کد خبر : ۲۵,۱۵۰
۱ آذر ۱۳۹۲ ۱۴:۴۹
همایش بصیرت علوی با محوریت اخلاق در مدیریت، با حضور یکی از اساتید حوزه و دانشگاه، حجت‌الاسلام دکتر علی علوی در پایگاه دریایی خارگ برگزار شد.
حجت‌الاسلام علی علوی صبح امروز در این همایش در جمع نیروهای دریایی ارتش راهبردی جزیره خارگ اظهار داشت: یکی از مباحث محوری بصیرت علوی، اخلاق گرایی در زندگی است که بر آن تاکید فراوانی شده است.
 
وی افزود: در تمامی ادیان و حتی در مکتب‌های غیرمرتبط با دین نیز اشارات فراوانی به اخلاق شده است و این در حالی است که در همه ادیان، مباحث اخلاقی، به عنوان یکی از مباحث محوری مطرح است.
 
علوی با بیان اینکه مباحث علم اخلاق، یکی تئوری اخلاقی است، خاطرنشان کرد: تئوری، مدینه فاضله‌ای است که استاد اخلاق یا مربی اخلاق آن را ترسیم می‌کند تئوری اخلاق  تئوری خوبی است اما اجرایی کردن این تئوری در سطح کلان، در جوامع بشری کار دشوار و سنگینی است.
 
وی عنوان داشت: بر همین اساس در اخلاق تئوری، رشته‌ای به‌نام اخلاق عملی به وحود آمد که هدف از آن، پیاده‌سازی قسمتی از تئوری در داخل جوامع بشری است، که به عنوان مثال در تمامی جوامع بشری، دزدی امری ناپسند عنوان شده است و جدای از بحث مذهب و گناه تلقی شدن آن است و یک امری ذاتی است و همه آن را ناپسند می‌دانند و این طرز فکر در جامعه پیاده‌سازی می‌شود.
 
علوی تصریح کرد: امروزه علمای این علم بر این باورند که مسئله اخلاق در فطرت انسان‌ها نهفته است و می‌توان آن را به طرف مثبت رشد داد و از این طریق به کمال رساند و همچنین می‌توان آن را به طرف منفی نیز سوق داد و انسان را به سوی نابودی کشاند.
 
وی اذعان داشت: با توجه به اینکه پیامبر بزرگ اسلام نیز اشاره داشته‌اند که "من آمده‌ام تا کرامت اخلاقی را در شما کامل کنم"، می‌توان به این قضیه واقف بود که پیامبران در زمینه اخلاق تئوری، مطالب زیادی را مطرح کردند و در بعد اخلاق عملی نیز با اعمال خود آن را نشان دادند و زمینه کاربردی کردن و نهادینه کردن آن را فراهم کردند.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید