کد خبر : ۴,۰۱۴
۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۳:۴۷
 دوازدهمین جلسه شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران در سال ۹۶ به ریاست عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با دو دستور جلسه شامل ؛ گزارش سازمان هواشناسی پیرامون تغییرات اقلیمی و تاثیر آن بر توسعه و همچنین طرح جامع شهر خارک در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.
 
 
وزیر راه و شهرسازی در ارایه گزارش سازمان هواشناسی پیرامون تغییرات‌ اقلیمی و تاثیر آن بر توسعه، گفت: کل تمدن ایران بر اثر تغییرات اقلیمی در حال مخاطره است و این نشان از اهمیت موضوع تغییرات اقلیمی دارد. به همین دلیل نیز ضرورت دارد تا برای انطباق با تغییرات اقلیمی از همه جهت خود را آماده کرده و برای آن مهیا شویم.
 
 
در دستور جلسه نخست ، داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور به ارایه گزارش سازمان پیرامون تغییرات‌ اقلیمی و تاثیر آن بر توسعه پرداخت و تصریح کرد: به منظور تغییرات اقلیمی و شرایطی که در این رابطه ایجاد خواهد شد پنج مورد شامل ارزیابی پیوسته اثرات اقلیم توسط بخش‌های مختلف کشور، سازگاری با شرایط‌ اقلیمی و استفاده از فرصت‌های احتمالی، تلاش و برنامه‌ ریزی برای کاهش اثرات زیان بار تاثیرات اقلیمی را باید پیگیری کنیم .
 
 
وی همچنین از دیگر موارد مورد پیگیری را کاستن از تولید گازهای‌گلخانه‌ای و استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر عنوان کرد.
 
 
در دستور جلسه نخست، محمد سعید ایزدی دبیر شورای‌ عالی شهرسازی‌ و‌ معماری ایران توجه به تغییرات اقلیمی و هماهنگی همه دستگاه‌ها و نهادها را برای توجه به شرایط اقلیمی و سازگاری با آن و اتخاذ تدابیر لازم برای مواجه با شرایط اقلیمی را مهم و ضروری دانست و همکاری همه سازمان‌ها و نهادها را با تصمیمات اتخاذ شده در این باره خواستار شد.
 
 
همچنین در دستور جلسه نخست، علاوه بر مسئولان وزارت راه و شهرسازی و مدیران کل حوزه‌های معاونت معماری و شهرسازی و نمایندگان شرکت‌های تابعه وزارت راه‌ و‌ شهرسازی، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌ فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، افشانی معاون عمرانی وزارت کشور، نجفی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و میدانی معاون وزیر نیرو حضور داشتند.
 
 
در دستور جلسه دوم که به بررسی طرح جامع خارک اختصاص داشت ،علاوه بر شنیدن نقطه نظرات اعضای شرکت‌کننده در جلسه، به گفته ایزدی دبیر شورای‌عالی شهرسازی‌ و‌ معماری ایران، مقرر شد تا طرح فوق بار دیگر به کمیته برگشته و با اخذ نظرات استان ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز آینده موضوع از سوی کمیته شورای عالی و با مسئولیت معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در استان نهایی شود.
 
 
گفتنی است در دستور جلسه دوم نیز افشانی معاون وزیرکشور، طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی و نجفی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور داشتند.
 
 
شایان ذکر است، مصوبات شورای‌ عالی شهرسازی‌ و معماری ایران درباره دو دستور جلسه فوق در آینده با جزئیات، اطلاع‌ رسانی خواهد شد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید