریان دارد.

وی با بیان اینکه هیچ محدودیت تردد دیگری در راه های استان نیست خاطرنشان کرد: همچنین در حال حاضر هیچ کارگاه جاده ای و راهداری در سطح راه های این استان فعال نیست.

شهرکرد سردترین مرکز استان در کشور/زنجیر چرخ فراموش نشود

بارش برف از امشب در استان مرکزی شدت می‌گیرد

مسئول واحد پیش بینی هواشناسی استان مرکزی گفت: امشب بارش برف در استان شدت می گیرد و تا فردا عصر ادامه خواهد داشت.

رضا مرادی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه طبق پیش بینی های صورت گرفته، انتظار آغاز بارش برف از صبح روز شنبه ۲۴ دیماه ۱۴۰۱ وجود داشت، افزود: بارش برف برای امروز در حدی نیست که هواشناسی برای آن اعلام هشدار کند، اما برای امشب و فردا قطعا هشدار صادر می شود.

وی با بیان اینکه امروز شاهد بارش چندان زیادی در استان نخواهیم بود و به شکل پراکنده و برخی ساعات بارش دریافت می شود، گفت: از بامداد فردا بارش برف در استان شدت می گیرد و تا عصر نیز ادامه خواهد داشت و احتمال بارش در فردا شب به شکل پراکنده در برخی نقاط وجود دارد.

مرادی تصریح کرد: پیش بینی می شود که متوسط بارش در استان به حدود ۱۵ سانتیمتر برسد و در اراک این میزان دو تا ۱۰ سانتیمتر پیش بینی می شود.

وی در خصوص وضعیت دمایی بیان کرد: با فعالیت این سامانه دمای شب افت بسیاری شدیدی نخواهد داشت و قطعا شرایط دمایی به مانند دو روز پیش که دما در برخی مناطق استان به منفی ۱۲ درجه سانتیگراد رسید، نخواهد شد، اما سرمای هوا ملموس بوده ولی نسبت به روزهای گذشته قدری گرمتر می شود.

مرادی اضافه کرد: از روز سه شنبه مجددا سیستم بارشی فعال می شود، اما به نظر می رسد که استان را درگیر نکند هرچند که احتمال تغییر نقشه های پیش بینی وجود دارد.

شهرکرد سردترین مرکز استان در کشور/زنجیر چرخ فراموش نشود

برخی جاده‌های استان مرکزی برفی است/زنجیر چرخ فراموش نشود

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی هم گفت: در پی بارش برف صورت گرفته، برخی جاده‌های استان برفی است، لذا رانندگان برای تردد در جاده‌های استان، ضمن اطمینان از سلامت وسیله نقلیه، تجهیزات ایمنی از جمله زنجیر چرخ، لوازم گرمایشی و آذوقه خشک همراه داشته باشند.

مهرداد جهانی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر بارش برف در جاده‌های شهرستان‌های اراک و شازند از جمله شازند-ازنا، اراک-خمین، اراک-سلفچکان، توره- بروجرد محدوده گردنه زالیان، اراک - فرمهین و اراک - توره در محدوده روستای مهدی آباد ادامه دارد که البته بیبشترین میزان آن در گردنه زالیان است.

وی ضمن تاکید بر اینکه رانندگان با احتیاط رانندگی کرده و برای جلوگیری از بروز حوادث رانندگی فاصله طولی و عرضی را رعایت کنند، افزود: نیاز است رانندگان برای تردد در جاده‌های استان، ضمن اطمینان از سلامت وسیله نقلیه، تجهیزات ایمنی از جمله زنجیر چرخ، لوازم گرمایشی و آذوقه خشک همراه داشته باشند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی تصریح کرد: مرکز مدیریت راه‌های این اداره کل همواره و در تمام ایام سال ضمن رصد آخرین وضعیت ترافیکی و جوی راه‌ها، آماده پاسخگویی از طریق شماره تلفن ۱۴۱ است تا سفری ایمن برای کاربران جاده‌ای رقم بخورد.

جهانی ادامه داد: ۳۸۰ نفر راهدار با استفاده از ۲۲۶ دستگاه انواع ماشین‌آلات راهداری وظیفه برفروبی و نمک پاشی در جاده‌های استان مرکزی را برعهده دارند و ۳۵ راهدارخانه نیز در جاده‌های استان در راستای خدمت‌رسانی به مسافران و مردم فعال هستند.

شهرکرد سردترین مرکز استان در کشور/زنجیر چرخ فراموش نشود

آغاز بارش‌ برف از عصر امروز در زنجان

کارشناس هواشناسی اداره‌کل هواشناسی استان زنجان گفت: طبق پیش‌بینی‌های به عمل آمده از عصر امروز با افزایش میزان ابر از مناطق جنوب و جنوب شرق استان، شاهد شروع بارش برف خواهیم بود.

حسین سلطانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: طبق پیش‌بینی‌های به عمل آمده از عصر امروز با افزایش میزان ابر شاهد بارش برف در مناطق جنوب و جنوب شرق استان خواهیم بود.

کارشناس هواشناسی اداره‌کل هواشناسی استان زنجان ادامه داد: این روند بارشی تا فردا یکشنبه به شکل متناوب و مطلوب خواهد بود.

وی با اشاره به افزایش دمای هوا از روز یک‌شنبه (۲۵ دی‌ماه) در استان، گفت: این افزایش دما که در حدود ۲ تا ۴ درجه خواهد بود، تا پایان هفته جاری ادامه خواهد داشت.

این مسئول در ادامه به دمای فعلی هوای استان اشاره کرد و افزود: طی شبانه روز گذشته خیرآباد با ۱۱- درجه سردترین منطقه در استان بوده و زنجان نیز دمای ۸- درجه را تجربه کرده است.

سلطانی تاکید کرد: با توجه به آغاز بارش برف از عصر امروز، از هم‌استانی‌ها درخواست دادیم از انجام سفرهای غیرضروری و تردد در جاده‌های استان ممانعت به عمل آورند.

شهرکرد سردترین مرکز استان در کشور/زنجیر چرخ فراموش نشود

از ثبت دمای زیر صفر تا کاهش شدت سرما در خراسان جنوبی

رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی‌های جوی هواشناسی خراسان جنوبی از ثبت دمای زیر صفر در تمامی ایستگاه‌های هواشناسی استان خبر داد.

جواد نخعی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: هرچه به پایان هفته نزدیک می‌شویم از شدت سرما و یخبندان شبانه کاسته می‌شود.

وی افزود: از پنج شنبه هفته جاری تا اوایل هفته آینده هوا سردتر خواهد شد و اکنون پدیده بارشی انتظار نداریم.

این کارشناس هواشناسی با بیان اینکه فرداشب احتمال ضعیفی برای بارش در شمال غرب استان از جمله طبس، بشرویه و فردوس وجود دارد، افزود: با توجه به خروجی مدل‌های هواشناسی شرایط جوی طی دوسه روز آینده پایدار و یکنواخت خواهد بود.

وی با بیان اینکه روز گذشته نیز دهسلم نهبندان با ۱۰ درجه بالای صفر به عنوان گرم‌ترین ایستگاه استان ثبت شد، تصریح کرد: صبح امروز شهرستان قائنات با ۱۷- درجه سردترین ایستگاه استان ثبت شده و نوسانات دمایی در مرکز استان نیز بین ۱۱- و ۸ درجه سانتی گراد ثبت شد.

این کارشناس هواشناسی با توصیه به مصرف بهینه انرژی، افزود: مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند؛ اتخاذ تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از سرما و یخبندان، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، آمادگی شهرداری و سازمان‌های امدادی برای مقابله با برف، یخبندان و مه در جاده‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها از دیگر توصیه‌هاست.

شهرکرد سردترین مرکز استان در کشور/زنجیر چرخ فراموش نشود

بارش برف در بسیاری از محورهای کرمانشاه/ همراه داشتن "زنجیر چرخ" الزامی است

رییس پلیس راه استان کرمانشاه با اشاره به شروع بارش برف در بسیاری محورهای استان، همراه داشتن زنجیر چرخ برای تمام رانندگان را الزامی دانست.

سرهنگ کیخسرو دستغیب در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شروع بارش‌ها از سمت غرب استان، گفت: در حال حاضر در محورهای قلاجه-اسلام آبادغرب، دالاهو-اسلام آبادغرب، اسلام آبادغرب-کرمانشاه و حوزه اورامانات شاهد بارش برف هستیم و سطح جاده ها کامل سفیدپوش شده است.

وی افزود: این سامانه بارشی در حال حرکت به سمت مرکز استان و شهرستانهای شرقی است و هم اکنون بارش برف در کرمانشاه هم شروع شده  و به نظر می‌رسد ظرف چند ساعت آینده تمام استان شاهد بارش برف باشد.

وی با بیان اینکه نیروهای راهداری پای کار هستند، گفت: با شروع بارش برف نیروهای راهداری هم کار خود را برای پاکسازی محورها آغاز کرده‌اند و همه پای کارند تا تردد مردم با سهولت صورت گیرد.

رییس پلیس راه استان کرمانشاه گفت: همچنین ۷۰ گشت محسوس و نامحسوس پلیس راه هم شبانه روز محورهای استان را تحت رصد دارند.

دستغیب با اشاره به لغزنده بودن تمام محورهای استان، گفت: در چنین شرایط همراه داشتن زنجیر چرخ الزامی است و رانندگانی که زنجیرچرخ همراه نداشته باشند اعمال قانون شده و به شهرهای مبدا برگردانده می‌شوند.

این مسئول در خصوص استفاده از زنجیر چرخ هم گفت: فعلا تردد بدون زنجیر چرخ برقرار است، اما با توجه به شدت گرفتن بارش‌ها به نظر می‌رسد در گردنه های استان مجبور به الزامی کردن استفاده از زنجیر چرخ برای کامیون‌ها شویم.

دستغیب گفت: با توجه به اینکه وضعیت راه‌ها چندان قابل پیش بینی نیست، در همین راستا همراه داشتن زنجیر چرخ الزامی شده است.

وی در ادامه با تاکید بر خودداری از تردد غیرضروری در سطح محورهای استان، از رانندگان خواست پیش از حرکت حتما از سالم بودن سیستم گرمایشی و پربودن باک خودرو اطمینان حاصل کنند.

رییس پلیس راه استان کرمانشاه همچنین از رانندگان خواست حتما لباس گرم و مقداری خوراکی در خودرو همراه داشته باشند.

شهرکرد سردترین مرکز استان در کشور/زنجیر چرخ فراموش نشود

همه راه‌های اصلی، فرعی و روستایی کرمانشاه باز است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه هم از آماده‌باش ۶۰۰ نیروی راهدار برای برف پیش رو خبر داد و گفت: هم اکنون در بسیاری از محورهای استان بارش برف داریم، اما همه محورهای اصلی، فرعی و روستایی باز است.

فریبرز کرمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آغاز بارش برف در بسیاری از نقاط استان از بامداد امروز (۲۴ دی)، اظهار کرد: بارش از سمت شهرستان‌های اسلام آبادغرب و دالاهو آغاز شد و هم اکنون در حال حرکت به سمت شرق استان از جمله کنگاور، صحنه و سنقر است.

وی ادامه داد: برف روبی در گردنه‌های مهم این مناطق از جمله قلاجه، عین‌الکش و در سمت شرق استان بیدسرخ آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه با بیان اینکه نیروهای راهداری از ابتدای بارش برف کار برف‌روبی را خصوصا در محورهای اصلی و گردنه‌ها آغاز کردند، یادآور شد: هم اکنون هیچ محور اصلی، فرعی و حتی روستایی مسدودی در سطح استان نداریم.

به گفته کرمی، تا پایان بارش‌ها تمام نیروها و تجهیزات و امکانات راهداری در آماده‌باش خواهند  بود.

وی از آمادگی ۶۰۰ نیروی راهداری در قالب ۴۶ اکیپ خبر داد و عنوان کرد: ۴۰۰ دستگاه ماشین آلات سبک وسنگین نیز برای برف روبی محورها آماده شده است. به علاوه شن و نمک هم به میزان کافی ذخیره داریم.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه با اعلام شماره تلفن ۱۴۱ از همه افرادی که قصد تردد بین شهری دارند درخواست کرد پیش از ورود به محورها از وضعیت راه‌ها کسب اطلاع کنند و حتما وسایل لازم از جمله زنجیر چرخ همراه داشته باشند.

 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید