کد خبر : ۴۴,۴۷۵
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۶:۴۱
بایدن لایحه‌ای را امضا کرد که به تایوان کمک می‌کند تا بار دیگر عضو ناظر سازمان بهداشت جهانی شود که نشان دهنده حمایت قوی واشنگتن از این جزیره محسوب می‌شود.
به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز جمعه ضرب‌الاجلی برای جو بایدن،‌ رئیس جمهوری آمریکا به منظور امضای این لایحه و تبدیل آن به قانون بود که به صورت مستقیم وزارت خارجه را مسئول توسعه استراتژی برای احیای وضعیت ناظر تایوان در سازمان بهداشت جهانی می‌داند.
 
همچنین قرار است هفتاد و پنجمین جلسه سازمان بهداشت جهانی ۲۲ تا ۲۸ مه سال جاری میلادی در ژنو برگزار شود.
 
این لایحه که توسط باب منندز، سناتور آمریکایی و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ارائه شده ششم اوت ۲۰۲۱ در سنا تایید شد و در تاریخ ۲۷ آوریل سال جاری میلادی در مجلس نمایندگان هم چراغ سبز گرفت.
 
منندز در پیامی توئیتری نوشت، بابت اینکه بایدن این لایحه را امضا کرده بسیار خوشحال است.
 
این سناتور آمریکایی افزود: در مواجهه با اقدامات خصمانه چین، تلاش‌های ما نشان دهنده تعهد آمریکا به حضور متناسب تایوان در عرصه بین‌المللی است.
 
تایوان که رسما "جمهوری چین" نامیده می‌شود، در سال ۱۹۷۲ پس از آنکه کرسی خود را در سازمان ملل از دست داد و آن را به چین واگذار کرد، از سازمان جهانی بهداشت اخراج شد.
 
تایوان بعد از آن از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ عضو ناظر سازمان بهداشت جهانی بود زمانیکه روابط بین این جزیره و چین در دوران حکومت حزب کومینتانگ در تایوان خوب بود.
 
در پی روی کار آمدن تسای اینگ به عنوان رئیس جمهوری تایوان به دلیل داشتن رویکرد ضد چین و همچنین رویکردهای استقلال طلبانه، دولت پکن سازمان بهداشت جهانی را تحت فشار قرار داد تا تایوان را دعوت نکند.
 
وزارت خارجه تایوان نیز امروز (شنبه) اعلام کرد که امضا این لایحه بسیار معنادار است به ویژه آنکه نشست سازمان بهداشت جهانی به زودی برگزار می‌شود.
 
انتهای پیام

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید