کد خبر : ۳,۵۲۹
۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۲۰:۲۲

به گزارش خارگ نیوز؛ ۱۰ اردیبهشت روزی افتخارآمیز در تاریخ ایرانیان است. در ۲۲ تیرماه ۱۳۸۴، هیات دولت مصوبه‌ای را تایید کرد که به موجب آن دهم اردیبهشت هر سال، "روز ملی خلیج فارس" نام گرفت.

از آن هنگام که تاریخ بشر مکتوب شد و جغرافی به گونه‌ای علمی در مقیاس با سطح و حد تحقیق و مطالعه در دوران باستان مورد بررسی قرار گرفت، نام خلیج فارس در زمره چهار دریای شناخته شده بود که به اعتقاد یونانیان کهن همگی از یک اقیانوس عظیم به وسعتی معادل همه آب‌های جهان سرچشمه می‌گرفتند و بسیار پیش از آن که داریوش هخامنشی امپراتور ایران در کتیبه‌های خود از دریای پارس سخن براند، حتی غیر ایرانیان هم این پهنه آبی را به نام پارس می‌شناختند.

خلیج فارس نامی است به جای مانده از کهن‌ترین منابع، زیرا که از سده‌های پیش از میلاد سر بر آورده است، و با پارس و فارس نام سرزمین ایران گره خورده است. قدمت خلیج فارس با همین نام چندان دیرینه است که عده‌ای معتقدند: "خلیج فارس گهواره تمدن عالم یا خاستگاه نوع بشر است. "

موقعیت جغرافیایی و استراتژی خلیج فارس

خلیج فارس از سمت شمال با ایران، از غرب با کویت و عراق و از جنوب با عربستان، بحرین و امارت متحده عربی همسایه است. وسعت آن دویست و چهل هزار کیلومتر است و پس از خلیج مکزیکو و خلیج هودسن سومین خلیج بزرگ جهان محسوب می‌شود. خلیج فارس توسط تنگه هرمز به دریای عمان و از طریق آن به دریا‌های آزاد مرتبط است و جزایر مهم آن عبارتند از: خارک، ابوموسی، تنب بزرگ، تنب کوچک، جزیره کیش، جزیره قشم، و لاوان که تمامی آن‌ها به ایران تعلق دارد.

خلیج فارس و سواحل آن معادن سرشار نفت و گاز دارد و مسیر انتقال نفت کشور‌های ایران کویت، عربستان و امارات متحده عربی است. به همین دلیل، منطقه‌ای مهم و استراژیک محسوب می‌شود. بندر‌های مهمی در حاشیه خلیج فارس وجود دارد که از آن‌ها می‌توان بندر امام خمینی، بندرماهشهر، بندر هندیجان، بندر دیلم، بندر گناوه، بندرعباس، بندر شارجه، دوبی، ابوظبی را نام برد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید