کد خبر : ۴۱,۱۰۸
۱۸ اسفند ۱۴۰۰ ۲۳:۰۷
رئیس‌جمهوری گفت: افزایش قابل توجه صادرات نفتی و غیرنفتی و وصول درآمدهای آن در شرایطی است که همچنان تحریم‌ها و تهدیدها که برخی‌ها می‌گفتند مانع فروش نفت و صادرات غیرنفتی است، وجود دارد.
سیدابراهیم رئیسی  در نشست رسمی مجلس خبرگان رهبری مهم‌ترین نتیجه جهاد تبیین را همگام شدن مردم با نظام اداری، افزایش سرمایه اجتماعی و ارتقای اعتماد عمومی به نظام و کارگزاران کشور دانست و گفت: قدرت جمهوری اسلامی بر همراهی مردم و حضور آنها در صحنه‌های مختلف استوار بوده و سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی از مهم‌ترین مؤلفه‌های قدرت، اقتدار و امنیت ملی کشور است.
 
وی با بیان اینکه دولت مردمی اعلام کرده که حسب انتظار مردم وظیفه اصلی خود را ایجاد تحول در کشور می‌داند، افزود: برای اجرای تحول ابتدا باید وضع موجود را به‌طور دقیق شناخت و وضع مطلوب را ترسیم کرد و در مرحله بعد، فاصله بین وضع موجود و وضع مطلوب را کمتر کرد.
 
رئیس‌جمهوری تصریح کرد: لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ بدون کسری و با در نظر گرفتن تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی تنظیم شد، در حالی که در سال‌های گذشته متوسط رشد اقتصادی کشور کمتر از یک درصد و حدود ۴ دهم درصد بوده است.
 
رئیسی با بیان اینکه تعداد پروژه‌های نیمه‌کاره کشور به قدری زیاد است که اگر تا سال‌ها پروژه جدید کلید نزنیم باز هم پروژه برای تکمیل وجود دارد، اظهار کرد: بودجه مصوبه‌های سفرهایی که انجام شده، تصویب و فعالیت‌ها با سرعت خوبی در حال انجام است.
 
وی با ارائه بعضی از آمارها از جمله کاهش رشد پایه پولی از ۴۲ درصد به ۳۳ درصد، کاهش ۱۲ درصدی خالص بدهی دولت به بانک مرکزی و افزایش قابل توجه صادرات نفتی و غیرنفتی و وصول درآمدهای آن، گفت: همه اینها در شرایطی است که همچنان تحریم‌ها و تهدیدهایی که برخی‌ها می‌گفتند مانع فروش نفت و صادرات غیرنفتی است، وجود دارد.
 
رئیس‌جمهوری با اشاره به افزایش چشمگیر تجارت با کشورهای همسایه افزود: عده‌ای ما را متهم به نگاه تک‌بعدی به شرق می‌کنند و می‌گویند همان‌گونه که در گذشته نگاه‌ها متوجه غرب بود، امروز دولت چشم به شرق دوخته است. این سخن صحیحی نیست و دولت به‌دنبال توسعه روابط با همه کشورها و ایجاد توازن در سیاست خارجی کشور است.
 
رئیسی با اشاره به موضوع مذاکرات هسته‌ای در تشریح راهبرد دولت در این زمینه، تصریح کرد: دولت در گام نخست خنثی‌سازی تحریم‌ها را با جدیت پیگیری کرد و در گام دوم در مذاکراتی کاملاً عزتمندانه به‌دنبال رفع تحریم‌هاست.
 
وی اظهار کرد: دولت مردمی، مذاکرات هسته‌ای را به‌طور کامل براساس اصول و چارچوب تعیین‌شده از سوی مقام معظم رهبری دنبال می‌کند و از هیچ‌یک از خطوط قرمز اعلام‌شده عقب‌نشینی نکرده است و نخواهد کرد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید