کد خبر : ۱۴,۹۳۶
۲۶ آبان ۱۳۹۹ ۱۳:۰۲
چهار گروه در بوشهر برای اهدای خون فراخوان شدند
خارگ نیوز: مدیر انتقال خون استان بوشهر گفت: ذخایر خونی این استان هر روز صبح بررسی می‌شود و در زمان حاضر بیشترین نیاز در گروه‌های A ،-B، -O- و AB+ است که از دارندگان این گروه‌ها تقاضا می‌شود، برای اهدا به پایگاه‌های خونگیری مراجعه کنند.
به گزارش خارگ نیوز، نرگس عبیدی روز دوشنبه درگفت و گو با خبرنگاران، افزود: آغاز موج سوم کرونا و شیوع گسترده‌تر این ویروس سبب شده‌است، بسیاری از شهروندان برای رعایت دستورالعمل‌ها و محدودیت‌هایی که توسط ستاد ملی مقابله با این بیماری ابلاغ می شود، تنها برای انجام کارهای ضروری از خانه خارج شوند که این وضعیت کاهش شمار مراجعه کنندگان و کاهش اهدای خون در این استان را در پی داشته است. 
 
وی اضافه کرد: در این مدت با ارائه چند فراخوان عمومی و اضطراری تاکنون در هیچ مقطعی با اتمام ذخایر و نیاز به وارد کردن خون از سایر استان‌ها رو برو نشده‌ایم اما با توجه به اینکه نیاز به خون مستمر است و ضروری است اهداکنندگان در این شرایط نیازمندان به خون را تنها نگذارند.
 
وی بیان کرد: اولویت تامین خون با بیمارانی است که به صورت پیوسته نیاز به تزریق دارند و با برنامه‌ریزی و بررسی روزانه ذخیره خون، نیاز بیماران تالاسمی، هموفیلی و سرطان خون را برطرف می‌کنیم.
 
مدیر انتقال خون استان بوشهر ادامه داد: در شرایطی که ذخیره خون گروهی خاص کاهش یابد و این دسته از بیماران در روزهای پیش رو نیاز به تامین خون داشته باشند با انتشار فراخوان اضطراری به صورت پیامک اختصاصی به دارنده آن گروه خونی اعلام نیاز و از وی تقاضا می‌شود در صورت توان اهدا به پایگاه مراجعه کند.
 
عبیدی اضافه کرد: نام، شماره تلفن و گروه خونی همه اهدا کنندگان در پایگاه انتقال خون ثبت شده‌است و علاوه بر موارد اضطراری در صورت نیاز به اهدا کننده، فراخوان عمومی یا یادآور ارسال می‌شود.
 
وی با اعلام اینکه در 2 ماه اخیر چهار هزار و ۱۳۴ نفر با مراجعه به پایگاه‌های استان بوشهر خون اهدا کرده‌اند، گفت: با توجه به دائمی بودن نیاز بیماران به خون لازم است بوشهری‌ها برای این اقدام شایسته مانند سایر کارهای ضروری خود، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از خانه خارج شوند.
 
مدیر انتقال خون استان بوشهر اظهار کرد: در زمان حاضر استان بوشهر ۵۰۰ بیمار تالاسمی و کم خونی داسی شکل دارد که به طور مستمر نیازمند خون هستند و در کنار آن نیاز بیماران سرطانی، هموفیلی، زنان بارداری که در زمان زایمان نیاز به خون دارند و افرادی که دچار سانحه رانندگی یا دیگر سوانح جرحی می‌شوند، اهدا و لزوم حفظ ذخیره خون مناسب را ضروری کرده‌است.
 
عبیدی اضافه کرد: برخی از فرآورده‌های خونی مانند پلاکت طول عمر محدودی دارند و با گذشت پنج روز ذخیره آن به پایان می‌رسد، بنابراین حضور هیجانی اهدا کنندگان در یک روز خاص چاره‌ساز نیست بلکه  نیاز است افراد به طور مستمر در طول سال برای خون‌دهی مراجعه کنند.
 
مدیر انتقال خون استان بوشهر گفت:  مراجعه کنندگان به پایگاه‌های انتقال خون استان اطمینان داشته باشند همه پروتکل‌های بهداشتی در این مراکز رعایت می‌شود، وسایل مورد استفاده در خونگیری یکبار مصرف است و تا کنون درهیچ یک از مراکز خونگیری فردی به کرونا مبتلا نشده است.
 
عبیدی افزود: بوشهر عضو فعال شبکه خون رسان ملی و از تامین کنندگان مهم خون در این شبکه است بنابراین نیاز است اهدا کنندگان در موج سوم کرونا نیز اهدای خون را فراموش نکنند تا علاوه بر حفظ دائمی ذخیره خون استان، در صورت نیاز یاری‌گر سایر استان‌ها کشور باشیم.
 
افرادی که به طور پیوسته خون خود را اهدا می‌کنند تا ۶۵ سالگی می‌توانند اهدا کننده خون باشند و حداقل فاصله برای اهداء خون سهماه است و حداکثر دفعات خون‌دهی برای بانوان سه و برای آقایان چهار بار در سال است..
 
افراد در گروه سنی ۱۸ تا ۶۰ سال و وزن بالای پنجاه کیلوگرم‌ می‌توانند برای اهدای خون خود به چهار  پایگاه انتقال خون استان در بوشهر، برازجان، کنگان و گناوه مراجعه کنند.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید