کد خبر : ۴۸,۶۵۲
۱۵ مرداد ۱۴۰۱ ۱۴:۰۰
وزیرخارجه آمریکا در بحبوحه افزایش تنش با چین بر سر تایوان، به فیلیپین سفر کرده است.
«آنتونی بلینکن» وزیرخارجه آمریکا، در بحبوحه تنش‌ها بر سر تایوان با چین، به فیلیپین سفر و با «فردیناند مارکوس جونیور» رئیس جمهور این کشور، دیدار کرد.
 
به گزارش رویترز، فردیناند مارکوس جونیور در جریان این دیدار گفت: «وضعیت ناپایدار ژئوپلیتیکی و پیامد‌های سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان بیش از پیش اهمیت روابط میان آمریکا و فیلیپین را روشن کرد.»
 
بلینکن و رئیس جمهور فیلیپین در کاخ ریاست جمهوری این کشور در شهر مانیل دیدار کردند و مارکوس جونیور در بخشی دیگر از سخنانش گفت: «دیدار بلینکن در زمان خوبی انجام شد، اما باید بدانیم وضعیت پیشتر هم بی‌ثبات بود و سفر پلوسی بر شدت آن اضافه نکرد.»
 
از زمان به ریاست جمهوری رسیدن مارکوس تاکنون بلینکن بالاترین مقام آمریکاییست که به فیلیپین سفر کرده است و در جریان سفر امروز خود به مارکوس این اطمینان را داد که «واشنگتن بر تعهدات خود در پیمان دوجانبه مشترک دفاعی فیلیپین و آمریکا خواهد ماند. اتحاد آمریکا و این کشور قویست و او بر این بارو است که قویتر هم خواهد شد. واشنگتن و مانیل بر روی چالش‌های مشترک کار خواهند کرد.»
 
 فیلیپین نقطه اتکای رقابت ژئوپلیتیکی بین آمریکا و چین است و اکنون مارکوس در ایجاد توازن در روابط این کشور با دو قدرت بزرگ اقتصادی با چالش مواجه است.
 
نانسی پلوسی نیز در دیدار با «تسای اینگ-ون» رئیس‌جمهور تایوان، ادعا کرد تایوان از حمایتی دوجانبه در آمریکا برخوردار است و هدفش از این سفر را رساندن این پیام دانست که آمریکا هرگز تعهدش به تایوان را زیرپا نمی‌گذارد.
 
 بلینکن هم پس از دیدار با مارکوس، در نشستی خطاب به همتایان خود در آسیای جنوب شرقی، ادعا کرد: آمریکا با تغییر وضعیت تایوان با توسل به زور مخالف است.
 
چین در اواخر روز سه‌شنبه با موجی از فعالیت‌های نظامی به ورود نانسی پلوسی به تایوان پاسخ داد، اما وزارت دفاع و وزارت خارجه تایوان همزمان با این سفر در بیانیه‌های جداگانه نسبت به فعالیت‌های چین هشدار داده گفتند: «تایوان سطح هوشیاری را افزایش داده است و به موقع و مناسب به رزمایش‌ها واکنش نشان خواهد داد.»
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید