کد خبر : ۴۹,۱۱۹
۱۱ شهریور ۱۴۰۱ ۱۰:۱۶
خلیج فارس را گورستان ننگ متجاوزین به خاک ایران می‌کنیم
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت:‌ اگر کشوری بخواهد به ایران اسلامی حمله کند، همانند مقاومت رئیسعلی دلواری خلیج فارس را گورستان ننگشان خواهیم کرد.

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری پنجشنبه‌شب در کنگره ملی سردار شهید رئیس‌علی دلواری با تقدیر از حضور رئیس مجلس در پایتخت ضد استعماری ایران اظهار داشت: در دوران جنگ جهانی اول اوضاع به گونه‌ای بود که کشور بریتانیا حکمرانی دریاها را به دست داشت.

وی اضافه کرد: بریتانیا در مدار هفت درجه اقیانوس هند، دریای عمان، خلیج فارس، دریای مدیترانه و حتی دریای چین به عنوان یک ابرقدرت حکمرانی دریاها را بر عهده داشت.

امام جمعه بوشهر بیان کرد: انگلیس سال‌ها در خلیج فارس و حاشیه ایران به صورت ویژه مدیریت سیاسی را به دست داشتند و هند تحت تسلط آنها بود و ایران و عراق تحت فشار لندن به شدت متأثر و منکوب بود.

وی افزود: جریانات روشنفکری و سیاسی ایران از زمان مظفرالدین‌شاه و محمدعلی شاهد و احمدشاه دارای یک رخوت شده بود و مشروطه‌خواهی دچار بحران شده بود و مجلس را به توپ می‌بستند و بسیاری از اندیشمندان و روشنفکران در اندیشه تحقق مدرنیزم به سبک غرب در ایران بودند.

صفایی بوشهری گفت: برخی افراد که ادعا می‌کردند دارای اندیشه‌های روشن هستند زیر بیرق سفارت‌خانه‌های روس و انگلیس نشست می‌گرفتند. سیستم دفاعی کشور دچار گسست و عدم توان مقابله با تهاجم‌های ساده نظامی در مرزها بود.

وی ادامه داد: انگلستان با این نگاه که از دروازه بوشهر مسلط شود بر مرکز ایران جهت امتیاز گرفتن حمله خود را آغاز کرد و در این شرایط استان بوشهر و دلیرمردان به سرداری رئیسعلی دلواری و بزرگان حوزه روحانیت حکم به وجوب دفاع دادند.

رئیسعلی دلواری مهر پایان انگلیس را زد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر خاطرنشان کرد: این دفعه اول نبود و علما حکم به دفاع می‌دادند و سرداران سرداری می‌کردند و مردم مجاهدت می‌کردند.

وی بیان کرد: رئیسعلی دلواری در یک فضای غریبانه حماسه‌ای آفرید که انگلستان هیچگاه به خود اجازه نداد به شکل تجاوز سخت به هیچ کشوری حمله کند و رئیسعلی دلواری مهر پایان انگلیس را زد.

آیت‌الله صفایی بوشهری با اشاره به اینکه همه ایران رئیسعلی دلواری هستند، تصریح کرد: رئیسعلی دلواری لرزه بر اندام متجاوزین گذاشت. دلوار شناسنامه ضد استعماری ایران است و رئیسعلی دلواری نماد مبارزه با ابرقدرت‌ها است.

وی با بیان اینکه رئیسعلی دلواری فرزند مکتب اسلام و قرآن و اهل بیت و خاندان رسول خدا است افزود: قیام و مبارزه رئیسعلی دلواری منبعث از حکم شرعی است. اولین حکومت ولایت فقیه در ایران در بوشهر محقق شد و ۹ ماه مرحوم علی‌الهدی اهرمی بوشهر را گرفت و رئیسعلی دلواری فرمانروایی کرد.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه همه اقدامات رئیسعلی با حکم شرعی انجام می‌شد و در لشکر او یک روحانی حضور داشت، افزود: رئیسعلی شهادت را برای خود یک سعادت بزرگ می‌دانست.

به مکتب رئیسعلی دلواری وفا دار هستیم

وی تاکید کرد: رشادت‌های رئیسعلی دلواری باعث شد تا انگلیسی‌ها تلاش کنند همه آثار او را از بین ببرند و حالا حتی یک عکس هم از او نداریم و خانه رئیسعلی را هم به توپ بستند.

آیت‌الله صفایی بوشهری ادامه داد: مردم ولایت‌مدار و دارالحماسه بوشهر بر همان مکتب رئیسعلی دلواری وفا دار هستیم و در صاحت و سپهر مقاومت با تمام وجود در خدمت مقام معظم رهبری هستیم.

وی گفت: اعلام می‌کنیم اگر کشوری بخواهد به ایران اسلامی از طریق خلیج فارس حمله‌ای بکند، همانند مقاومت رئیسعلی دلواری خلیج فارس را گورستان ننگشان خواهیم کرد.

وی افزود: مردم استان بوشهر بر اساس عبرت‌های تاریخی آموخته‌ایم که باید با ولایت باشیم و تکلیف خود را انجام دهیم و جان دهیم.

۱۲ شهریور سالروز شهادت قهرمان مبارزه با استعمار شهید رئیس‌علی دلواری به نام روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس نامگذاری شده است.

رئیس‌علی دلواری نقش و جایگاهی ویژه در مقابله با استعمار انگلیس داشت و طی چند مرحله شکست‌های سنگینی را به استعمارگران تحمیل کرد.

مراسم گرامیداشت صد و هفتمین سالگرد شهادت شهید رئیس‌علی دلواری در محل موزه شهید رئیس‌علی دلواری برگزار شد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید