کد خبر : ۴,۱۷۱
۱ مهر ۱۳۹۶ ۱۴:۳۹
دکتر کیوان کبیری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی گفت: ‏در ماه‌های اخیر افزایش بی‌سابقه‌ای در دمای سطح آب دریا بر روی داده‌های استخراج شده از تصاویر ماهواره‌ای مشاهده شده است که در طول 35 سال ثبت این داده‌ها رکورد محسوب می‌شود.
 
 
وی اضافه کرد: این افزایش دما به گونه‌ای است که برای اولین بار در آب‌های اطراف جزیره کیش میانگین هفتگی دمای سطح آب از 35 درجه سانتیگراد فراتر رفته و حتی در مناطق اطراف جزایر خارک و خارکو میزان دمای هوا به 36 درجه سانتیگراد افزایش یافته است.
 
 
کبیری یادآور شد: نتایج تحقیقات ما نشان داد که آستانه ناهنجاری‌های مثبت دمایی در این منطقه برابر با 3/5 است که بالاتر رفتن میزان این شاخص می‌تواند نشانه‌ای برای احتمال بروز پدیده سفیدشدگی در مرجان‌ها باشد.
 
 
عضو هیئت علمی پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی افزود: عکس‌های گرفته شده در مشاهدات میدانی به خوبی نمایانگر سفید شدن مرجان‌ها در اکثر نواحی اطراف جزیره کیش در مرداد ماه امسال است. این پدیده گونه‌های مختلفی از مرجان‌ها را تحت تأثیر قرار داده است، به گونه‌ای که بیشترین میزان در مرجان‌های حساس شاخ گوزنی و حتی مرجان‌های مغزی دیده می‌شود.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید