کد خبر : ۳۹,۶۴۰
۱ اسفند ۱۴۰۰ ۱۸:۴۷
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: فروش نفت ۶۰ دلاری در لایحه بودجه ۱۴۰۱ واقع بینانه تر است.
مالک شریعتی نیاسر در نشست علنی امروز مجلس گفت: حدود یک ماه پیش کشورهای عضو اوپک در اجلاس اوپک پلاس پیش‌بینی کرده بودند در سال آینده، رقم فروش نفت در بالاترین رقم به ۶۳ دلار می رسد.
 
وزارت نفت قیمت فروش نفت را در سال ۱۴۰۱ میانگین ۵۵ دلار پیش بینی کرده بود که سازمان برنامه و بودجه عدد ۶۰ دلار را در لایحه قرار داد. این در حالی است که کمیسیون تلفیق مجلس، قیمت هر بشکه نفت را به ۷۰ دلار اصلاح کرده.
 
پیش بینی فروش نفت پیش از این یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه بود اما رئیس کمیسیون تلفیق مجلس امروز گفته با تصمیم سازمان برنامه و بودجه، فروش نفت یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در سال آینده پیش بینی شده.
 
با تصمیم امروز مجلس سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت همان ۴۰ درصد باقی ماند.
 
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور در نشست امروز مجلس گفت دولت نتوانسته موافقت رهبری را برای کاهش سهم صندوق توسعه ملی از ۴۰ درصد به ۲۰ درصد بپذیرد.
 
به گفته رئیس کمیسیون تلفیق مجلس این اتفاق باعث کاهش ۱۳۷ هزار میلیارد تومانی منابع دولت شده.
 
آقای پورمحمدی امروز گفت دولت برای جبران کاهش منابع مالی بودجه عمرانی و تولید را کاهش نداده و درآمدهایش را تغییر داده.
 
او گفت: برای افزایش درآمد یا باید مالیات اضافه می‌کردیم که گفتند تولید نابود می شود؛ راه دیگر افزایش فروش اوراق به اندازه ۱۳۷ هزار میلیارد تومان بود که این هم گره کور دیگری است.
 
معاون سازمان برنامه و بودجه گفت از شرکت نفت درخواست کرد این میزان واردات نفت را بیشتر کند یا تحریم ها را دور بزند.
 
به گفته آقای پورمحمدی، به شرکت نفت اعلام شده اگر توافق ایران و ۴+۱ حاصل شد، درآمد بیشتری به دست آورد.
 
رئیس کمیسیون تلفیق در هفته گذشته اعلام کرد این کمیسیون ۸۰ هزار میلیارد تومان به مبلغ دولت در یارانه ها اضافه کرده و به ۲۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده.
 
آقای حاجی بابایی امروز در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت اگر دولت سال آینده یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت بفروشد مشکلی ایجاد نمی شود.
 
او گفت اگر ایران در مذاکرات وین به جمع‌بندی برسد، سال آینده ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه فروش نفت کشور از طریق تهاتر خواهد بود؛ البته اگر توافقی رخ ندهد، ۱۰ میلیارد یورو از تهاتر می توان به امور عمرانی و مشکلات تنش آبی و نیروهای مسلح رسیدگی کرد.
 
رئیس کمیسیون تلفیق گفت دغدغه ای برای سطح فروش نفت و تهاتر وجود ندارد و صدمه به بودجه عمومی دولت نخواهد رسید.
 
نمایندگان مجلس با پیشنهاد مالک شریعتی نیاسر برای کاهش بهای فروش نفت به ۶۳ دلار موافقت نکردند.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید