کد خبر : ۱۹,۰۰۶
۸ دی ۱۳۹۹ ۲۰:۵۰
خارگ نیوز: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: با تلاش تیم حقوقی این اداره و با همکاری مطلوب دستگاه قضایی، حکم آزادسازی بخشی از اراضی بستر و حریم تالاب پریشان واقع در شهرستان کازرون، صادر شده است.
به گزارش خارگ نیوز، حمید ظهرابی گفت: به موجب دادنامه قطعی صادره از سوی شعبه نهم دادگاه تجدید نظر استان فارس به تاریخ ۳۰ آذر امسال، یک میلیون و ۵۸۸ هزار و ۹۴ مترمربع از اراضی بستر و حریم تالاب پریشان واقع در شهرستان کازرون، از تصرف خارج خواهد شد.
 
به گزارش ایسنا به نقل از محیط زیست فارس، ظهرابی افزود: قبل از این در سال ٩٢، به موجب دادنامه صادره از شعبه مذکور، با ادعای افزایش مستثنیات از سوی یک شخص حقوقی علیه اداره کل منابع طبیعی استان فارس و اداره منابع طبیعی شهرستان کازرون به عنوان مسثنیات در نظر گرفته شده بود و در معرض قطعه بندی و واگذاری به اشخاص بود که با اقدام به موقع در حال باز پس گیری این زمین ها هستیم.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس افزود: با اطلاع از اینکه یک مجموعه حقوقی مدعی مالکیت بخشی از اراضی تالاب پریشان شده و اداره کل منابع طبیعی فارس را در دادگاه تجدید نظر محکوم کرده است، محیط زیست فارس به عنوان معترض ثالث دعوی خود را به دادگاه ارائه و به دادنامه قطعی صادره در این خصوص اعتراض کرد و با قبول هزینه‌های دادرسی و انجام مراحل کارشناسی، موفق شد که تعلق این اراضی به دولت و تالاب پریشان را اثبات کند.
 
وی با بیان اینکه، اراضی موصوف به عنوان بخشی از اراضی بستر و حریم تالاب و متعلق به دولت بوده است، گفت: مطابق ماده ٧ قانون اراضی مستحدث و ساحلی، این زمین‌ها قابل تصرف و تملک توسط اشخاص نیست؛ حتی اگر متصرفان، برای این قبیل اراضی اسناد مالکیت گرفته باشند.
 
ظهرابی خطاب به کسانی که اقدام به تخریب و تصرف اراضی حریم تالاب‌هایی نظیر تالاب ارژن کرده‌اند، گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست فارس اجازه نخواهد داد حتی یک متر مربع از اراضی تالابی مورد تصرف قرار گیرد و حتما این اراضی باز پس گرفته خواهند شد، حتی اگر سال ها از تصرف آن گذشته باشد.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس از شهروندان و خصوصا دوستداران محیط زیست درخواست کرد که در صورت مشاهده هرگونه تخریب و تصرف اراضی ملی، مراتب را فورا از طریق شماره ١۵۴٠ به یگان حفاظت محیط زیست استان یا به نزدیکترین واحد محیط زیست اطلاع دهند.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید