کد خبر : ۴۸,۱۲۲
۲۷ تیر ۱۴۰۱ ۰۹:۵۸
رضایت سهامداران از عملکرد پتروشیمی خارک
خارگ نیوز: تقسیم ۱۰۵ درصدی از سود در مجمع پتروشیمی خارک و همچنین سهامداران از اقدامات و عملکرد تیم مدیریت جدید رضایت داشتند.

به گزارش خارگ نیوز، مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی خاک با حضور ۸۵.۲۵ درصد از سهامداران تشکیل جلسه داد که در این مجمع به ازای هر سهم ۵۰۰ تومان سود تقسیم شد.

مجتمع پتروشیمی خارک در ابتدا تحت عنوان شرکت سهامی شیمیایی خارک جهت بازیافت پروپان، بوتان، نفتا و گوگرد از گاز‌های استحصالی چاه‌های حوزه نفتی فلات قاره ایران با مشارکت پنجاه- پنجاه بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت آمریکایی آموکو AMOCO با سرمایه‌ای معادل ۹۰۰ میلیون ریال تاسیس شد.

در سه ماهه ۱۴۰۱، کل سود محقق شده شرکت ۲۸۴۵ میلیارد تومان بوده که سود به ازای هر سهم ۴۷۵ تومان می‌شود. اما مجمع تصمیم گرفت از انباشته هم تقسیم کند که معادل ۱۵۰ درصد سود محقق شده در سال گذشته به هر سهم تعلق گرفت.

این مجمع اعلام کرد پتروشیمی خارک برای اجرای پروژه متانول دو برنامه جدی دارد.

این پروژه با ظرفیت ۱/۴ میلیون تن در سال در دستور کار شرکت پتروشیمی خارک قرار گرفته است و بخش‌های انجام شده و در دست اقدام آن به شرح زیر می‌باشد:

طبق آمار‌های سال گذشته بخش‌های انجام شده پتروشیمی خارک شامل مواردی چون؛

دریافت لیسانس از شرکت Johnson Matthey انگلیس
اخذ مجوز‌های لازم از وزارت نفت برای اجرای پروژه و نیز برای تغذیه خوراک متانول ۲ ازخط لوله گاز سراسری IGAT۶ بوشهر و انتقال از آن خط به جزیره خارک
استحصال زمین احداث طرح متانول ۲ از دریا و آماده سازی آن برای انجام عملیات ساخت و نصب
انعقاد قرارداد خوراک از خط مزبور با شرکت گاز استان بوشهر با توجه به مجوز‌های اخذ شده از وزارت نفت
انجام فعالیت‌های مهندسی پایه توسط شرکت Davy Process Technology انگلیس
انجام بخشی از مهندسی تفصیلی توسط یکی از شرکت‌های ایرانی
احداث نیروگاه گازی ۷۲ مگاواتی که هم اکنون در سرویس عملیات پتروشیمی خارک قرار دارد
خرید، حمل و دریافت کمپرسور‌های فرآیندی اصلی طرح از اروپا
خرید و نصب واحد آب سازی (Desalination Unit)
احداث مخازن ذخیره صادراتی در مجاورت اسکله که عملیاتی شده اند
توسعه اسکله بارگیری موجود برای استفاده از ظرفیت آن در صادرات متانول ۲
احداث پست برق اسکله

بخش‌های در دست اقدام:

ادامه مهندسی تفصیلی بخش خشکی و بر اساس آن، در اولین مرحله، انجام مناقصه، تعیین پیمانکار و شروع عملیات اجرایی ساختمان‌ها در طول فصل جاری
احداث پل و جاده کمربندی برای دسترسی مستقیم به محل پروژه
ساخت و نصب پمپ آب شور دریا که قرارداد آن با یک شرکت ایرانی منعقد گردیده است
اجرای خط لوله انتقال آب شور دریا به محل پروژه توسط یک پیمانکار ایرانی
انجام مهندسی احداث خط لوله گاز خوراک پروژه از خط لوله گاز سراسری IGAT۶ به جزیره خارک و در ادامه، عملیات خرید و اجرای خط لوله مزبور
انعقاد قرارداد با مشاور محیط زیست برای اخذ مجوز‌های لازم از سازمان حفاظت محیط زیست
ساخت انبار سوم دپوی کالای پروژه که توسط پیمانکار منتخب در حال انجام است

بهمن بهزادی مدیرعامل پتروشیمی خارک، پتروشیمی خارک منحصربه‌فرد است مجوز پتروشیمی که گاز همراه نفت را از طریق خطوط لوله ۴ اینچی تا ۲۰ اینچی در اختیار دارد.

ظرفیت تولید متانول در حال حاضر ۶۶۰۰۰۰ تن است.

بهزادی گفت: به جز سلفور که محصول جامد ما از سایر محصولات ما مانند پروپان بوتان پنتان پلاس و متانول مایع یا گاز مایع شده است که مستقیم از طریق اسکله اختصاصی خاک به بازار‌های جهانی صادر می‌شود.

در سال مالی ۱۴۰۰ میزان تولید ما در حدود ۹۹۱ هزار تن انواع محصولات که معادل ۸۰ درصد ظرفیت تولید ماست.
مجموع ظرفیت تولیدی پتروشیمی خارک بالغ بر یک میلیون و ۱۳۵ هزار تن است که ۶۶۰۰۰۰ تن ظرفیت تولید متانول است متاثر از فروش محصول موفق به ثبت رقم ۴۰۰ میلیون دلار شدیم که ۱۰۰ درصد تولیدات ما صادراتی است.

مدیرعامل پتروشیمی خارک به هزینه‌های تولید شده اشاره کرد و گفت: در سال مالی ۱۴۰۰ هزینه خوراک ما در برهه‌ای از زمان ماه‌های آبان، دی و بهمن به بیش از ۳ برابر رشد داشت و تا مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

با توجه به اینکه خوراک دریافتی از گاز‌های سرچاهی است و یوتیلیتی در مجموعه تامین می‌گردد به نسبت سایر متانول ساز‌ها هزینه تولید ما پایین‌تر است، اما با توجه به قیمت‌های جهانی و افزایش هزینه‌های ما نیز با کاهش سودآوری روبرو بودیم که این میزان به نسبت سایر تولید کنندگان از شرایط بهتری برخوردار بود.

فروش ۶۸ هزار و ۷۲ تن در بازار‌های خارجی 

در نخستین ماه سال جاری پتروشیمی خارک به میزان ۶۸ هزار و ۷۲ تن از محصولات خود را در بازار‌های خارجی به فروش رساند که شامل ۹ هزار و ۸۹۶ تن پنتان و ۵۸ هزار و ۱۷۶ تن متانول بود. حجم فروش خارجی شرکت در فروردین سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته با کاهشی ۳۰ درصدی همراه بوده است. همچنین سبد محصولات صادراتی شرکت در فروردین سال گذشته نسبت به سال جاری متفاوت و شامل محصولات متانول، بوتان و پروپان بوده است. درآمد‌های حاصل از فروش پتروشیمی خارک در نخستین ماه سال جاری به میزان ۷ هزار و ۲۳۹ میلیارد ریال بوده که نسبت به دوره مشابه سال ۱۴۰۰ کاهشی ۴ درصدی داشته است.

در سال گذشته تولیدات پتروشیمی خارک در نخستین ماه سال جاری شامل ۶ هزار و ۴۲۸ تن پروپان، ۹ هزار و ۴۵۳ تن بوتان، ۷ هزار و ۵۲۳ تن «پنتان+»، ۴۱ هزار و ۷۲۴ تن متانول و ۸ هزار و ۹۲۶ تن گوگرد بوده است. برآیند موارد ذکر شده تشکیل دهنده تولید ۷۴ هزار و ۵۴ تنی شرکت در نخستین ماه سال جاری است. همچنین باید اشاره کرد که حجم تولیدات پتروشیمی خارک در بازه زمانی مورد گزارش نسبت به فروردین سال ۱۴۰۰ (۸۴ هزار و ۷۲ تن) حدود ۱۲ درصد کاهش داشته است.

چشم‌انداز ایران در تولید متانول

ایران هم‌اکنون در مجتمع‌های پتروشیمی زاگرس، خارک، فن‌آوران و مرجان ظرفیت تولید سالانه بیش از ۶.۶ میلیون تن متانول را دارد و براساس شواهد موجود، تا پنج سال آینده این مقدار به ۲۵ میلیون تن خواهد رسید. بسیاری از کارشناسان این موضوع را برگ برنده‌ای برای ایران می‌دانند، زیرا با ورود ۲۵ میلیون تن متانول به بازار دنیا، ایران حرف اول و آخر را در تعیین قیمت این ماده خواهد زد. در جریان سال‌های تحریم، چهار موضوع سبب کشیده شدن صنعت پتروشیمی و به‌ویژه بخش خصوصی به سمت تولید متانول در ایران شد، این سه عامل را می‌توان تامین منابع مالی به سمت فاینانس چین، فراهم بودن زمین مناسب در کنار دریا، قیمت ارزان گاز نسبت به منطقه و خرید فناوری تبدیل گاز طبیعی به متانول پیش از تحریم‌ها دانست، بنابراین در پنج سال آینده ناخواسته ظرفیت تولید متانول کشور به ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که در صورت مدیریت راهبردی در صنعت پتروشیمی، این موضوع منافع زیادی را برای ایران به همراه دارد. پیش از این توسعه پتروشیمی کشور بیشتر در بخش اتیلن بوده است، زیرا به دلیل وفور اتان بیشتر محصولات اتیلن‌محور شدند و صنایع پایین‌دستی هم تا حدی که می‌توانستند رشد کردند، اما برای رشد بیشتر این صنایع باید زمینه تولید پروپیلن را فراهم کرد. پروپیلن زنجیره گسترده‌ای از صنایع پایین‌دستی را ایجاد و تغذیه می‌کند، از این رو برنامه ایران تولید پروپیلن از متانول است تا هم قیمت متانول در بازار نشکند و هم زمینه تولید پروپیلن برای توسعه صنایع پایین‌دستی در کشور فراهم شود.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید