کد خبر : ۴۹۰
۱۸ آذر ۱۳۹۷ ۰۰:۱۰
امام جمعه خارگ با بیان اینکه طرح جامع یکی از مشکلات اصلی در خارگ است،‌ گفت: خارگ تنها شهری است که طرح جامع آن پذیرفته نشده است.
حجت‌الاسلام موسی کمالی صبح یکشنبه در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در جزیره خارگ اظهار داشت: جزیره خارگ قدمت چهار هزار ساله دارد و تجارت در این جزیره قدمتی دیرینه دارد.


وی با اشاره به اینکه صعنت حمل و نقل دریایی در این جزیره به هزاران سال قبل بر می‌گردد اضافه کرد: آثار باستانی مانند سنگ نوشته کشف شده مقبره میر محمد حنفیه گواه این موضوع است، یکی از شغل های بومیان اصیل این جزیره صید مروارید بوده است.


امام جمعه خارگ بیان کرد: یکی از مهمترین مباحث جزیره خارگ ورود اسلام بوده که از طریق جزیره خارگ به فارس وارد شده است، مقبره علمدار در جزیره خارگ یکی از مستندات این موضوع است.


وی با اشاره به اینکه موقعیت جزیره خارگ در یکی از تاثیرگذارترین نقاط دنیا است، ادامه داد: هشت سال دفاع مقدس و قبل از آن در زمان وقوع انقلاب خارگ نقش ویژه ای داشته است و آیات بزرگ اسلام جنتی، مکارم و مروی در زمان مبارزات شاهنشاهی در جزیره خارگ حضوری پررنگ داشتند.


کمالی خاطرنشان کرد: حضور مردم انقلابی جزیره خارگ در باز کردن طناب کشتی‌های آمریکایی و اسرائیلی و بستن شیرهای نفت در اسکله‌های نفتی خارگ نقش ویژه‌ای در شکل گرفتن انقلاب اسلامی ایران داشته است.


امام جمعه خارگ تصریح کرد: در هشت سال دفاع مقدس این جزیره به تعداد روزهای جنگ حمله شد ولی همه در این جزیره با وحدت ایستادگی کردند و نگذاشتند یک روز صادرات نفت ایران قطع شود و در همان روزهای تصمیم گرفتند در این جزیره دانشگاهی تاسیس شود.


وی با اشاره به اینکه دانشگاه خارگ متولد جنگ است، افزود: این دانشگاه خیر و برکات فراوانی داشته است. ناوگان دریایی ما وابسته به نیروی کار خارجی بود که با حضور این دانشگاه در این عرصه به استقلال و خودکفایی رسیدیم، این دانشگاه یک دانشگاه استراتژیک برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه دریا و دریانوردی است.


کمالی گفت: تنها بخشی که اس‌بی‌اس آن در چهار حوزه آماده شد و به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده است مربوط به جزیره خارگ است و مورد استقبال قرار گرفته است. کار بسیار زیادی روی این طرح صورت گرفته که هم اکنون موانعی جلوی این طرح قرار گرفته است که امیدواریم جلسه ای برگزار شود که مشکلات این طرح حل شود.


وی تاکید کرد: یکی دیگر از مشکلات جزیره بحث طرح جامع این شهر است، تنها شهری هستیم که طرح جامع آن پذیرفته نشده است و درخواست پیگیری این موضوع را داریم، توقع از دانشجویان این است که مبلغ انقلاب باشند.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید