کد خبر : ۱۵,۴۴۲
۴ آذر ۱۳۹۹ ۱۷:۳۱
واحد اهدای پلاسمای خون بهبودیافتگان کرونا در بوشهر راه‌اندازی شد
خارگ نیوز: واحد اهدای پلاسمای خون بهبودیافتگان بیماری کووید ۱۹ به منظور کمک به درمان مبتلایان به ویروس کرونا در پایگاه انتقال خون استان بوشهر راه‌اندازی شد.
به گزارش خارگ نیوز، مدیرکل  انتقال خون استان بوشهر در مراسم بهره‌برداری از واحد اهدای پلاسمای خون بهبودیافتگان بیماری کرونا گفت: از امروز مبتلایان به کرونا که ۲۸ روز از بهبودی‌شان می‌گذرد و اکنون در شرایط بهبودی و سلامت کامل هستند در صورتی که بدن آن‌ها توانایی لازم را داشته باشد، می‌توانند برای اهدای پلاسمای خون خود به پایگاه انتقال خون بوشهر مراجعه کنند.
 
نرگس عبیدی ادامه داد: در زمان حاضر این امکان تنها در پایگاه انتقال خون مرکز استان فراهم‌شده است، اما شرایط پایگاه‌های اقماری بررسی می‌شود و در صورت راه‌اندازی واحد اهدای پلاسما، به هم استانی‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.
 
او، درباره دیگر شرایط لازم برای اهدای پلاسمای خون بهبودیافتگان بیماری کووید ۱۹ بیان کرد: افرادی که در طیف سنی اهدا ۱۸ تا ۶۵ سال و دارای وزن بالای ۵۰ کیلوگرم باشند، می‌توانند به شکرانه سلامتی خود پلاسمای خود را به بیماران نیازمند اهدا کنند.
 
مدیرکل انتقال خون استان بوشهر افزود: همچنین ترجیح بر این است که اهداکننده مرد باشد و در مرحله بعد زنانی که زایمان و سقط‌جنین نداشته باشند، می‌توانند پلاسمای خون خود را اهدا کنند.
 
عبیدی عنوان کرد: اکنون همه روزه میزبان اهدا کنندگان این فرآورده هستیم و بهبودیافتگان از بیماری کووید ۱۹ می‌توانند با ارائه مدارکی که نشان‌دهنده ابتلای آن‌ها به ویروس کرونا باشد و ۲۸ روز از بهبودی کامل آنان گذشته است، در این اقدام خیرخواهانه مشارکت کنند.
 
او گفت: سامانه نوبت دهی اینترنتی اهدای پلاسما نیز راه‌اندازی شده است و اهداکنندگان می‌توانند بعد از دریافت کد رهگیری و زمان مراجعه در مرکز انتقال خون حضور یابند.
 
مدیرکل انتقال خون استان بوشهر افزود: راه‌اندازی بخش اهدای پلاسما در بسیاری از استان‌های کشور از فروردین‌ آغاز شد، اما بوشهر در آن زمان در وضعیت سفید قرار داشت و این امر سبب شد به این حوزه ورود نشود، اما اکنون با افزایش چشمگیر مبتلایان در دو ماه گذشته تلاش بسیاری صورت گرفت که به راه‌اندازی این واحد انجامید.
 
نقش موثر آنتی‌بادی پلاسمای بهبودیافتگان در درمان کووید ۱۹
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: پلاسمای خون افراد درمان شده از بیماری کووید ۱۹ که حاوی آنتی‌بادی ویروس کرونا است جمع‌آوری و به بیماران تزریق می‌شود.
 
جعفر زارع زاده افزود: آنتی‌بادی موجود در پلاسمای خون افرادی که این بیماری را پشت سر گذاشته‌اند نقش مؤثری در درمان کووید ۱۹ داشته است.
 
او ادامه داد: با این حال پلاسما درمانی هنوز جزء درمان‌های اصلی کووید ۱۹ نیست و همچنان در مرحله تحقیقات قرار دارد که اگر نتایج به‌طور قطع تأیید شود، می‌توانیم از آن به عنوان راه درمانی موفق استفاده کنیم.
 
در اولین روز فعالیت این بخش در پایگاه انتقال خون بوشهر در نوبت صبح چهار نفر بهبودیافته از بیماری کووید ۱۹ پلاسمای خون خود را اهدا کردند.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید