کد خبر : ۲۷,۰۱۳
۱۸ فروردین ۱۴۰۰ ۱۸:۱۲
۸ شهرستان‌ استان بوشهر در شرایط قرمز کرونایی قرار دارند
خارگ نیوز: رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: طبق گزارش نرم افزار سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت شیوع ویروس کرونا در ۸ شهرستان بوشهر قرمز اعلام شده است.
به گزارش خارگ نیوز، دکتر سعید کشمیری روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: براین اساس شهرستان‌های بوشهر، دشتستان، گناوه، دیلم، تنگستان، عسلویه، دشتی، کنگان قرمز و شهرستان‌های جم و دیر نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.
 
وی بیان کرد: تا پیش از این شهرستان‌های بوشهر، گناوه و دیلم قرمز،  عسلویه، کنگان، گناوه و تنگستان در وضعیت نارنجی و  جم، دیر و دشتی نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار داشتند که افزایش روند مبتلایان روزانه  باعث این تغییر رنگ شده است.
 
کشمیری ادامه داد: براساس بررسی‌های انجام شده روند ابتلا در اسفند سال گذشته کمتر از ۳۰۰ نفر بود اما در زمان حاضر روزانه بیش از ۶۰۰ نفر به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند .
 
وی با اشاره به پنج برابر شدن روند بستری در بیمارستان‌های استان بوشهر نسبت به اسفند سال گذشته گفت: میانگین بستری در اسفند ماه ۵۰ نفر بود اما در زمان حاضر این آمار به ۲۵۰ نفر رسیده است.
 
کشمیری ادامه داد: با آغاز موج چهارم شیوع کرونا سرعت ابتلا در این استان در فروردین ماه نسبت به اسفند سال گذشته افزایش یافته طوریکه از مرحله ابتلای خانوادگی فراتر رفته و در برخی روستاها اهالی به صورت یک جا به این ویروس مبتلا می‌شوند.
 
وی اضافه کرد: انتظار می‌رود با این تغییر رنگ بندی و اعمال محدودیت‌های کرونایی از جابه جایی جمعیتی پیشگیری و به این صورت روند ابتلا و بستری‌های بیمارستانی کاهش یابد.
 
کشمیری گفت: هرچند شهرستان‌های استان بوشهر تغییر رنگ کرونایی داده‌اند اما در صورت اعمال محدودیت‌ها و مراقبت‌های هوشمند در شهرهای قرمز، نارنجی و زرد و پایبندی به آنها امکان کنترل و پیشگیری از افزایش ابتلاها و بستری‌ها وجود دارد در غیر این صورت با روند انفجاری بیماری در این استان روبرو خواهیم شد.
 
وی تاکید کرد: در این ارتباط همکاری مردم، فرمانداران و سایر گروه‌ها در نحوه اجرای محدودیت‌ها با هدف کاهش میزان ابتلا و بستری افراد در بیمارستان‌ها ضروری است.
 
کشمیری با بیان اینکه در گونه (سوش) جدید جوانان و کودکان بیشتر در معرض خطر قرار دارند، اضافه کرد: هرچند هنوز تحلیل‌های آماری جدیدی در استان بوشهر انجام نشده‌است اما شواهد نشان می‌دهد در این سوش جدید بیشترین مراجعان و مبتلایان استان را جوانان تشکیل می‌دهند.
 
وی با بیان اینکه بیشتر مبتلایان به کرونا از نوع ویروس جهش یافته است افزود: مردم هوشیار باشند که گونه جدید ویروس کرونا سرعت انتقال بالایی دارد و اگر در خانواده کسی دارای علامت شد باید سریع ایزوله شوند.
 
کشمیری گفت: در این شرایط مردم فقط به ضرورت از خانه خارج شوند، در هیچ اجتماعی شرکت نکنند، هیچ برنامه سفر و ملاقات خانوادگی نداشته باشند و به اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی پایبند باشند تا ۲ هفته آینده بتوان روند ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها را کاهش داد.
 
دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر گفت: در زمان حاضر ۲۴۱ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند که از این شمار ۲۹ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که ۱۱ نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.
 
وی ادامه داد: تاکنون ۲۶هزار و ۲۳ نفر در استان بوشهر به ویروس کرونا مبتلا و ۹۰۷ نفر نیز جان خود را از دست داده اند.
 
رئیس اتاق اصناف بوشهر گفت: به دلیل شرایط قرمز کرونایی مشاغل گروه‌های ۲، ۳ و ۴ این شهرستان از روز گذشته ( روز سه شنبه) به مدت ۲ هفته تعطیل هستنند.
 
مصطفی گراشی  در گفت و گو با ایرنا افزود: از بدو شیوع ویروس کرونا کسبه و بازاریان بوشهر بیشترین همکاری را با ستاد مقابله با کرونا داشته‌اند که این روحیه همدلی و همراهی آنها همواره شایسته تقدیر است.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید