کد خبر : ۴۳,۴۶۳
۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۱:۱۶
مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان، از صدور دو هزار و ۸۹۰ مجوز صنایع‌دستی در استان خبر داد.
 یعقوب گویلیان گفت: از دو هزارو ۸۹۰ مجوز صادر شده در سال گذشته، تعداد دوهزار و ۸۷۸  فقره پروانه تولید انفرادی و ۱۲ مورد مربوط‌ به پروانه تولید کارگاهی بوده است.
 
مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان، اظهار کرد: این مجوزها برای صنعت‌گران فعال در رشته‌های رودوزی‌های سنتی، سفال‌گری، نازک‌کاری، البسه‌محلی، تولیدات چرم، جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی، کلاش‌بافی، شال‌بافی، قلم‌زنی و... صادر شده است.
 
او عنوان کرد: همچنین در مدت زمان یاد شده دو هزار و ۸۰۰ نفر از آموزش‌ رشته‌های مختلف صنایع دستی در سطح روستاها و شهرهای کردستان بهره‌مند شده‌اند.
 
گویلیان افزود: معاونت صنایع‌دستی استان به‌منظور ارتقاء شاخص‌های هنری در تولید صنایع‌دستی بومی و سنتی نیز، ۴ دوره‌ آموزشی به‌صورت مجازی برای ۵۷۰ نفر از شاغلان این حوزه در استان برگزار کرده است.
 
مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان، یادآور شد: در سال گذشته ۱۵ اثر از کردستان شامل یک اثر گلیم، ۲ اثر سراجی، ۳ اثر سازسازی، ۳ اثر چاقوسازی و ۶ اثر  نازک‌کاری، موفق به دریافت مهر اصالت و نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی شدند، که در مجموع تاکنون ۱۵۴ اثر از استان نشان ملی را کسب کرده‌ است.
 
او با بیان اینکه صنایع‌دستی بومی، بازگوکننده خصوصیات تاریخی، اجتماعی و فرهنگی یک منطقه است، بیان کرد: مهارت‌آموزی و توانمندسازی افراد و ترویج و توسعه صنایع‌دستی بومی از مهمترین اهداف برگزاری این دوره‌های آموزشی در کردستان است.
 
گویلیان افزود: امیدواریم با شناسایی، رفع مشکلات و پاسخ به مطالبات هنرمندان و صنعت‌گران، شاهد روند روبه‌رشد تولید و عرضه محصولات صنایع‌دستی در استان باشیم.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید