کد خبر : ۲۲,۴۱۹
۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ۲۳:۲۷
خارگ نیوز: وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد «چوی جونگ کان» معاون وزیر خارجه کره جنوبی امروز سه شنبه در تماسی تلفنی «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، ضمن استقبال از این تصمیم تهران، همچنین خواستار آزادی کاپیتان و کشتی توقیفی شده است.
به گزارش خارگ نیوز و به نقل از ایرنا، در این بیانیه آمده است: بعد از هفته‌ها مذاکرات سخت بین دو کشور، برای توافق ملوانان نفتکش توقیف شده کره جنوبی توافق شده‌است.
 
نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۵ دی ماه در بیانیه‌ای از توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی به دلیل نقض پروتکل‌های زیست محیطی در خلیج فارس خبر داد. این کشتی ۲۰ ملوان داشت که پنج خدمه آن کره‌ای هستند.
 
وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه مطبوعاتی خود آورده است: عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران به ما اطلاع داده تهران تصمیم گرفته است همه ملوانان را به جز کاپیتان آزاد کند.
 
مقامات کره‌ای گفته اند که ناخدای کشتی برای مراقبت از نفتکش، در ایران باقی خواهد ماند و مشخص نیست کشتی چه زمانی آزاد می‌شود.
 
بیانیه می‌افزاید: این وزارتخانه در حال حاضر در حال مذاکره با اپراتور کشتی برای بحث در مورد مسائل مربوط به آزادی ملوانان و بازگشت آن‌ها به خانه است.
 
«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز سه شنبه اعلام کرد: به دنبال درخواست دولت کره جنوبی و مساعدت قوه قضائیه در چارچوب مقررات قضایی، خدمه کشتی کره‌ای که به اتهام ایجاد آلودگی زیست محیطی در خلیج فارس توقیف شده است، در یک حرکت انسان‌دوستانه توسط جمهوری اسلامی ایران اجازه خروج از کشور را دریافت کردند.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال گفت: بررسی قضایی پرونده تخلف کشتی و کاپیتان در چارچوب قوانین ادامه دارد.
 
وی از گفت وگوی تلفنی سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه با «چوی» قائم مقام وزارت خارجه کره خبر داد که طی آن موضوع آزادسازی هر چه سریع‌تر منابع ارزی ایران در این کشور مورد تاکید قرار گرفت.
 
به گفته خطیب زاده، طرفین در خصوص سازوکار‌های موثر جهت استفاده از این منابع رایزنی کردند و طرف کره‌ای بر اراده دولت این کشور و تلاش حداکثری برای رفع محدودیت از این منابع در اسرع وقت تاکید کرد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید