کد خبر : ۳۲,۳۲۱
۱۳ مرداد ۱۴۰۰ ۲۰:۵۹
عزاداری ماه محرم جزیره دارای جذابیت‌ است
خارگ نیوز: با توجه به نقش و فرهنگ ماه محرم در ابعاد زندگی مسلمانان، فرهنگ آن نزد مسلمانان از جایگاه مهمی برخوردار است و برنامه‌های ماه محرم هیچ گاه تعطیل نمی‌شود و در این راستا عزاداری ماه محرم استان بوشهر دارای جذابیت‌های خاصی است.
به گزارش خارگ نیوز، در آستانه ماه محرم‌الحرام ماه قیام، اوج ایثارگری، دشمن‌ستیزی شهادت و مبارزه با ظلم قرار داریم.
 
امسال به سبب شیوع کرونا بسیاری از برنامه‌ها تحت‌الشعاع قرار گرفته است و این در حالی است که در آستانه ماه محرم شاهد افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، بستری‌ها و فوتی‌ها هستیم.
 
خارگی ها توجه خاص به ماه محرم دارند چرا که در این ماه با عظمت برنامه‌های ویژه با مشارکت همگانی هر ساله برگزار می‌شود و در این راستا مراسم مذهبی مردم استان بوشهر شهره جهانی است.
 
حفظ سلامتی عزاداران در کنار برگزاری مراسم ماه محرم مورد توجه است
 
امسال با توجه به اینکه شاهد پیک پنجم شیوع بیماری کرونا هستیم برنامه‌ریزی ویژه‌ای از سوی سازمان تبلیغات اسلامی و هیئت‌های مذهبی در برگزاری مراسم ماه محرم و صفر با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا شده است.
 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر با قدردانی از همکاری و تعامل هیئت‌های مذهبی و گروه‌های مختلف مسجدی در برگزاری مراسم‌ها در طول سال در شرایط کرونایی و با حفظ شیوه‌نامه بهداشتی بر لزوم برپایی مجالس عزاداری حضرت امام حسین علیه‌السلام تأکید کرد و اظهار داشت: موضع صحیح در شرایط فعلی دفاع از برگزاری مراسم‌های عزاداری محرم و صفر با رعایت دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی است.
 
حجت‌الاسلام محمدرضا طاهری اقامه عزای حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) و نقش انسان‌ساز آن را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: تبیین ایام ماه محرم از جهات گوناگون مفید و اثربخش است چراکه ضمن تقویت اعتقادات و ایمان مردم، فرهنگ ایثارگری و رشادت را در جامعه ترویج می‌دهد.
 
وی با اشاره به شرایط کرونایی ابراز کرد: شرایط کرونایی سال گذشته سبب شد تردیدهایی جدی در برگزاری هر گونه تجمع، از جمله، مراسم‌های مذهبی، عزاداری‌ها، اقامه نماز جمعه و حتی فعالیت‌های اقتصادی و بازار به وجود بیاید و سبب تعطیلی اجتماعات شد.
 
اسلام مدیون سیدالشهدا (ع) است
 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه مسئولان ستاد مقابله با کرونا برای تأمین سلامتی آحاد جامعه، با شعار «همه در خانه بمانیم» سعی در کنترل بیماری کرونا داشتند افزود: اکنون به این نتیجه رسیدند که نمی‌شود زندگی مردم را تعطیل کرد و ضرورت‌های زندگی باید جریان داشته باشد، بر همین اساس مجالس عزاداری حضرت امام حسین (ع)  هم که نقشی اساسی در تقویت سلامت معنوی و روحی انسان دارد نباید تعطیل شوند، بلکه باید با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هر چقدر هم سختگیرانه، برگزار شوند.
 
برگزاری باشکوه مراسم‌های عزاداری با رعایت اصول بهداشتی، ترویج نمادهای حسینی در خیابان‌ها و معابر، پخش نوای عزای حسینی از مساجد و موکب‌ها، ایجاد موکب‌های سلامت برای توزیع اقلام بهداشتی و استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای تعظیم و تکریم مجالس عزای حسینی، از موارد در ایام ماه محرم اعلام شده است.
 
خیمه‌های محرم با رعایت شیوه‌نامه بهداشتی برگزار شود
 
سرپرست معاونت فرهنگی، پژوهشی و آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی بوشهر هم اشاره به فراگیر شدن موج اخیر کرونا و مخاطره‌آمیز بودن آن افزود: توصیه شده که خیمه‌های عزای اباعبدالله‌الحسین(ع) با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی برپا شود و برای سیاه‌پوش محله‌ها و برپایی موکب‌ها اقدام شایسته از طرف هیئت‌های مذهبی انجام شود.
 
حجت‌الاسلام محمد قادری «نسل به نسل در پناه حسینیم» شعار محوری تشکل‌های فرهنگی تبلیغی در عزاداری‌های ماه محرم و صفر امسال عنوان کرد و گفت: تعطیلی عزاداری نشانه بی‌توجهی کارگزاران به جنبه‌های روانشناختی جامعه است و در این راست فعالیت تشکل‌های فرهنگی تبلیغی تعطیل نمی‌شود، بلکه با شرایط روز که یکی از مهمترین آنها مبحث سلامت جامعه است، به صورت پویا تغییر می‌کند.
 
عزاداری ماه محرم خارگ دارای جذابیت‌های خاصی است
 
عزاداری سنتی خارگی ها با سبک منحصر به فرد، محتوای غنی نوحه‌ها و پایبندی به سنت‌های اصیل از ظرفیت بالایی در فرهنگ سازی قیام عاشورا برخوردار است.
 
خارگی ها‌ با آغاز ماه محرم با سیاه‌پوش کردن معابر، خیابان‌ها تکیه‌ها، مساجد و حسینیه‌ها و نصب پرچم‌های عزا بر سر درب منازل و معابر، خود را برای عزاداری و سوگواری سالار شهیدان آماده می‌کنند.
 
محرم ماه کسب بصیرت و دشمن‌شناسی و نشان دادن واکنش در برابر جنگ نرم دشمنان آشکار و نهان است از این نظر برنامه‌های ماه محرم هیچگاه تعطیل نمی‌شود چون هیچ مراسمی به اندازه این ماه دارای گستردگی و تاثیرگذاری نیست.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید