کد خبر : ۳۷,۳۲۰
۶ آذر ۱۴۰۰ ۱۱:۴۰
رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: در تابستان امسال ۳۲ واحد واحد تولیدی صنعتی استان به علت مسائل و مشکلات برق دجار مشکل شده و خسارات سنگینی به آن‌ها وارد شده است.
جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس با اشاره به خسارت وارد شده ناشی از قطعی برق بر واحد‌های تولیدی و صنعتی استان گفت: وظیفه دولت تامین انرژی مورد نیاز برای بخش‌های مختلف کشور است و بر اساس قانون وزارت نیرو باید جوابگوی خسارت واحد‌های تولیدی و صنعتی باشند.
 
او در جلسه کمیسیون صنعت و رونق تولید اتاق بازرگانی فارس که با موضوع برق و خاموشی‌های احتمالی برق در فصل زمستان و نحوه محاسبه تعرفه‌های برق در واحد‌های تولیدی، صنعتی و خدماتی استان برگزار شد، بیان کرد: بر اساس قانون وزارت نیرو باید نسبت به جبران خسارت ناشی از قطعی برق به واحد‌های تولیدی و صنعتی اقدام کند و ما در اتاق بازرگانی فارس میزان خسارات واحد‌های صنعتی استان را احصاء و اعلام کردیم.
 
این مسئول افزود: به دنبال پیگیری خسارت واحد‌های تولیدی استان، جوابیه به اتاق بازرگانی فارس ارسال شده که مطابق قانون نیست و همچنان در حال پیگیری این موضوع را از طریق شورای گفتگوی ملی و استان هستیم.
 
رازقی اظهارداشت: خاموشی‌های برق شرکت توزیع برق شیراز و برق منطقه‌ای نامنظم و بی برنامه بوده و خسارت‌های بسیاری به واحد‌های تولیدی و صنعتی استان متحمل کرده که در صورت عدم نتیجه و ادامه روال، بر اساس ماده ۲۵ قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار؛ چاره‌ای جز شکایت به دستگاه قضایی برای حمایت از تولید و جبران خسارت واحد‌ها نداریم.
 
رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه مشکل واحد‌های صنعتی و تولیدی در حوزه برق را بار‌ها اعلام کردیم، اما نتیجه‌ای نداشته و گوش شنوایی نیست اضافه کرد: در تابستان امسال ۳۲ واحد واحد تولیدی صنعتی استان به علت مسائل و مشکلات برق دجار مشکل شده و خسارات سنگینی به آن‌ها وارد شده است.
 
او ادامه داد: بی نظمی‌های مکرر و خارج از برنامه صنعتگران را کلافه و بخش تولید استان را دچار اختلال کرده و این درحالی است که طبق مصوبه شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی جدول خاموشی‌ها باید به همه اعلام شود؛ اما شرکت برق منطقه‌ای فارس خود را ملزم به این اقدام نمی‌داند.
 
رازقی تصریح کرد: برخی از واحد‌ها به ویژه در بخش صنایع غذایی و مواد لبنیاتی امکان لحاظ خاموشی ندارند، اما مسئولان هیچ توجهی به مسایل بخش تولید ندارند و بدون اطلاع قبلی خاموشی‌های برق را اعمال می‌کنند و این درحالی است که برخی از صنایع نیز ساعت‌ها طول می‌کشد تا دستگاه‌ها و تجهیزات آن‌ها به حرارت لازم برای تولید برسند.
 
وی افزود: مسایلی مانند برق، سوخت و گاز ملی است و احتمال قطعی گاز و برق در زمستان پیش رو نیز برای واحد‌های بزرگ وجود دارد که امید داریم در صورت اعمال قطعی گاز وضعیتی مانند قطعی بی نظم برق را شاهد نباشیم.
 
رازقی با بیان اینکه اتاق بازرگانی همواره مدافع بخش تولید و صنعت استان بوده و هست اظهارداشت: به عنوان پارلمان بخش خصوصی استان مشکلات بخش صنعت و تولید استان را تا حصول نتیجه پیگیری می‌کنیم و موضوع خسارت‌های ناشی از خاموشی‌های برق وارد شده بر صنعت استان را دنبال می‌کنیم.
 
وی ادامه داد: با ارتباط با بخش دولتی در استان به دنبال رفع مشکلات و ارائه راهکار‌های مناسب برای واحد‌های صنعتی و جبران خسارت‌های آن‌ها هستیم و تلاش می‌کنیم شرایط ثابتی برای فعالیت صنایع در فارس ایجاد شود.
 
رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه واحد‌های تولیدی و صنعتی برای زمستان خود آینده نگری کنند افزود: در دولت جدید امید‌هایی در دل مردم و بخش تولید ایجاد شده است که امیداوریم شاهد بهبود شرایط و رفع مشکلات برای صنعتگران و تولیدکنندگان باشیم.
 
در ادامه این جلسه که بیش از ۴ ساعت به طول انجامید واحد‌های صنعتی خسارت دیده و نمایندگان برق استان و شیراز به بیان دیدگاه‌های خود و کارشناسی موضوع قطعی برق و خسارت‌های وارد شده بر واحد‌های تولیدی و صنعتی استان پرداختند.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید