کد خبر : ۴۵,۱۴۶
۷ خرداد ۱۴۰۱ ۱۲:۱۴
۳۲ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در استان بوشهر پرداخت شد
خارگ نیوز: دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان بوشهر از افزایش میزان تسهیلات پرداختی قرض‌الحسنه به زوج‌ها خبر داد و گفت: در ۲ ماه امسال ۳۲ میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه ازدواج در استان پرداخت شده است.
به گزارش خارگ نیوز، توجه به ازدواج آسان یکی از سیاست‌های مهم دولت‌مردان است که در این راستا برنامه‌های مهمی تدوین و ارائه شده است.
 
به گفته مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر میزان عمومی ازدواج در استان بوشهر 5.4 است که وضعیتی نامطلوب و نگران کننده ایجاد کرده است و بوشهر در میان 5 استان با کمترین میزان ازدواج در کشور قرار دارد.
 
استان بوشهر در پنجره طلایی جمعیت قرار دارد
 
اسکندر پاسالار با بیان اینکه جمعیت از مولفه‌های اساسی در اقتدار یک سرزمین است اظهار داشت: استان بوشهر جز 5 استان برتر جوان کشور است و 70 درصد جمعیت این استان 15 تا 64 سال سن دارند که در پنجره طلایی جمعیت قرار دارند.
 
وی با بیان اینکه در سال 1390 میزان عمومی ازدواج 11.8 بود تصریح کرد: اکنون این میزان به 5.4 کاهش یافته است که در این راستا توجه به ازدواج آسان یکی از سیاست‌ها است و باید هزینه ازدواج کاهش یابد.
 
ازدواج در تالارها به ازدواج ماه عسلی تبدیل می‌شود
 
مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با اشاره به اینکه برگزاری مراسم جشن ازدواج در تالار هزینه بالایی دارد خاطر نشان کرد: تبدیل ازدواج تالاری به ازدواج ماه عسلی یکی از برنامه‌های امسال است که باید فرهنگ‌سازی شود.
 
پاسالار با اشاره به اینکه جوانی جمعیت و پنجره طلایی در توسعه پایدار استان موثر است خاطر نشان کرد: تشکیل کارگروه‌های ازدواج آسان در قالب 6 بخش، فرهنگی، اشتغال، تحقیق و پژوهش و سلامت و بانوان مورد توجه قرار گرفته است.
 
وی با اشاره به برگزاری ازدواج ماه عسلی در راستای ازدواج آسان تصریح کرد: در این راستا 220 زوج استان به مشهد مقدس اعزام می‌شوند که کل هزینه‌های آنان اعم از پرواز، اقامت و خوراک، رایگان است.
 
مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر هدیه ازدواج به کارکنان دستگاه‌های اجرایی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: از سال گذشته کارکنان ادارات که صاحب فرزند شده‌اند و به بانوان که زیر 40 سال سن دارند و دارای حداقل 4 فرزند هستند هدیه نقدی پرداخت می‌شود.
 
پاسالار استاندارد تعیین شده برای سطح جایگزینی جمعیت را 2.1 فرزند در هر خانواده دانست و گفت: درحالی که این میزان برای بوشهر 1.4 است و این مهم دغدغه و نگرانی برای حفظ جوانی جمعیت این استان ایجاد کرده است.
 
وام ازدواج افزایش یافت
 
بر اساس قانون بودجه امسال وام به کسانیکه تاریخ ازدواج آنها بعد از سال 1397 بوده برای هر نفر 120 میلیون تومان و برای زوج‌های کمتر از 25 و زوجه کمتر از 23 سال 150 میلیون تومان تعیین شده است و این وام حداکثر با سفته و یا یک ضامن معتبر پرداخت می‌شود.
 
32 میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت شد
 
دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان بوشهر با بیان اینکه برای هر زوج در مجموع 240 میلیون تومان پرداخت می‌شود اظهار داشت: در 2 ماه نخست امسال 236 فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج به میزان 32 میلیارد تومان به متقاضیانی که در سامانه ‌بانک مرکزی ثبت‌نام کرده‌اند پرداخت شده است.
 
 
داریوش زراعتگر اضافه کرد: بر اساس قانون بودجه در مدت 2 ماهه امسال تعداد 84 فقره تسهیلات فرزندآوری به مبلغ 3.6 میلیارد تومان توسط بانک‌ها به پدران که در سامانه مزبور ثبت‌نام کرده‌اند بر اساس جدول مربوطه پرداخت شده است.
 
پرداخت تسهیلات بانکی قرض‌الحسنه فرزندآوری
 
وی سقف پرداخت تسهیلات فرزندآوری برای فرزند اول 200 میلیون ریال دانست و تصریح کرد: برای فرزند دوم، سوم و چهارم به ترتیب 400 میلیون، 600 میلیون و 800 میلیون ریال و برای فرزند پنجم به بعد یک میلیارد ریال به پدر نوزادان که فرزندان آنان از اول فروردین سال 1400 به بعد متولد شده‌اند بر اساس شرایط و دستورالعمل پرداخت می‌شود.
 
بر اساس این گزارش تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها، مبلغ 120 تومان با دوره بازپرداخت 10 ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است.
 
گزارش دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان بوشهر حاکی است سال 1400 بیش از 12 هزار و 500 نفر در استان یک‌هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره‌مند شدند.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید