کد خبر : ۵۳,۷۴۰
۱۴ آذر ۱۴۰۱ ۰۹:۵۲
آبسرده، سد در دست ساخت در شهرستان بروجرد بوده که در فاصله ۱۶ کیلومتری این شهر در منطقه‌ای به همین نام در حال احداث است.
این سد از نوع خاکی بوده و طرح سد آبسرده در راستای آبرسانی به روستاهای اطراف و تأمین آب شرب شهر بروجرد در درازمدت، از اهمیت بالایی برخوردار است.
 
سد آبسرده در زمان کلنگ زنی با این مبنا که از نوع خاکی تک قوسی با هسته رسی بوده و ارتفاع سد از پی ۸۴ متر، طول تاج ۴۵۷ و عرض تاج ۱۰ متر است عملیات اجرایی‌اش آغاز شد، هدف از اجرای این سد کنترل جریان‌های سطحی در محدوده طرح، ذخیره آب برای توسعه آبیاری اراضی پایین‌دست به وسعت هشت هزار و ۴۰۰ هکتار، تنظیم آب کشاورزی به میزان ۷۴.۵۷ میلیون مترمکعب در سال بود.
 
ابتدا سد آبسرده صرفاً پروژه‌ای برای تأمین نیازهای کشاورزی بود اما در ادامه علاوه بر کشاورزی، برای آب شرب مصرفی شهرستان بروجرد مدنظر قرار گرفت.
 
فاطمه مقصودی نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی دراین‌باره به ایسنا، گفت: پیرو پیگیری‌های مؤثر و سفر دکتر جوانبخت در بازدید سد آبسرده شهرستان بروجرد، ۲۵۸ میلیارد دیگر تزریق و عملیات عمرانی این پروژه مهم از پنج جبهه متفاوت در حال انجام است.
 
وی تصریح کرد: با قرار گرفتن این پروژه در زُمره پروژه‌های اضطراری کشور، گزارش پیشرفت این سد هر هفته برای وزارت نیرو ارسال می‌شود و با روند پیش رو و قول مساعد مسئولین این سد تا دو سال آینده آبگیری خواهد شد.
 
نماینده مردم بروجرد در مجلس اظهار کرد: با آبگیری سد آبسرده علاوه بر تأمین آب آشامیدنی ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی بروجرد آبی می‌شود.
 
گفتنی است، پروژه سد آبسرده از سال ۸۷ کلنگ خورده و تابه‌حال حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید