کد خبر : ۴۸,۳۴۱
۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۲۹
امام جمعه بوشهر: جهان آینده به نام امام حسین(ع) رقم می‌خورد
خارگ نیوز: امام جمعه بوشهر با بیان اینکه جهان آینده به نام امام حسین علیه‌السلام رقم می‌خورد گفت: راه حضرت ابا عبدالله الحسین علیه‌السلام برای حیات دین اسلام راستین ماندگار است.
به گزارش خارگ نیوز، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری صبح امروز در بزرگداشت جایگاه تاریخی مساجد در بافت تاریخی بوشهر با بیان اینکه تمام ادیان الهی بعد از پیامبران الهی دچار انحراف و پدیده ناگوار شدند اظهار داشت: اکنون دین حضرت موسی علیه‌السلام در اختیار صهیونیست کسانی که به‌دنبال ظلم، ستم، جنایت و خیانت بزرگ تاریخی هستند، قرار دارد و از دین مسیح هیچ آموزه‌ای وجود ندارد و کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس خود را پرچم‌دار این دین می‌دانند که جنایتکار تاریخی هستند.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر ، اسلام خاتم ادیان آخرین دین الهی دانست و بیان کرد: خداوند متعال مقدر کرد که اسلام راستین در افق حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام از کربلا به تمام تاریخ عرضه شود.
 
وی با بیان اینکه خداوند متعال مقدر کرد تا همیشه دین اسلام از کربلا به معنای دقیق کلمه به جهان و جهانیان عرضه شود گفت: قیام عاشورا یک حادثه و واقعه عادی محدود زمانی نیست بلکه یک طلوع است برای اینکه تمام تاریخ بداند اسلام ناب یک راه و آن مکتب حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام است.
 
امام جمعه بوشهر راه نجات و کمال انسان را مکتب امام حسین علیه‌السلام دانست و بیان کرد: در طول تاریخ انسان‌ها و شخصیت‌های گوناگونی وجود داشت ولی راه، نام و مکتب امام حسین(ع) مانا و ماندگار شد.
 
رئیس شورای فرهنگی استان بوشهر با بیان اینکه جهان آینده به نام امام حسین علیه‌السلام رقم می‌خورد گفت: راه حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام برای حیات دین اسلام راستین مانا و ماندگار است و مداحان، مرثیه‌سرایان، بانیان مساجد و افراد اهل مسجد در این عرصه نقش مهم و تاثیرگذاری دارند.
 
صفایی بوشهری مداحان، بانیان، مسجدی‌ها و همه کسانی که در عرصه راه حسین علیه‌السلام تلاش می‌کنند را برای ادامه راه اسلام راستین دانست و تصریح کرد: تاریخ استان و شهر بوشهر در ادوار مختلف تاریخی نشان از محبت و مودت به اهل بیت علیه‌السلام است و وجود علما بزرگ استان و شهر بوشهر در تاریخ کم نظیر است.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه نفت، گاز و منابع مادی، جز ثروت ماندگار محسوب نمی‌شود خاطرنشان کرد: سرمایه و ثروت حقیقی یک جغرافیا و جامعه انسان‌های بزرگ آن هستند که بوشهر از وجود چنین شخصیت‌های بزرگ افتخار می‌کند.
 
وی با اشاره به اینکه استان بوشهر از دیر باز دارای تاریخ مدح و مرثیه و صاحب سبک در عرصه اهل بیت علیه‌السلام بوده است گفت در جهان اسلام هیچ جایی مانند بوشهر دارای سبک منحصر به فرد و موثر عزاداری در وصف اهل بیت علیه‌السلام نیست.
 
امام جمعه بوشهر محلات، بهبهانی، دهدشتی، شیخ سعدون و شنبدی در بافت تاریخی بوشهر را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: نام حسین علیه‌السلام این قدر برای مردم بوشهر مهم است که در سال 2 ماه مردم این شهر احساس زندگی و حیات می‌کردند و آن ماه‌های محرم و صفر است.
 
صفایی بوشهری با بیان اینکه در شهر بوشهر در مساجد، تکایا و حسینیه‌ها بوی کربلا به مشام می‌رسد گفت: جغرافیای 4 محل بافت تاریخی بوشهر به گونه‌ای است که ساختمان‌ها و بناهای آن در اطراف مساجد ساخته شده چون نام و راه حسین علیه‌السلام برای مردم مهم است.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر با اشاره به حمله انگلیس در 4 مرحله به بوشهر تصریح کرد: مردم بوشهر در هر 4 بار با حکم علما مقاومت کردند و پیروز شدند و اکنون جز گورستانی از انگلیسی‌های متجاوز در شهر بوشهر اثری از آنان وجود ندارد.
 
احیای فعالیت‌های فرهنگی، مذهبی و علمی در مساجد بافت تاریخی بوشهر
 
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر نیز هدف از برگزاری نخستین بزرگداشت جایگاه مساجد بافت تاریخی شهر بوشهر را برشمرد و افزود: این مراسم با هدف معرفی، احیا و زنده‌سازی میراث ناملموس عاشورایی ثبت شده در فهرست آثار ملی، در کنار مرمت و سامان‌دهی آثار تاریخی است.
 
اسماعیل سجادی‌منش بیان کرد: چاوش‌خوانی، سنج و دمام، پامنبری، تعزیه‌خوانی و مصیبت‌خوانی از جمله مراسمات آیینی شاخصی بود که توسط هنرمندان و ذاکران بوشهری در این بزرگداشت اجرا شد.
 
وی با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی، مذهبی و علمی مساجد بافت تاریخی روح و جان این پهنه ارزشمند است خاطرنشان کرد: تلاش می‌شود با احیا این مراسم و معرفی آنها، ادامه دهنده ارزش‌های حسینی در مسیر خدمت باشیم.
 
در پایان این بزرگداشت از آیت‌الله صفایی بوشهری نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه بوشهر به‌عنوان چهره فرهنگی، مذهبی، علمی و عاشورایی در مسیر اهل بیت علیهم‌السلام، و بانیان و خادمین مساجد 4 محل کوتی، بهبهانی، دهدشتی و شنبدی تجلیل شدند.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید